Події останнього часу підтвердили: краща полуниця таки червнева, а не та, яку можна з’їсти будь-якої пори року о шостій ранку… От тільки купити й ту й іншу, як з’ясувалося, можна майже однаково дорого. Тому, відповідаючи на моє перепитування про ціну ранньої ягоди, симпатична власниця повненького кошика поблизу одного зі столичних ринків з цілковитою впевненістю у своїй правоті парирувала: «Зате нічим не оброблена». А зважаючи на невтішний прогноз метеорологів, навіть найпалкіші прихильники поливного землеробства розводять руками, коли йдеться про наповнення вітчизняних прилавків якісною і головне — дешевою садовиною та городиною.
Малий біб, а шкода велика
Овочево-ягідна тема міцно закріпилася у заголовках топ-новин завдяки нинішній ситуації у Європі, пов’язаній з епідемією, викликаною кишковою паличкою, від якої постраждали близько двох тисяч людей, понад двадцятеро, на жаль, померли.
Нині німецькі чиновники чекають на результати остаточних аналізів, аби повідомити, звідки саме поширилася бактерія E.coli. З високою ймовірністю у висновках буде вказано, що небезпека походить з ферми, розташованої за сто кілометрів південніше Гамбурга, яка постачала свою продукцію, зокрема й пророщену сою, у ресторани та магазини міста і сусідніх німецьких земель. Якщо інформація підтвердиться, доведеться вибачатися перед іспанськими виробниками за несправедливий напад на вирощені в цій країні огірки.
Міністр сільського господарства Нижньої Саксонії Герт Ліндеманн уже заявив: «Ми отримали докази, які вказують, що теплиця в Уельцені є джерелом походження бактерії або одним з джерел її виникнення». Ускладнює остаточний висновок те, що на цій фермі вирощують овочі з насіння, імпортованого з різних країн. Паростки квасолі, сої, броколі, гороху — усі ці рослини переважно використовують у салатах, а вирощують при температурі + 38 градусів за Цельсієм, що є ідеальними умовами для всіх бактерій.
Як вберегтися від отруєнь
Висока температура повітря вже є вагомою причиною, аби звернути особливу увагу на харчування. Однак і влітку достатньо дотримуватися кількох простих правил, аби убезпечити себе і своїх ближніх від непередбачених наслідків. Перше знайоме з дитинства: мийте руки перед їжею! Більшість хвороботворних бактерій передаються саме через брудні руки. Це ж стосується фруктів, які в таку погоду краще не просто мити, а навіть сполоснути окропом.
Любителям зекономити копійку, але придбати, як кажуть, «з асфальту», у жодному разі не радимо це робити. Оскільки продукцію на стихійних ринках точно ніхто не перевіряє. І відмовтеся нарешті від звички готувати «про запас», особливо якщо немає можливості скористатися холодильником.
Перед тим як занурити своє розпашіле тіло у воду сумнівної водойми, добре подумайте — на пляжі, особливо на «дикому», шанси підчепити кишкову інфекцію зростають.
З ПЕРШИХ ВУСТ
Іван БІСЮК,
голова Державної ветеринарної
та фітосанітарної служби України:
— Додаткові перевірки на кишкову інфекцію на кордонах застосовуватимуть до всіх видів харчової продукції та фабрикатів. Інспекторів у нас вистачає. Більше продукції буде проходити через розширений контроль, особливо з територій, де зафіксовані захворювання людей. Продукти перевірятимуть не тільки за органолептичними показниками, а й на кишкові палички. Черг на кордонах через додаткові перевірки не буде, оскільки імпортерам дозволяють переміщати вантажі у пункти призначення, втім, перед цим їх письмово зобов’язують утилізувати продукцію, зараження якої, можливо, виявлять інспектори після дослідження.