За дорученням першого віце-прем’єр-міністра Сергія Арбузова, який очолює Раду у справах інвалідів при Кабінеті Міністрів, його перший заступник, міністр соціальної політики Наталія Королевська провела у Кабміні засідання цієї ради, зустрілася з представниками громадських організацій людей, які мають особливі потреби, й довідалася, що саме їм нині болить та як вони бачать шляхи розв’язання проблем.

— Соціальний захист людей з особливими потребами — один із пріоритетів Президента, уряду та Мінсоцполітики. Тож попри непросту економічну ситуацію в країні ми постійно працюємо над підвищенням соціальних стандартів для найбільш вразливих категорій громадян. Це стосується й інвалідів, — наголосила Наталія Королевська. І додала, що чисельність таких людей в Україні збільшується, зокрема за останні три роки — на 180 тисяч осіб. Тому забезпечення їхнього надійного соціального захисту та інтеграції у повноцінне життя суспільства нині набуває ще більшої гостроти й актуальності.

Міністр соцполітики поінформувала, що вже з наступного року на 40–60% зростуть розміри грошових компенсацій за бензин, ремонт, технічне обслуговування автомобілів для людей з особливими потребами та на їхнє транспортне обслуговування. Але лише фінансовим забезпеченням не розв’язати всіх їхніх проблем. Головне — подолати соціальну ізоляцію, у якій вони нерідко опиняються. І тут Мінсоцполітики сповідує принцип: не інваліди мають підлаштовуватися під суспільство, а саме суспільство має створити для них усі умови для гідного життя. А така інтеграція неможлива без забезпечення їх технічними й іншими засобами реабілітації.

Пандуси для доступу інвалідів до різних споруд  в нас скоріше виняток, ніж правило. Фото Володимира ЗAЇКИ

Нині цей процес відбувається з урахуванням особливостей і потреб кожної такої людини. І цього року видатки на ці цілі заплановані у сумі понад 525 мільйонів гривень, а це 83,4% від потреби. Вже видано 570 одиниць технічних та інших засобів реабілітації на 523 мільйони гривень. Мінспоцполітики звернулося до Мінфіну з проханням додатково надати 100 мільйонів гривень для забезпечення стовідсоткової потреби громадян.

Ще один важливий напрям — робота реабілітаційних центрів для людей з обмеженими фізичним можливостями та дітей-інвалідів. Міністр зазначила, що за дев’ять місяців цього року у 226 таких установах системи Мінсоцполітики пройшли реабілітацію приблизно 14 тисяч осіб з обмеженими фізичними можливостями, з них 13 тисяч — діти з особливими потребами. Також міністерство провело підготовку до того, що невдовзі розпочне діяльність проект міжнародної технічної допомоги «Наближення законодавства України до норм та стандартів ЄС у сфері професійної реабілітації та зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями».

Велика увага приділяється розв’язанню проблеми забезпечення інвалідів робочими місцями. Станом на 1 жовтня 2013 року в Україні мають роботу 739 460 таких осіб, що на 22 тисячі більше, ніж на початку року. Та зрозуміло, що цього недостатньо. А ще не повністю вирішені питання архітектурної і транспортної безбар’єрності. Тому Мінсоцполітики ставить завдання на найближчий час забезпечити повну доступність об’єктів усієї соціальної сфери для людей з особливими потребами.

Адже нині цей показник поки що нижчий 60%. І важливо залучати до цього процесу громадські організації інвалідів. Саме для цього 12 листопада Прем’єр-міністр Микола Азаров та керівники відповідних організацій підписали Меморандум про співпрацю, а також Прем’єр доручив керівникам регіональних органів влади за участі представників об’єднань інвалідів створити громадські консультативні ради у справах інвалідів. У контексті такої співпраці на початку грудня в Центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» пройде виставка, на якій будуть представлені вироби протезно-ортопедичної та реабілітаційної галузей України й художні твори людей з особливими потребами.