Одне з основних завдань Багатосторонньої донорської координаційної платформи на 2024 рік — підтримка фінансової стабільності України шляхом прямої бюджетної допомоги. Це зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання керівного комітету платформи.

«Наші потреби в зовнішньому фінансуванні на цей рік становлять 37 мільярдів доларів. Розраховуємо на бюджетну підтримку від ЄС за програмою Ukraine Facility та від США. Також очікуємо на третій успішний перегляд програми МВФ для України та підтримку фонду цього року», — зауважив Денис Шмигаль.

Прем’єр переконаний: потрібно посилити зусилля, щоб використати заморожені російські активи для відновлення країни. Фото з Урядового порталу

Глава уряду висловив сподівання, що партнери України та учасники платформи допоможуть закрити фінансовий дефіцит цього року.

Друга мета платформи на 2024 рік — реалізація принципу «росія повинна заплатити».

«Необхідно посилити зусилля та синхронізувати дії задля можливості використання заморожених російських активів для відновлення України та посилення її економічного розвитку», — підкреслив Прем’єр-міністр.

Він повідомив, що разом зі Світовим банком Україна презентує оновлену оцінку завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA3). За рік цифра потреб на відновлення нашої країни, за його словами, зросла на понад 75 мільярдів доларів.

«Це надзвичайно велика сума, і без конфіскації російських активів буде надзвичайно складно закрити ці потреби в наступні роки», — зауважив Денис Шмигаль.

Завдання номер три на цей рік — продовжити розширення платформи завдяки залученню нових членів. Глава уряду зазначив, що потрібно поліпшувати координацію шляхом посилення ролі секретаріату платформи в Києві. Він наголосив, що принцип «об’єднані в захисті — об’єднані у відновленні» слід відобразити у складі платформи.

«Четверте завдання — економічний розвиток України та залучення інвестицій від приватного сектору. Маємо створити бізнес-консультативну раду та забезпечити умови для її ефективної роботи», — зазначив Прем’єр-міністр.

Уряд України під час засідання платформи представив матрицю реформ, розроблену спільно зі Світовим банком, яка містить детальний огляд умов і рекомендацій партнерів у ключових секторах.

«Маємо намір використовувати цю матрицю як інструмент для управління процесом упровадження реформ. Ми виконували і виконуватимемо свої зобов’язання. Україна змінюється вже зараз. Це основа для покращення бізнес-клімату і відповідно стійкого економічного зростання», — наголосив Прем’єр-міністр.

Денис Шмигаль подякував усім країнам, які долучилися до Багатосторонньої донорської координаційної платформи, зокрема привітав нових учасників: Норвегію, Нідерланди, Швецію та Південну Корею. Як повідомив очільник уряду, 2023 року вдалося мобілізувати 42,5 мільярда доларів зовнішньої фінансової допомоги. Разом з іншими комплексними заходами це дало змогу зберегти макроекономічну та фінансову стабільність України.

Міністр фінансів Сергій Марченко в ролі співголови платформи від України презентував матрицю реформ.Це аналітичний інструмент для ефективного ухвалення рішень та управління процесом упровадження реформ. Документ не є новим планом реформ і не створює нових зобов’язань. Він дасть змогу організувати внутрішню роботу уряду у впровадженні заходів та політик, які вже сформовано у співпраці з партнерами.

Матриця реформ передбачає: систематизацію всіх реформ та зобов’язань; аналіз необхідних змін та планування їх упровадження; здійснення постійного моніторингу, контролю стану виконання, виявлення ризиків невиконання на всіх етапах для своєчасного реагування; підзвітність перед суспільством та міжнародними партнерами.

«Реформи — важлива передумова економічного розвитку та відновлення країни. Попри війну продовжуємо впроваджувати зобов’язання та рекомендації в межах угод з ЄС, МВФ, США, Світовим банком, G7. Матриця реформ спрямована на посилення наших спроможностей у цьому напрямі. Це важливий інструмент комунікації з партнерами, парламентом, бізнесом та громадянами», — зазначив Сергій Марченко. Він додав, що стан та прогрес реформ відстежуватимуть у межах Координаційної платформи донорів України.

До кінця 2024 року Україна має виконати майже 230 умов та рекомендацій, передбачених у ключових документах співпраці. 69% — це рекомендації, а 31% — умови, пов’язані з отриманням фінансової допомоги. 55% всіх умов та рекомендацій унікальні.

Сергій Марченко наголосив, що для ефективного впровадження всіх реформ необхідно провести оцінювання їх вартості, впливу на економіку країни на основі підготовленої методики Світового банку та визначити етапність упровадження: «Уряд України відкритий до діалогу з міжнародними партнерами для подальшого обговорення рамок, пріоритетів та послідовності реформ».

Джерела: Департамент комунікацій Секретаріату КМУ 
Міністерство фінансів