«Моя племінниця з родиною проживає на тимчасово окупованій території Луганщини. Вона давно б уже виїхала, тим більше, що чекає дитину. Але не може залишити свекра зі свекрухою, яким понад 80 років, і вони навідріз відмовляються їхати, бо бояться, щоб не розграбували їхній будинок. Тож, мабуть, народжувати їй доведеться там. Але і вона, і ми хочемо, щоб дитина отримала свідоцтво про народження не того дивного утворення, яке називається «ЛНР», а наше, українське свідоцтво про народження. Самі розумієте, що там його не видадуть. Що робити в такій ситуації?»

Елеонора ДОВГА, Херсонська область

Консультує юрист ВБФ «Горєніє»
Артем ФОМЕНКО
 

— Для підтвердження народження або смерті, що сталися на тимчасово окупованій території України та в окремих районах Луганської та Донецької областей, треба подати відповідну заяву до будь-якого суду на підконтрольній території України за місцем фактичного проживання.

Таку заяву можуть подати тільки родичі або їхні законні представники. Суд її розглядає невідкладно. До заяви треба долучити наявні докази. Це можуть бути:

♦ письмові докази;

♦  пояснення свідків;

♦  речові докази;

♦ висновки експертів;

♦ документи, видані органами та установами, що розташовані на непідконтрольній території України.

У разі задоволення поданої заяви суд невідкладно видає копію рішення заявникові або надсилає її до відділу РАЦС для державної реєстрації.

Важливо! Перед поданням заяви про встановлення факту народження, смерті необхідно сплатити судовий збір на відповідні реквізити суду, до якого звертаються родичі (станом на 31.10.2016 р. — 275 грн. 60 коп). Після отримання позитивного рішення суду слід звернутися до найближчого відділу РАЦС для державної реєстрації народження або смерті. 

Кого вважають родичами:

♦  чоловіка, дружину, батька, матір, вітчима, мачуху, сина, дочку, пасинка, падчірку, рідного брата, рідну сестру;

♦  діда, бабу, прадіда, прабабу, внука, внучку, правнука, правнучку;

♦ усиновлювача чи усиновленого, опікуна чи піклувальника;

♦ осіб, які пов’язані з народженим чи померлим спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, навіть не перебуваючи у шлюбі. 

Нові правила отримання електронних перепусток у зону АТО 

«17 жовтня електронний сервіс отримання перепусток у зону АТО відновив роботу. Але наскільки знаємо, у правилах отримання відбулися зміни. Просимо розповісти про них на сторінках газети».

Роман ТКАЧЕНКО, Дніпропетровська область 

— Новації у правилах отримання перепусток такі:

♦ з’явилось автоматичне видалення із системи заяв, не переподаних до закінчення терміну дії електронної перепустки; щоб повторно зареєструвати дозвіл на перетин лінії розмежування, не потрібно знов реєструватися на сайті;

♦ розширено перелік документів, за якими можна оформити електронну перепустку; відтепер можна обрати, наприклад, паспорт громадянина України, паспорт для виїзду за кордон, посвідку на постійне місце проживання, паспорт нового зразка (тобто ID-картку) тощо;

♦ за інформацією координаційних центрів, наявні заявку та особисті дані із системи можливо видалити самостійно.

Матеріал підготувала Інна КОСЯНЧУК,
«Урядовий кур’єр»