План дій уряду на 2024 рік — один із ключових документів для роботи Кабінету Міністрів та центральних органів виконавчої влади.

«Це про те, як зробити Україну сильнішою, посилити нашу армію, забезпечити стійкість економіки, наблизити перемогу та продовжити відновлення», — наголосив Прем’єр­міністр Денис Шмигаль на засіданні. План дій уряду містить майже 450 завдань. Зокрема законопроєкти, програми, постанови.

«Це також наші євроінтеграційні плани, доручення, які давав Президент України, зобов’язання перед міжнародними партнерами. Це зміна політик та модернізація нашої країни», — додав Прем’єр­міністр. Він назвав головні пріоритети затвердженого плану.

Перший — обороноздатність і безпека для наших громадян.КЦе програма «Український щит».К«Усі внутрішні ресурси спрямовуємо на посилення оборони. Більше зброї та техніки. Більше дронів. Більше ракет. Більше снарядів. Обладнані оборонні рубежі. Серед важливих завдань — локалізація виробництва і ремонту зброї й техніки. Створення спеціального режиму для підприємств оборонної промисловості, пільги та державні гарантії», — зауважив Прем’єр­міністр.

Ставку робитимуть на приватний сектор, нові технології та розробки. Для гуманітарного розмінування буде збільшено кількість підрозділів та піротехніків ДСНС щонайменше на 200 людей.

«Створюємо ринок гуманітарного розмінування. Компенсуватимемо витрати за розмінування земель сільськогосподарського призначення. В Україні цьогоріч слід створити перші власні машини для розмінування. Кількість операторів має зрости щонайменше на 10%», — наголосив Денис Шмигаль.

У питанні співпраці з НАТО, за словами Прем’єра, насамперед важливі системні зміни та імплементація стандартів Альянсу в усіх сферах — від закупівель до управління.

«Громадська безпека. Підвищуємо її на всіх рівнях. Продовжуємо будівництво укриттів. У 120 громадах з’являться спеціалісти з безпеки в освітньому середовищі. Працюватиме система екстреної допомоги населенню на всій території України», — зазначив Денис Шмигаль

Другий пріоритет — європейська інтеграція України. Прем’єр­міністр підкреслив, що наша країна пройшла колосальний шлях, починає переговори про вступ у ЄС. Отримала чотирирічну програму на 50 млрд євро. 

«У першій половині цього року сформуємо українську команду для переговорів про вступ. Готуємо Національну програму адаптації законодавства України до права ЄС. Працюємо над продовженням економічного і транспортного безвізів. Готуємо умови, щоб підписати промисловий і роумінговий безвізи з ЄС», — сказав очільник уряду.

Розробляють проєкт спільних прикордонних пунктів пропуску з європейськими сусідами.

Третій — відбудова зруйнованого. «Разом зі Світовим банком презентували третій звіт щодо потреб на відновлення. Нові цифри — 486 млрд доларів. На швидке відновлення України необхідно 15 млрд доларів. Працюємо з партнерами. Розширюємо роботу мультидонорської платформи», — зауважив очільник уряду.

Триває робота над конфіскацією та використанням заморожених російських активів на користь України та відбудови. Мають запрацювати всі три компоненти програми «єВідновлення». 

Ще один пріоритет — нова ветеранська політика.К«Стратегічні точки ми визначили торік. Реабілітація, цифрові послуги, робота, навчання, житло, реформа ВЛК. Цьогоріч плануємо створення Єдиного державного реєстру ветеранів, щоб кожен наш Герой міг скористатися всіма пільгами та інструментами підтримки», — підкреслив глава уряду.

Незабаром, за його словами, у всій країні почнуть роботу понад 10 тисяч помічників ветеранів. Це один із ключових елементів системи переходу від військової служби до цивільного життя. Цього року буде побудовано Національне військово­меморіальне кладовище у Київській області. Це буде місце, де українці зможуть поховати полеглих Героїв і гідно вшанувати їхню пам’ять. 

Наступний пріоритет — освіта для успішної країни. Як повідомив Денис Шмигаль, виплати українським освітянам цього року буде збільшено на 21%.

«Спрямовуємо 2,5 млрд грн на облаштування укриттів. У 400 закладах освіти почне працювати служба освітньої безпеки. На розвиток Нової української школи надаємо 1,5 млрд грн. Оновлюємо професійно­технічну освіту. У планах — започаткувати 80 навчально­практичних центрів для підготовки фахівців, затребуваних на ринку праці», — зазначив Денис Шмигаль.

Також, за словами Прем’єр­міністра, цьогоріч відбудеться масштабна реформа вищої освіти. Її мета — Кщоб 60% студентів одержували різні види державної підтримки.

Серед інших пріоритетів — соціальна сфера. «Соціальний перехід. Ця назва відображає суть запланованих змін, адже ми переходимо від моделі залежності людини від держави до формування її спроможності. Велика увага буде до формування реєстрів. Держава бачитиме, хто і скільки отримує, щоб максимально справедливо розподілити наявні кошти», — наголосив прем’єр­міністр. Він зауважив, що держава стимулюватиме розвиток ринку соціальних послуг, запровадить принцип «гроші ходять за людиною» і в соціальній сфері. У березні заплановано індексацію пенсій. Загалом соціальні видатки державного бюджету становитимуть 470 млрд грн, що на 25 млрд грн більше, ніж торік.

Сучасна доступна медицина — ще один пріоритет Плану дій уряду на цей рік. «Реабілітація та психологічна допомога — нові акценти. Плануємо створення не менш як 30 центрів ментального здоров’я у кластерних лікарнях. Розпочнемо проєкти реконструкції та модернізації не менш як 100 лікарень», — зазначив Денис Шмигаль. Видатки на охорону здоров’я, за його словами, загалом становитимуть 239 млрд грн, що на 31 млрд грн більше, ніж торік.

Один з найголовніших пріоритетів  — стійка економіка. Тут два  головних завдання. Перше — забезпечити макрофінансову стабільність та збалансувати бюджет. Друге — стимули для економічного відновлення, тобто програми підтримки бізнесу.

«Щотижня працюємо з партнерами, щоб забезпечити 37 млрд доларів зовнішнього фінансування для покриття державного дефіциту. Продовжуємо виконання наших зобов’язань за програмою з МВФ. Спільно з партнерами і Світовим банком сформували матрицю реформ, яка містить усі пріоритетні реформи, погоджені з нашими партнерами», — нагадав Прем’єр.

Він повідомив про успішні програми підтримки малого та середнього бізнесу і про вперше закладений в бюджеті 1 млрд грн на розширення мережі індустріальних парків. Триватиме курс на зменшення ролі держави в економіці через приватизацію, корпоратизацію та дерегуляцію.

Серед інших пріоритетів: побудова ефективної цифрової держави;  енергетична незалежність,  верховенство права і санкційна політика, регіональний розвиток та децентралізація, наука й інновації, консолідація українського суспільства, захист довкілля.

Джерело: Департамент комунікацій КМУ