На виконання Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у Харкові до початку 2013 року було розроблено відповідний план зонування територій, без якого здійснювати містобудівну діяльність заборонено і який відповідав на той час потребам розбудови мегаполіса. Проте події останніх трьох років та динаміка розвитку обласного центру потребували нових підходів до зонінгу.

Як повідомила архітектор проекту зміни зонування території міста Вікторія Стебечева, така необхідність викликана появою нових пам’яток культури, соціальних об’єктів, правил забудови тощо. Проектом зокрема передбачено чітке визначення водоохоронних зон біля всіх водних об’єктів, коригування показників для граничних зон та порядку реконструкції пам’ятників історичної спадщини, збільшення кількості ландшафтних зон, а також паркомісць з урахуванням завантаження наближених і віддалених від центру районів міста.

Всі пропоновані новації до зонінгу стали предметом дискусії і зауважень на засіданні архітектурно-містобудівної ради Харкова. Зокрема фахівці дійшли спільної думки щодо зміни норм висотності будинків, які зводять у приватному секторі, з 10 до 15 метрів. Також обговорили розвиток різних видів будівництва, які мають відповідати екологічним нормам, питання збереження і відновлення рекреаційних зон, створення умов для безперешкодного пересування людей з обмеженими можливостями.

Як зазначив головний архітектор Харкова Сергій Чечельницький, після розгляду проекту зонінгу архітектурно-містобудівною радою його буде доопрацьовано та враховано всі зауваження, а після затвердження проекту сесією Харківської міської ради із зонінгом зможе ознайомитися кожен охочий.

Зонінг Харкова передбачає поділ території міста на вісім основних зон: житлову, громадську, рекреаційну, зони транспортної та інженерної інфраструктури, комунально-складську, виробничу і спеціальну. Кожна з них поділяється на підзони. Згідно з вимогами плану зонування території будь-який об’єкт, який планують побудувати в місті, повинен обов’язково відповідати своїй зоні.