Апеляційний суд Київської області 18 жовтня реабілітував  холодноярських отаманів,  їхніх козаків і товаришів, які боролися за незалежність України і загинули в бою з більшовиками під час повстання в Лук’янівській в’язниці міста Києва. Ухвала оскарженню не підлягає. 

«Це маленька, але історична перемога всієї української патріотичної громади, Історичного клубу «Холодний Яр», зокрема його голови Романа Коваля, Українського інституту національної пам’яті та Черкаської обласної ради, за зверненням якої зрушився процес офіційної реабілітації», — прокоментував цю подію один з ініціаторів-черкасців Юрій Ботнар і додав:  тепер для усіх нас на черзі питання щодо реабілітації усіх героїв Холодного Яру та їх офіційне визнання й відзначення як борців за волю України.

Як  зазначає в  соцмережі  президент  Історичного клубу  «Холодний Яр» Роман Коваль,  у судовому засіданні реабілітовано Ларіона Загороднього, Мефодія Голика-Залізняка, Дениса Гупала, Юрія Дроботківського, козаків Олексія Добровольського, Тимофія Компанійця, Івана Ляшенка, Василя Ткаченка, члена Холодноярського повстанського комітету Григорія Яковенка, Костянтина Здобудь-Волю та Леоніда Мушкета. А Генеральний прокурор України Юрій Луценко  наголошує, що саме прокуратура Київської області обстояла  у суді свою принципову позицію щодо визнання необ∂рунтованим засудження отаманів Холодного Яру і Чорного Лісу до вищої міри покарання — розстрілу з конфіскацією майна — та домоглася їх реабілітації.

Відповідно до Закону України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті» повстанські та партизанські загони Холодноярської республіки визнано борцями за незалежність України у ХХ столітті.

До речі, перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко вважає, що наступним кроком після реабілітації холодноярських отаманів має бути створення на місці тих подій національного парку «Холодний Яр».

Історична довідка: Холодноярська респyбліка проіснувала з 1919  по 1922 рік у Чигиринському повіті Київської губернії (нині Чигиринський район Черкаської області). 2 лютого 1923 року холодноярців, які боролися за незалежність України та проти радянської окупації, засудили до розстрілу. 9 лютого 1923 року о 8:30 у Лук’янівській в’язниці міста Києва засуджені підняли повстання, захопили 14 рушниць із набоями та іншу зброю. Майже чотири години посеред Києва точився бій, під час якого повстанці загинули.