Президент Петро Порошенко виступив із зверненням з нагоди другої річниці початку спротиву російській окупації Криму. «Крим був, є і залишиться невід’ємною частиною Української держави, а країну-злодія буде примушено повернути вкрадене. Саме так станеться рано чи пізно, хоч яким би тривалим виявився процес деокупації півострова», — запевнив глава держави.

Президент повідомив, що для уточнення стратегії реінтеграції Криму в Україну доручив підготувати спеціальне засідання Ради національної безпеки та оборони. «Від Кабінету Міністрів очікую докладного плану-графіка захисту національних інтересів України в міжнародних судах, притягнення держави-агресора до відповідальності перед Україною як державою та українськими приватними компаніями», — заявив Петро Порошенко.

Він також зажадав від уряду внести на розгляд РНБО питання щодо тимчасового режиму спеціального митного захисту вздовж лінії адміністративного кордону Херсонської області та АРК, а також енергетичної стратегії щодо Криму.

Міністерству оборони та Генштабу Збройних сил наказано подати пропозиції щодо істотного посилення військових спроможностей України на Херсонщині та вздовж усього Чорноморського узбережжя. «Росія значно наростила військову присутність у регіоні, завершує перетворення півострова із квітучого міжнародного курорту на велику військову базу, яка створює загрозу, зокрема і ядерну, не лише Україні, а й усім країнам Чорноморського регіону», — наголосив Президент.

Петро Порошенко підкреслив, що Україна природно не визнає і ніколи не збирається визнавати де-юре російськими громадянами тих жителів півострова, які отримали російські паспорти. «У Криму не живуть громадяни Росії, він населений винятково громадянами України, там наші люди живуть на нашій території,  яка лише тимчасово окупована», — цитує департамент прес-служби Адміністрації Президента слова Петра Порошенка.

Ключовим завданням до моменту повернення Криму на визначене йому історією місце у складі України глава держави назвав захист прав та свобод громадян у Криму, підтримку джерел законного спротиву окупаційній російській владі та її місцевим маріонеткам.

«Україна рішуче захищатиме колективні права культурних і релігійних спільнот на території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, зокрема права етнічних українців, а також корінних народів — кримських татар, кримчаків і караїмів, інших національних меншин, усіх українських патріотів, які не визнали окупаційного режиму і в доступний їм спосіб чинять опір.  Для захисту їхніх прав,  зокрема й права на протест, ми будемо широко залучати міжнародні організації», — наголошено у зверненні Президента.

Офіційний Київ вживатиме також усіх заходів щодо утримання питання незаконної окупації території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя як безпрецедентного після Другої світової війни факту порушення міжнародного права на порядку денному європейської та світової політики.

Президент подякував усім кримчанам, які в надзвичайно складних умовах авторитарного режиму та переслідування інакодумства в Криму не переривають свїх громадянського та духовного зв’язків із справжньою Вітчизною — Україною. Особливо глава держави відзначив спротив окупантам, який розпочав ще 26 лютого 2014 року та чинить мужній та багатостраждальний кримськотатарський народ, Меджліс та його провідники. «Всеукраїнським визнанням їхньої ролі стала та підтримка, яку минулого тижня вся Україна надала своїй видатній кримськотатарській доньці Джамалі у відборі на цьогорічний конкурс «Євробачення». Вона отримала і мій голос», — зазначив Петро Порошенко.

«Москва неначе намагається повернути кримських татар у 1944 рік, а Київ, хоч із запізненням, усвідомив необхідність створення в Криму національної автономії кримських татар із повним, зрозуміло, гарантуванням рівних прав і громадянських свобод етнічних росіян, українців, інших етносів півострова. Усе буде так, як і належить бути в європейській країні. Ця війна для України буде завершена тільки тоді, коли нога останнього окупанта залишить священну українську землю на Донбасі та в Криму. Але для цього ми маємо бути сильними і непохитними у своїй вірі», — заявив Президент.

Петро Порошенко підкреслив: «Крим — не Росія. І Україна — не Росія. Крим — це Україна. А Україна — це Європа». 

Відділ новин «Урядового кур’єра»