ПЕРЕВІРКИ 

Вимагайте  розрахункові листки!

Леонід КАЛІНІЧЕНКО
для «Урядового кур’єра»

Поки одні працівники бюджетної сфери скаржаться на те, що в них невелика зарплата, інші ухитряються отримувати її «за себе і за того хлопця». Так, недоліків та прорахунків під час ревізій фінансові інспектори Херсонської області виявили чимало. Серед них — безпідставно отримана заробітна плата, її незаконні нарахування… А ще з’ясувалось, що деякі бухгалтери вносять недостовірні дані про фактично нарахований заробіток до відомостей, що подаються до банку для зарахування заробітної плати на особові картки працюючих.

Приміром, одна з центральних районних лікарень Херсонської області переплатила заробітної плати своїм працівникам на суму близько 185 тисяч гривень. Виявлено й завищення витрат за рахунок підвищення посадових окладів лікарям та надбавок за вислугу років, через що надміру виплачено коштів на загальну суму понад 127 тисяч гривень. А до штатного розпису іншої райлікарні безпідставно включено утримання трьох понадштатних посад операторів котельні у весняно-літній період. Таким чином, у 2007–2012 роках надміру витрачено 107,4 тисячі гривень.

Звіряйте суму фактично отриманої зарплати з нарахованою. Фото Світлани СКРЯБІНОЇ

Трапляються й випадки, коли деякі бухгалтери вносять недостовірні дані про фактично нарахований заробіток до відомостей, що подаються до банку для зарахування заробітної плати на особові картки працюючих. Загалом у світі злочинність у сфері обігу банківських пластикових карток зазнає змін — від діянь, скоєних одинаками і невеличкими групами, до злочинів, скоєних організованими угрупованнями. Херсонські фінінспектори виявили й місцевий варіант карткових махінацій.

Наприклад, деякі працівники сільських рад, бюджетних установ Херсонщини, довіряючи своєму бухгалтеру, надають у користування свої особові банківські пластикові картки, навіть не здогадуючись, що саме він зараховує туди і що знімає. Цілком імовірно, що окремі відомості часом можуть надавати до банківської установи з підробленим підписом голови сільської ради або іншого керівника. Все це може робитися таким чином, щоб працівники сільради не мали можливості в подальшому звірити достовірність нарахованої та виданої заробітної плати.

Тож громадянам варто добре поміркувати перед тим, як надавати свої картки бухгалтеру в користування. Звіряйте фактично отриману заробітну плату з даними нарахувань! Цікавтеся, чи проводять індексацію заробітної плати, передбаченої законодавством України.

Якщо ж отримали кошти під звіт, також звірте дані та обов’язково відзвітуйте у визначені законодавством терміни про фактично витрачені кошти. Аби убезпечити від махінацій навколо нарахування заробітку, кожен працівник, за вимогою, має отримати власний розрахунковий листок із заробітної плати.

Треба нагадати: згідно зі ст. 30 Закону «Про оплату праці» і ст. 110 КЗпП, при кожній виплаті заробітної плати працівникові працедавець зобов’язаний повідомити його про розміри оплати праці, зокрема про загальну суму заробітної плати з розшифруванням за видами виплат, розмірами і підставами відрахувань та сумами зарплати, що підлягає виплаті.