З 12 березня 2019 року українці, які мають право на допомогу від держави щодо сплати за послуги ЖКГ, почали отримувати субсидії готівкою. За даними Держстату таких домогосподарств нині близько 4 мільйонів. Середній розмір виплати становить 660 гривень.

З 12 березня 2019 року українці, які мають право на допомогу від держави щодо сплати за послуги ЖКГ, почали отримувати субсидії готівкою. За даними Держстату таких домогосподарств нині близько 4 мільйонів. Середній розмір виплати становить 660 гривень.

Та в людей виникають певні питання щодо процесу монетизації. Фахівці служби профільного віце-прем’єра відібрали найтиповіші й надали роз’яснення. Отже:

1 Чи потрібно у травні 2019 року повторно звертатися до управлінь соціального захисту населення за місцем проживання з документами?

Усім нинішнім субсидіантам, які не матимуть заборгованості за комуналку, у травні автоматично перепризначать субсидію на новий період. Її з травня видаватимуть готівкою: пенсіонерам — перераховуватимуть на пенсійну картку або виплачуватимуть у відділеннях Укрпошти, всім, хто ще не перебуває на заслуженому відпочинку — через Ощадбанк.

Тим субсидіантам, у кого є борги зі сплати за комунальні послуги, буде запропоновано перейти на безготівкову монетизацію субсидій. Детальніше про те, як вона працює, можна дізнатися на сайті Teplo.gov.ua.

2 Кому все ж таки слід повторно звернутися із заявою та декларацією? 

З необхідними документами треба звернутися лише тим отримувачам субсидій, чиї справи розглядала Комісія з вирішення спірних питань щодо призначення субсидії, орендарям житла та внутрішньо переміщеним особам, а також представникам домогосподарств, у яких з жовтня 2018 року відбулися зміни у складі сім’ї.

Також родинам, яким субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих на житлоплощі, а лише на осіб, котрі фактично живуть у помешканні. А ще — сім’ям, де є непрацюючі люди працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші за розмір мінімальної заробітної плати (4173 гривні на місяць).

Літню субсидію розраховуватимуть на основі доходів громадян, отриманих у ІІІ—ІV кварталах 2018 року.

3 Чи можуть призначити субсидію на наступний період,  якщо в родини є борг зі сплати за комунальні послуги?

Важливо, щоб станом на травень 2019 року в таких родин не було простроченої на понад місяць заборгованості за оплату комунальних послуг, тобто послуг, спожитих у березні. Борги за квітневу комуналку не братимуться до уваги під час перепризначення субсидії у травні.

Також управліннями соціального захисту населення не братимуться до уваги незаконні донарахування в платіжках споживачів додаткових обсягів природного газу за приведення до так званих стандартних умов.

Крім того, не враховуватиметься і заборгованість, яка виникла через те, що надавач послуги не уклав договір з Ощадбанком для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі.

Тим, у кого будуть борги, після їх погашення або укладення договору про реструктуризацію необхідно буде звернутися із заявою та декларацією про доходи до управлінь соцзахисту за місцем проживання.

4 Чи відбудеться монетизація пільг?

Монетизація пільг стартує в жовтні 2019 року. Вона відбуватиметься за зразком безготівкової монетизації субсидій через Ощадбанк.

Тим пільговикам, які бажають отримувати свою пільгу готівкою, восени 2019 року потрібно буде звернутися до управлінь соцзахисту за місцем проживання, написати відповідну заяву і надати свої реквізити банківського рахунку в Ощадбанку. Після цього пільгу їм виплачуватимуть готівкою.

5 Чи потрібно буде отримувачам субсидій у жовтні 2019 року йти до управління соцзахисту, щоб оформити субсидію на зиму?

Якщо у травні цього року субсидію буде перепризначено на новий період — 2019—2020 рр. — у жовтні її розмір на опалювальний сезон розрахують автоматично, без потреби в особистому зверненні субсидіанта. До уваги братимуться доходи І—ІІ кварталів 2019 року.

Безробітні, які не стояли в цей час на обліку в Центрі зайнятості, матимуть право на зимову субсидію за умови сплати ними єдиного соціального внеску (22% від мінімальної заробітної плати — 918,06 гривні) за будь-які три місяці цього періоду. Безробітні в сільській місцевості мають право на допомогу без сплати ЄСВ за рішенням Комісії.

Любов ДМИТРЕНКО
для «Урядового кур’єра»