Голова Національної спілки краєзнавців член-кореспондент НАН України Олександр Реєнт на пленумі організації розповів про стан підготовки книги «Краєзнавча Шевченкіана України». Зібрані архівні документи, наукова література, матеріали періодичних видань, роботи художників і скульпторів, народних майстрів розкривають осяжний процес зародження та розвитку традицій вшанування та увічнення пам’яті Тараса Шевченка в різних куточках країни. Читач майбутньої книги пройде містами і селами, де перебував Великий Кобзар, відкриє для себе присутність поета в усіх аспектах народної пам’яті, пізнає середовище його спілкування і творчості. 

Доповідач відзначив плідну пошукову роботу і вагомий внесок у творення книги краєзнавців Вінницької, Дніпропетровської, Запорізької, Луганської, Одеської, Черкаської областей, міста Києва й Автономної Республіки Крим.

Ясна річ, найбільше ювілейних акцій, присвячених знаменній даті, відбуватиметься на Черкащині — батьківщині Кобзаря. Як розповів голова правління обласної організації краєзнавців Василь Мельниченко, спілчани готують до видання книги «Шевченкіана Черкащини» та «З Кобзарем у серці», за участі студентської та учнівської молоді проводиться широкомасштабна акція «Стежками Тараса». Старшокласники активно долучаються до Всеукраїнського конкурсу з української мови та літератури «Обнімімося ж, брати мої…». Його переможців відзначатимуть на Чернечій горі в день знаменного ювілею.

Голова правління Вінницької обласної організації краєзнавців Сергій Гальчак повідомив про цікаві архівні знахідки спілчан Олександра Рогового і Миколи Дороша, які готують книгу нарисів про перебування Тараса Шевченка на Поділлі. В обласному центрі і в місті Муровані Курилівці поетові будуть встановлені пам’ятники, а відома у краї народна майстриня Любов Шаламай підготувала виставку власних вишивок, яка нині експонується в залі Українського фонду культури. В експозиції гаптовані портрети Григорія Сковороди, Івана Франка, Лесі Українки, Степана Руданського, Михайла Коцюбинського, Миколи Леонтовича, а на чільному місці величне полотно-копія з автопортрета Тараса Шевченка 1840 року.

На завершення роботи пленуму Олександр Реєнт вручив премії імені Дмитра Яворницького Національної спілки краєзнавців України за 2013 рік ректору Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова Віктору Андрущенку, ректору Харківського національного університету ім. В. Каразіна Вілю Бакірову, завідувачу кафедри Черкаського технологічного університету Миколі Бушину, голові правління Івано-Франківської обласної організації краєзнавців Михайлові Косилу, професору Дніпропетровського національного гірничого університету Галині Швидько. Цієї високої відзнаки вони удостоєні за вагомий особистий внесок у підготовку фахівців з історичного краєзнавства та активну участь у науковій краєзнавчій роботі.