СПІВПРАЦЯ. Україна і Румунія обговорюють конкретні кроки з відкриття нового пункту пропуску на кордоні у Прикарпатті.  Про це йшлося на засіданні «круглого столу» в Яремчі.

«Представляю регіон, де половина жителів, а саме 320 тисяч, — українці, і маю виконати волю моїх виборців, — зазначив сенатор Румунського парламенту Лівію Мар’ян Поп. — Румунія зацікавлена у партнерських відносинах з Україною, які потрібно не лише декларувати, а й реалізовувати».

Таким практичним кроком і стане відкриття високогірного пункту пропуску для автомобільного та пішохідного сполучення на українсько-румунському кордоні між верховинським присілком Шибене (Івано-Франківська область) і румунським селом Поєніле-де-суб-Мунте (повіт Марамуреш). Щоправда, окрім самого пункту, ще треба збудувати у горах по обидва боки кордону 40 кілометрів досить складної траси, яка потребує значного фінансування, — від 12 до 40 мільйонів євро. Знайти їх можливо, скажімо, шляхом ухвалення на міжурядовому рівні окремої транскордонної програми.

«Для Прикарпаття Шибене — Поєніле-де-суб-Мунте — вікно у Західну Європу, — переконаний Надзвичайний і Повноважний посол України в Румунії Теофіл Бауер. — Цей проект дасть змогу продуктивно використовувати транзитний потенціал регіону, збільшити пасажиропотоки, зокрема туристичні, а також транскордонні перевезення на Балкани».

На думку голови Івано-Франківської облдержадміністрації Михайла Вишиванюка, відкриття міжнародного пункту пропуску стратегічно важливе для обох прикордонних регіонів. З ним істотно поліпшиться транспортна доступність гірських курортних місцевостей для внутрішніх та іноземних туристів, постануть принципово нові можливості для розвитку прикордонних громад, зокрема створення таких необхідних для гірських регіонів робочих місць. Активізуються економічні, культурні, політичні зв’язки між Україною та Румунією. Для такого кроку є політична воля наших сусідів, повітової ради Марамуреша, отже, і Бухареста.

З огляду на наявність принаймні трьох перспективних інвестиційних проектів на Верховинщині — гірськолижних комплексів «Чорногора», «Кринта», рекреаційного комплексу «Гаджина», прикарпатські фахівці підрахували, що середній дохід у найближчі п’ять років після відкриття пункту пропуску може становити 115 мільйонів євро.