У Страсбурзі ухвалено резолюцію «Результати Вільнюського саміту та майбутнє «Східного партнерства» з огляду на події в Україні». «Великою втратою для відносин Україна — ЄС» називають у документі Європарламенту рішення Президента Віктора Януковича не підписувати Угоду про асоціацію. Європарламент запевняє, що угода все ще  відкрита до підписання, проте нагадує, що для цього обов’язковим є виконання трьох передумов, які були озвучені Радою із зовнішньої політики ЄС у грудні 2012 року (це реформування судової системи, виборчого законодавства та розв’язання проблеми вибіркового правосуддя).

В резолюції євродепутати висловили свою солідарність з учасниками Майдану і засудили використання «грубої сили проти мирних демонстрантів». Резолюція закликає терміново провести  незалежне розслідування і покарати тих, хто прийняв рішення про застосування сили, а також негайно звільнити всіх заарештованих учасників Майдану. 

Євродепутати закликали керівництво Єврокомісії негайно сформувати спеціальну місію високого політичного рівня для врегулювання політичної кризи в Україні. На їхню думку, ця місія може виступити в ролі посередника «під час «круглого столу» між урядом, демократичною опозицією та представниками громадянського суспільства і забезпечити мирне розв’язання ситуації».

У документі різко засуджуються зовнішньополітичні методи Росії. Європарламент закликав Єврокомісію розробити спільну адекватну політику у відповідь на шантаж Росії, спрямований проти країн «Східного партнерства», а інституції ЄС — «відкритися українському суспільству через угоду про скасування візового режиму, зміцнення співпраці, програми молодіжного обміну». «Треба докласти ще більше зусиль для того, щоб Україна була включена до внутрішнього енергетичного ринку ЄС», — йдеться в тексті. Крім того, Європарламент закликав керівництво ЄК підтримати Україну в переговорах з МВФ і ЄБРР «щодо надання фінансової допомоги для втілення реформ, пов’язаних з підписанням асоціації».

В резолюції також вітається парафування Угоди про асоціацію Грузією та Молдовою. (Як зазначив під час дебатів напередодні ухвалення резолюції Верховний комісар ЄС Штефан Фюле, угоди про асоціацію з цими країнами будуть підписані восени 2014 року). Резолюція закликає Єврокомісію «гарантувати, щоб громадяни цих країн змогли відчути реальні вигоди цих документів вже у короткий термін».

Вікторія ВЛАСЕНКО, 
«Урядовий кур’єр»
(Страсбург)