Цього тижня у Парижі відбулася Міністерська зустріч високого рівня, присвячена 50-ій річниці заснування Міжнародного енергетичного агентства (МЕА). Участь у заході взяли представники близько 50 країн, українську делегацію очолював Міністр енергетики Герман Галущенко. Серед спеціальних гостей заходу – президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та спеціальний представник президента США з питань клімату Джон Керрі. Про це повідомляє пресцентр Урядовий портал.
За підсумками зустрічі ухвалено рішення про потребу більш сміливих дій і посилення глобальної співпраці для швидкої трансформації світової енергетичної системи, оскільки геополітична невизначеність зростає, а глобальні температури продовжують бити рекорди.
Представники країн-учасниць МЕА засвідчили відданість забезпеченню енергетичної безпеки та прискоренню переходу на чисту енергію. Це включає нові глобальні цілі-2030, узгоджені з метою Паризької угоди про обмеження глобального потепління до 1,5 °C – щодо переходу від викопного палива, потроєння потужностей відновлюваних джерел енергії, подвоєння прогресу в енергоефективності та скорочення викидів метану.
У межах заходів Міністр енергетики Герман Галущенко взяв участь у міністерському діалозі високого рівня, виступив перед учасниками пленарної сесії, долучився до дискусій у межах «Діалогу уряду та промисловості», а також провів низку продуктивних двосторонніх зустрічей.
Зокрема Герман Галущенко зустрівся з єврокомісаром з питань енергетики Кадрі Сімсон, Міністром енергетики США Дженніфер Ґренголм, виконавчим директором МЕА Фатіхом Біролем, заступником Державного секретаря США, координатором групи G7+ з надання допомоги енергосектору України Джеффрі Пайєттом, Міністром енергетики та природних ресурсів Канади Джонатаном Вілкінсоном, державним секретарем з енергетичної безпеки та Net Zero Великої Британії Клер Коутіньо, Міністром клімату, довкілля, енергетики, мобільності та інноваційних технологій Австрії Леоноре Гевесслер, Віце-прем’єр-міністром, міністром енергетики, бізнесу та промисловості Швеції Еббою Буш, Міністром довкілля та енергетичної безпеки Італії Гільберто Фратіном, Міністром енергетики Бельгії Тінне Ван дер Стратен, генеральним секретарем Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD) Матіасом Корманом, Міністром промисловості та енергетики Франції Роланом Лескюром, міністром енергетики Литви Дайнюсом Крейвісом.
Ключовими темами зустрічей стали ворожі обстріли української енергетичної інфраструктури і допомога партнерів у її відновленні, забезпечення ядерної і радіаційної безпеки та ситуація на ЗАЕС, потенціал співпраці з партнерами у розвитку в Україні атомної генерації та потужностей відновлюваних джерел енергії, питання транзиту російського газу до Європи і посилення санкцій щодо агресора.
Особливу увагу питанням енергетичної безпеки європейського континенту було приділено під час зустрічі Германа Галущенка з єврокомісаром з питань енергетики Кадрі Сімсон. Єврокомісар наголосила, що європейські країни працюють над заповненням своїх газових сховищ та диверсифікацією постачань. За її словами, ЄС не зацікавлений у продовженні транзитного контракту з росіянами і готувався до його завершення протягом останніх двох років. Наразі основний фокус європейських партнерів – на забезпеченні максимальної підтримки України та якнайшвидшій відмові від російського газу.
Нагадаємо, Україна офіційно приєдналася до Міжнародного енергетичного агентства у липні 2022 року, ставши 11-ою країною асоціації МЕА. Наприкінці 2022 року Міненерго і МЕА підписали дворічну спільну робочу програму з метою відновлення української енергосистеми після руйнувань, спричинених російською військовою агресією, та подальшого будівництва безпечного, сталого енергетичного майбутнього.