2 жовтня 1990 року в центрі Києва з’явилися намети. Група студентів з різних вишів оголосила голодування та висунула політичні вимоги: відставка уряду, відмова від підписання нового союзного договору, націоналізація майна КПРС та ЛКСМУ, перевибори до Верховної Ради на багатопартійній основі та повернення в Україну хлопців, які служили в армії за її межами. Так 30 років тому почалася студентська Революція на граніті –– перша успішна політична акція молоді, яка зробила неможливим підписання нового союзного договору і стала предтечею проголошення Незалежності.

Фото з сайту facebook.com/people.Микола Кучеренко

Влітку 1990 року вже було проголошено Декларацію про державний суверенітет України, але його потрібно було ще підкріплювати, зокрема й громадянською позицією. І Революція на граніті стала однією з тих громадянських дій. Це була мирна й цивілізована акція, яка показала надзвичайно високий рівень і політичної культури, і  розуміння демократичних механізмів боротьби за незалежність України.

До 30-річчя початку студентської Революції на граніті Український інститут національної пам’яті, Національний музей Революції гідності та партнери — Галузевий державний архів СБУ, Центр досліджень визвольного руху та Архів національної пам’яті організували заходи, які триватимуть протягом 16 днів.