Реформи в Україні охоплюють дедалі більше сфер. І для земельних відносини настав час для змін на краще. Для громадянина важливо зменшити кількість необхідних відвідувань відповідних державних органів.

Так, з 1 січня 2016 року набули чинності зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Зареєструвати власність чи інші права на землю можна через місцевий центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), який приймає документи для держреєстрації речових прав на нерухоме майно, або у нотаріуса. Саме після реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, виникає, змінюється чи припиняється відповідне право. Правила реєстрації прав на нерухоме майно, у тому числі на земельну ділянку, визначені, зокрема Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127, яка також набула чинності 1 січня 2016 р.

До 2013 року право власності на землю підтверджувалось державним актом про право власності на земельну ділянку, який можна було отримати в місцевому органі Держкомзему. Сьогодні ж, після включення даних про земельну ділянку до Державного земельного кадастру (ДЗК) та отримання в місцевому управлінні Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру витягу з ДЗК, необхідно звернутись до місцевого ЦНАПу чи нотаріуса для реєстрації вашого права на земельну ділянку. Варто знати, що загальний строк розгляду поданих державному реєстратору документів становить 5 робочих днів (не календарних!). Зі спливом вказаного строку, за бажанням, можна буде отримати від державного реєстратора роздруківку з реєстру на бланку формату А4, проте без підпису та печатки держреєстратора. Новий порядок передбачає, що рішення держреєстратора розміщується на сайті Міністерства юстиції та має таку ж юридичну силу, як і паперове підтвердження реєстрації права. Слід також зазначити, що Закон надає змогу скоротити п'ятиденний строк до двох днів, 24-х та 2-х годин, проте збір за реєстрацію права в таких випадках буде значно більшим.

В управлінні взаємодії з громадськістю Урядового контактного центру (надалі – Центр) повідомили «Урядовому кур’єру», що від початку поточного року на урядову «гарячу лінію» надійшло понад 10 000 звернень з питань аграрної політики і земельних відносин.

Здебільшого заявники, звертаючись на урядову «гарячу лінію», потребували роз’яснень щодо порядку отримання земельних ділянок та їх оформлення, зокрема половина з них є учасниками АТО. Разом з тим, громадяни скаржилися щодо відмови в отриманні землі. За інформацією місцевих органів влади, складність у вирішенні даного питання пов’язана, передусім, з відсутністю вільних земельних ділянок на запитуваних територіях. Крім того, мають місце також скарги із затягуванням розгляду поданих документів, зокрема тих, що стосувалися надання дозволу на розроблення документації землеустрою. У зв’язку з цим більшість скарг громадян залишається без належної уваги, а контролюючими органами лише надаються роз’яснення та рекомендації щодо подальших дій для вирішення питань заявників.

Так, жителька с. Борщівки Городоцького району Хмельницької області звернулася щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою. Заявниця зазначила, що зверталась до Головного управління Держгеокадастру Хмельницької області, але отримала відмову. За результатами розгляду звернення Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомлено, що надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, що підтверджено зворотним зв’язком із заявницею.

Аналогічне звернення було від жительки с. Радковиці Городоцького району Хмельницької області стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. За результатами розгляду звернення Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомлено, що питання вирішено, і це також підтверджено зворотним зв’язком.

Заявник (учасник АТО) з м. Татарбунари Одеської області повідомив, що ще у вересні минулого року подав клопотання щодо виділення земельної ділянки для садівництва. За результатами розгляду звернення Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області повідомлено, що заявником отримано дозвіл на розроблення документації із землеустрою.

Жителька с. Тарасівка Ярмолинецького району Хмельницької області звернулась від імені чоловіка (учасника АТО) щодо затримки видачі правовстановлюючих документів на землю, зокрема затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомило, що дане питання врегульоване, було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано у власність. Факт отримання документів на право власності на земельну ділянку підтверджений зворотним зв’язком, який був здійснений фахівцями Центру.

Заявник з м. Києва звернувся щодо порушення Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області термінів розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (понад трьох місяців). За результатами розгляду звернення Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області повідомлено, що питання вирішено позитивно.

Жителька смт Кринички Дніпропетровської області звернулася з проханням посприяти у присвоєнні кадастрового номеру земельній ділянці. За результатами розгляду звернення Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області повідомлено, що заявницею отримано витяг із Державного земельного кадастру на вказану земельну ділянку, про що вона і сама підтвердила фахівця Центру.

Загалом за період з 15 по 21 серпня на урядову «гарячу лінію» надійшло 35 310 дзвінків, через Інтернет зареєстровано 622 звернення.

Отже, звернутися на урядову «гарячу лінію» за скороченим номером телефону 1545, запровадженим на загальнодержавному рівні у липні цього року, та отримати відповідь, роз’яснення чи довідкову інформацію може будь-який громадянин України, цілодобово та безкоштовно як зі стаціонарного телефону, так і з мобільного.

Для підприємців «гаряча лінія» діє за номером: 0-800-503-045.

Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону урядової «гарячої лінії»: +38(044)284-19-15.

Киянам надається прямий міський телефон урядової «гарячої лінії» за номером: 284-19-15.

Оформити звернення можна також через веб-сайт Урядового контактного центру за адресою: www.ukc.gov.ua