Згідно з пресрелізом Університету Вагенінгена, вчені з Нідерландів навчили бджіл визначати COVID-19 по його запаху.
Дослідження проводилися на більш ніж 150 бджолах в біо-ветеринарній дослідницькій лабораторії Університету Вагенінгена.
Вчені дресирували бджіл, даючи їм ласощі – розчин цукру у воді – кожен раз, коли вони відчували запах норки, зараженої COVID-19. Кожен раз, коли бджоли піддавалися впливу незараженого зразка, вони не отримували винагороди (процес, відомий як Павлівське кондиціонування).
Зрештою, бджоли могли ідентифікувати заражений зразок протягом декількох секунд – а потім висували язик, як годинник, щоб зібрати цукрову воду.
Бджоли – не перші тварини, які виявляють COVID-19 по запаху. Дослідники також навчили собак розрізняти позитивні і негативні зразки COVID-19 з людської слини або поту з досить високою точністю. Німецьке дослідження показало, що собаки могли ідентифікувати позитивні COVID-19 зразків на 94%.
Це пов'язано з тим, що через метаболічні зміни, викликані коронавірусом, запах рідини організму інфікованої людини трохи відрізняється від запаху неінфікованої людини.
Але дослідники досі не впевнені, чи є тварини кращим вибором для виявлення випадків COVID-19 поза лабораторією.
«Ніхто не говорить, що вони можуть замінити ПЛР-тести, але вони можуть бути дуже багатообіцяючими», – сказав Nature Хольгер Вовк, ветеринарний невролог. Тести для ПЛР – це те, що лаборанти використовують для обробки стандартних мазків на COVID-19.
Загалом, деякі тварини можуть бути корисні для ідентифікації COVID-19 у місцях або країнах, в яких високотехнологічного лабораторного обладнання мало або недоступно.
Вчені Вагенінгена нині працюють над прототипом машини, яка могла б автоматично навчати кілька бджіл одночасно, а потім використовувати свої навички для перевірки аерозолів коронавірусу (крихітних вірусних частинок) в навколишньому середовищі.