Ми звільнятимемо посадовців, які заважають підприємцям нормально займатися бізнесом. Такими словами Прем’єр-міністр Володимир Гройсман відреагував на звіти голови Державної фіскальної служби Романа Насірова та бізнес-омбудсмена в Україні Альгірдаса Шемети. Зустріч глава уряду проводив у Клубі Кабінету Міністрів із представниками бізнесу, щоб розглянути системні проблеми, які стосуються порушень прав суб’єктів господарювання.

Володимир Гройсман наголосив, що бізнес повинен спрямовувати кошти в бюджет без будь-якого ризику. Це дасть змогу владі передовсім посилити соціальні стандарти. До речі, перші звільнення вже відбулися. Після переговорів урядовців із представниками бізнесу влітку посади втратили через корупційні неправомірні дії 10 осіб у системі ДФС, зокрема в податковій поліції.

Окрім цього, Прем’єр-міністр визнав, що в Україні контрабанду та інші тіньові схеми на митниці покривають представники силових структур. Про те, як саме з цими явищами боротися, він висловився в такий спосіб: «Контрабанда, заниження митної вартості та інші тіньові схеми існують за безпосереднього кришування багатьох силових структур, тому наше завдання на цей виклик — дати абсолютно адекватну відповідь. Система десятиріччями була вражена, корумпована. І говорити те, що ми навели лад на митниці, неможливо».

Володимир Гройсман запропонував розглянути та внести на розгляд уряду, а потім і Верховної Ради пропозиції змін у законодавстві в частині адміністрування податку на додану вартість включно з електронним адмініструванням ПДВ. «Доручення Мінфіну: напрацюйте постанову щодо адміністрування ПДВ, і через Кабмін її ухвалимо. Якщо є пропозиція змінити законодавство, є профільний комітет, давайте вносити», — означив позицію Прем’єр. З його слів стало зрозумілим, що в уряді виступають проти підвищення податкових ставок. Натомість підтримують заходи, спрямовані на досягнення фіскального балансу, вдосконалення податкового адміністрування та розширення податкової бази.

Міністерство фінансів повинно опрацювати механізм посилення майнової відповідальності за ввезення контрабандних товарів і сприяння контрабанді. Покарання за нелегальне ввезення товарів має бути жорстким.

До речі, керівникам ДФС та Генпрокуратури важливо опрацювати важелі впливу для посилення відповідальності контролюючих органів за тиск на бізнес і водночас — відповідальності бізнесу за свідоме ухилення від сплати податків. З вуст Володимира Гройсмана це звучало так: «Треба також підвищити відповідальність за несплату податків. Є компанії, які, використовуючи ями, корумпуючи правоохоронні органи, ведуть бізнес. І тому вважаю, що треба дивитися на спрощення адміністрування податків, на підвищення відповідальності контролюючих органів, але й з іншого боку — на підвищення відповідальності бізнесу». Найактивніше ухилення від сплати податків відбувається на митниці, де свідомо занижують митну вартість товарів під час перетину кордону.

Крім того, керівництво ДФС має рік на запровадження системи автоматичного визначення митної вартості ввезених на територію України товарів без участі співробітників митних органів.

Він пояснив, що контролюючі органи в Україні повинні діяти злагоджено, і розвиток українського бізнесу має стати пріоритетом для них. Прем’єр також пообіцяв не терпіти знущань з підприємців. До «винуватців» він звернувся зі словами: «Робіть сумлінно свою справу, дбайте про державні інтереси, але не переходьте ту межу, яка знищує український бізнес. Бо за цією межею для кожного представника ДФС, митниці, поліції ставатиме небезпечніше».

Не менш важливо налагодити нормальний діалог між контролюючими органами в кожній з областей країни. Для Кабінету Міністрів пріоритет — зробити так, щоб кожен підприємець, який веде бізнес у нашій країні, був успішним. Чому? Бо «на його плечах стоїть економічний розвиток і сьогодення України». 

Лора ВОВК
  для «Урядового кур’єра»