2023 року співробітники міграційної служби столиці та області склали адміністративні протоколи і притягнули до адміністративної відповідальності за порушення міграційного законодавства 2063 особи, з них 593 — нелегальні мігранти. Зокрема, ухвалено рішення про: примусове повернення щодо 532 неврегульованих мігрантів (виконано 453); примусове видворення за межі України — 61 (виконано 41); заборону в’їзду в Україну — 1008. Поміщено в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, 78 осіб.
Таких результатів співробітники міграційної служби Київщини досягли завдяки певним крокам. Для профілактики вони перевіряли в іноземців та осіб без громадянства документи, що дають їм право на перебування в Україні, а також місця перебування (працевлаштування) і проживання іноземців. Спільно з органами та підрозділами Національної поліції, Служби безпеки та Державної служби України з питань праці торік у період з 4 до 22 грудня міграційники організували та провели цільові профілактичні заходи з умовною назвою «Мігрант». Як наслідок організовано та перевірено стан додержання законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства в місцях їхньої концентрації та гуртування. Особливу увагу приділили ринкам, гуртожиткам, закладам національних кухонь та розважальним, будівельним майданчикам тощо.
У межах заходів «Мігрант» ухвалено рішення щодо нелегальних мігрантів: про примусове повернення — 60 осіб (виконано щодо 34), про примусове видворення з України — 12 (видворено фактично чотири), про заборону в’їзду на територію України — 32.
Дев’ятеро неврегульованих мігрантів поміщено в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства. Виявлено 156 порушників законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства. Накладено штрафів на порушників міграційного законодавства за статтями 203 та 205 КУпАП на суму 583 100 гривень та стягнуто штрафів на суму 352 750 гривень.
«З одного боку, війна зменшила інтерес іноземців до нашої держави як привабливої для проживання й водночас знизила можливість їхнього потрапляння на нашу територію через східний кордон, — зазначив начальник Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області Вячеслав Гузь. — З іншого, — Україна готується стати членом ЄС, тож мігранти із країн Глобального Півдня досі намагаються потрапити сюди, використовуючи найменші шпаринки в кордоні та законодавстві.
У серпні 2023 року жорсткішою стала відповідальність гостей країни і громадян України та юридичних осіб, які сприяють іноземцям в ухиленні від виїзду з країни після закінчення строку перебування або незаконному отриманню документів на право проживання у країні. Контрольована ситуація з міграцією в Україні сприятиме вступу до ЄС.
Тож нині завдання держави — подальше вдосконалення нормативної бази, яка б створювала сприятливі умови для законної міграції кваліфікованих фахівців та передбачала дієву систему контролю і запобігання протиправній діяльності».
Джерело: Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області