У зв’язку з набранням чинності нового Кодексу цивільного захисту уряд прийняв Положення про Єдину державну систему цивільного захисту. Віце-прем’єр-міністр Олександр Вілкул заявив під час урядового брифінгу, що таке нововведення дасть змогу передовсім підвищити ефективність захисту людей і територій від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру. «Єдина система цивільного захисту забезпечить чітку координацію підрозділів, які задіяні під час надзвичайних ситуацій — центральних та місцевих органів влади, рятувальників, комунальних служб, підприємств, волонтерів, — та допоможе створити можливості для оперативного інформування населення», — сказав він.
Єдина система цивільного захисту заснована на кращому світовому досвіді та технологіях, включає й напрацювання радянської системи цивільної оборони. А причинами її актуалізації є посилення техногенних ризиків та різка зміна клімату.
«На виконання завдання уряду наразі актуалізовано регламенти та механізми взаємодії всіх служб під час надзвичайних ситуацій — рятувальників, комунальників, військових, волонтерів, правоохоронних органів. У 2013 році ми провели у всіх регіонах країни масштабні спільні штабні навчання. На практиці в такий спосіб відпрацьовано оновлені механізми взаємодії», — пояснив Олександр Вілкул.
А потім виокремив головні нововведення Єдиної державної системи цивільного захисту. По-перше, це регламент відносин між органами влади та підприємствами в рамках забезпечення цивільного захисту населення і територій (до ліквідації надзвичайних наслідків залучатимуть і підприємства незалежно від їх форми власності). По-друге, регламентуються повноваження державних органів влади в умовах надзвичайних ситуацій. По-третє, посадовці несуть персональну відповідальність за захист життя та здоров’я людей в умовах надзвичайних ситуацій.
Окрім цього, влада створює умови для оновлення матеріально-технічної бази Державної служби з надзвичайних ситуацій, комунальних та інших служб, задіяних у ліквідації надзвичайних ситуацій. Уряд планує модернізувати й систему централізованого оповіщення населення при виникненні таких ситуацій.
Віце-прем’єр наголосив, що оновлена система чітко розподіляє завдання між органами влади й підприємствами, а потім передав слово голові ДСНС Михайлу Болотських.
Він у свою чергу повідомив, що у період з 1 по 7 січня зафіксовано 1027 надзвичайних подій, зокрема 983 пожежі. Під час «святкових» надзвичайних ситуацій рятувальники врятували життя 77 осіб: 59 — на пожежах, 6 — на водних об’єктах, 12 — на туристичних маршрутах у гірській місцевості.
«Під час свят рятувальні підрозділи працювали у посиленому режимі: цілодобово чергували 9,5 тисячі рятувальників і понад 2,5 тисячі одиниць техніки. У випадку погіршення оперативної ситуації, наприклад негоди, ми передбачали посилення сил і засобів до 22 тисяч осіб і понад 5 тисяч одиниць техніки, але такої необхідності не виникло», — резюмував голова ДСНС.