Україна вже нині відчуває істотний дефіцит кадрів у галузі інформаційно-комунікаційних технологій. Зважаючи на те, що ринок інформаційних технологій динамічно розвивається, у своїй політиці розвитку ми повинні врахувати глобальні тенденції та приділяти велику увагу підготовці ІТ-спеціалістів. На цьому наголосив  голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації Володимир Семиноженко.

Держава вживає серйозних заходів для збільшення обсягів підготовки фахівців з вищою освітою у сфері ІКТ. Фото Володимира ЗAЇКИ

За його словами, у світі приблизно 18,2 мільйона айтішників. До 2019 року їхня кількість може зрости на 45% — до 26,4 мільйона. Нині лідером в ІТ є США, що мають 3,6 мільйона розробників програмного забезпечення, та Індія — 2,75 мільйона). Разом з цим, кількість ІТ-фахівців в Україні на початок року становить близько 250 тисяч чоловік. «Очікуємо, що при збереженні існуючих темпів щорічного приросту обсягів надання послуг у 2015 році в ІТ-сфері, зокрема в індустрії програмного забезпечення, може бути створено 168,5 тисячі нових робочих місць, із них 106 тисяч в ІТ-експорті, 62,5 тисячі — на внутрішньому ринку», — зазначив Володимир Семиноженко, додавши, що загалом у сфері інформаційних послуг буде задіяно 350 тисяч фахівців.

При цьому він зауважив, що існуючий річний приріст ІТ-фахівців становить 15,5 тисячі осіб, і він не в змозі забезпечити потреби індустрії. Дефіцит у 2015 році становитиме близько 100 тисяч фахівців в ІТ-експорті і близько 70 тисяч на внутрішньому ринку.

Ця проблема, за словами Володимира Семиноженка, має глобальний характер. Так, згідно з даними Європейської комісії, невдовзі з проблемою дефіциту кадрів в ІТ-галузі зіткнеться Євросоюз: прогнозують, що вже 2015 року нестача айтішників на теренах ЄС може сягнути 900 тисяч. І це при тому, що кількість випускників-комп’ютерників тримається на рівні 100 тисяч.

Водночас голова Держінформнауки підкреслив, що ключовим чинником, який впливає на розвиток сфери ІКТ, є забезпечення підприємств цього сектору економіки достатньою кількістю кваліфікованих фахівців. «Держава вживає серйозних заходів для збільшення обсягів підготовки фахівців з вищою освітою у сфері ІКТ з одночасним підвищенням рівня якості їхньої практичної підготовки», — підкреслив Володимир Семиноженко. Зокрема важливим кроком у цьому напрямку було рішення уряду щодо збільшення вдвічі держзамовлення на підготовку айтішників.

На думку голови Держінформнауки, слід провести аналіз успішних міжнародних практик щодо гармонізації освітніх і професійних стандартів в галузі ІТ, оцінивши можливості їх застосування у нашій державі. Водночас варто стежити за розвитком ринку, актуалізуючи навчальні плани відповідно до його потреб. Також існує необхідність удосконалювати механізм державно-приватного партнерства в питанні підготовки фахівців для ІКТ. Не менш важливим є розвиток мережі фізико-математичних шкіл і створення нових фізико-математичних класів, оскільки саме таке спеціалізоване навчання є фундаментом для формування висококласних спеціалістів у галузі, повідомляє прес-служба Держінформнауки.

«Для прискорення розв’язання цих проблем потрібно збільшувати підготовку ІТ-фахівців, перш за все в тих регіонах, де планується швидке та значне зростання нових робочих місць в ІТ-галузі. Це Київ, Харків, Львів, Дніпропетровськ, Одеса, Донецьк, Луганськ і Крим», — наголосив Володимир Семиноженко.

Відділ новин
 «Урядового кур’єра»