Новітні технології допомагають читати стародавні тексти. Обвуглений сувій археологи знайшли у древній синагозі в Ейн-Геді у 1970 році. Там містилися копії біблійних текстів, а також цей обвуглений згорток книги Левит. Папери добре збереглися завдяки сухому клімату, однак коли археологи торкнулися одного з них, він відразу перетворився на попіл.

Цей рукопис – найстаріший, з усіх відомих людству, приклад біблійного тексту. Науковці вважають, що стародавньому манускрипту близько двох тисяч років. Вчені не наважувалися відкрити його, побоюючись, що в руках він може просто перетворитися на крихти.

«Цей шматок вугілля колись був прекрасним сувоєм з текстом на ньому. Він згорів і тепер його неможливо прочитати. Завдяки віртуалізації манускрипту, ми змогли розгорнути його, розділити на різні шари і знайти в якій частині найкраще зберігся текст», – розповідає науковець Фіна Шор.

Про відкриття було оголошено у науковому журналі Science Advances, де дослідники написали статтю про віртуальне розгортання манускрипту у цифровому форматі 3D, який базується на технології рентгенівського сканування. Вперше науковцям вдалося прочитати давній манускрипт, фізично не торкаючись до нього.

Віртуальне розгортання можливе завдяки тривимірному зображенню сканованого пошкодженого рукопису.

Сканер роздяліє манускрипт на сегменти і показує внутрішню частину сувою. Коли ми розглядаємо обєкт у форматі 3D, то можемо відокремити його шари і вивчати їх по черзі, один за одним, щоб потім скласти це в одну картинку, як пазл.

Далі тривиміріній моделі манускрипту надається текстура за допомогою яскравіших пікселів, і так науковці можуть вже вивчати текст. Завдяки новітнім технологіям вдалося зясувати і щільність матеріалу. Так, дослідники виявили у давньому чорнилі залишки заліза або свинця.

Але через те, що манускрипт загорнутий у сувій, текст неможливо читати з однієї точки. Спеціальні технології вирівнюють рукопис і полегшують науковцям вивчання тексту.

Для того, щоб досягти найкращих результатів дослідникам треба працювати над кожним шматком рукопису окремо, і чим менша ця частинка, тим якіснішим буде результат.

«Ця нова технологія відкриває нові горизонти в галузі наукових досліджень, в тому сенсі, що ми тепер не повинні обовязково розкривати рукопис, тим самим знищуючи його. Тепер ми зможемо зазирнути всередину будь-якого виду обєкта без необхідності фізичного втручання ».

Дослідники сподіваються, що їм вдасться прочитати інші стародавні рукописи, які можуть дати людству нове уявлення про створення Біблії.

EURONEWS