Туристичний портал Budget Travel склав список із десяти чудес світу, які можуть зникнути до 2030 року, передає УНН. На думку активістів, неминучість загибелі таких мальовничих місць приверне до них увагу не лише туристів, а й екологів.

1. Белізький бар'єрний риф

Белізький бар'єрний риф сильно постраждав в 1998 році, втративши у багатьох місцях до 50% коралів. Його корали, як і раніше, знебарвлюються – й через глобальне потепління, й через діяльність людини.

2. Конголезька западина

Конголезька западина – другий за площею масив джунглів після басейну Амазонки. До 2040 року близько двох третин унікальної флори і фауни, за даними ООН, буде втрачено в разі неприйняття ефективних заходів щодо їх захисту.

Ліси піддаються нещадній вирубці з метою влаштування пасовищ, шахт. Також дерева знищувалися під час партизанської війни у цьому регіоні Африки. Зменшення площі лісової поверхні призводить до скорочення обсягів вбирання вуглекислого газу, а значить, і дощів, що сприяє зміні клімату.

3. Мертве море

За останні чотири десятиліття його площа скоротилася на третину, а обміліло воно на 24 метри. Колишні пляжі тепер на півтора кілометра далі від берегової лінії. Вода в Мертве море надходить лише з річки Йордан, але країни, які її оточують, забирають з ріки все більше води. Тож через 50 років Мертвого моря не стане зовсім.

До того ж виробники косметики і вуглекислого калію постійно виснажують мінеральні запаси морського дна.

4. Національний парк Еверглейдс (Флорида, США)

Болота, які займають основну частину території парку, піддаються забрудненню з боку ферм, а також навалі нетамтешніх тварин. Крім того, 60% місцевої води відкачують для постачання в довколишні міста і на ферми.

У результаті, площа парку – єдиного місця, де мешкає флоридська пантера – вже скоротилася удвічі з 1900 року. Протягом 40 років флоридська пантера, як і ще 20 видів тварин, можуть повністю зникнути.

5. Мадагаскар

Якщо не врятувати ліси цієї острівної африканської держави, через 35 років вони будуть повністю вирубані і випалені, а їхні мешканці вимруть. Заповідники займають лише 5% території острова, не дозволяючи тваринам безпечно переміщуватися по всьому Мадагаскару.

Деякі рідкісні види тварин острова навіть не були вивчені й зареєстровані, та, як припускають природоохоронці, вимруть до того, як їх встигнуть дослідити.

6. Мальдівські острови

Якщо глобальне потепління продовжиться, ці острови, що підносяться лише на два метри над рівнем моря, будуть затоплені. У 2008 році президент держави вже оголосив про придбання землі в інших країнах, зокрема, в Індії, для розселення громадян, які були змушені покинути рідні місця, затоплені океаном. У 2009 році, щоб підкреслити небезпеку, він провів засідання уряду під водою.

7. Північний і Південний полюси

Глобальне потепління загрожує вимиранням 80% імператорських пінгвінів Антарктиди. В Арктиці ж знищення загрожує білим ведмедям, адже разом з таненням полярних льодовиків гинуть цілі екосистеми, включаючи харчові ланцюжки. Нові масиви льоду перестануть формуватися в Антарктиді протягом 20-40 років.

8. Популяція тигрів

Більше половини тигрів світу живе в Індії. Всього у дикій природі їх залишилося 3200, тоді як в 1900 році лише в Індії їх було 100 тисяч. Повністю тигри можуть вимерти вже через 12 років. Для потреб китайської традиційної медицини вбивають у середньому по одному тигру на добу. Заповідники для тигрів існують, але вони не забезпечують надійних шляхів міграції самок, необхідних для повноцінного відтворення популяції.

9. Джунглі Тахуаману (Перу)

У перуанській провінції Мадре де Діос знаходяться мало не останні в світі запаси червоного дерева. І росте воно саме в джунглях Тахуаману. Але через незаконну вирубку площа дерев невпинно скорочується. США купують близько 80% червоного дерева. Лише з одного дерева можна зробити меблів на мільйон доларів.

Лісоруби будують дороги, що дозволяє проникати в джунглі фермерам і мисливцям, а це, у свою чергу, турбує корінних жителів і знищує екосистему. Крім того, видобуток золота, який ведеться в сусідніх районах, призводить до забруднення повітря і води ртуттю.

10. Басейн річки Янцзи

Багато спостерігачів, зокрема й китайських офіційних осіб, уже визнали, що більшість видів флори і фауни, що населяють цей природний регіон, знаходяться під загрозою знищення.

Виною тому вирубка лісів, будівництво гребель і утворення водосховищ. Існує також небезпека землетрусу.

На думку фахівців, туристичні потоки можуть чинити двоякий вплив на природу: з одного боку, вони, очевидно, погіршують екологічний стан унікальних місць на Землі, лише прискорюючи їхню загибель. З іншого ж боку, місцева влада може витратити доходи від туризму на заходи щодо збереження чудес природи.