Усі пори року споконвіку надихають художників, письменників і поетів до творчості, пошуку нових образів. Та найяскравіше, найніжніше, найліричніше в усіх творах змальовано, описано й оспівано весну. Ось ми пережили ще одну зиму.  Здрастуй, весно красна!

На Стрітення (15 лютого) день був похмурий, з відлигою. Отже, за народною прикметою весна має бути ранньою. Вже 1 березня, як стверджує народна приказка,  бог Ярило бере зиму на вила. Теплий вітер цього дня принесе звістку про те, що наступне літо буде теплим і врожайним. Якщо ж вітер з півночі чи сходу — літо буде неврожайним.

Березень — місяць активної підготовки трудівників села до весняно-польових робіт. Великих престольних свят у цьому місяці нема.

3 березня починається Великий піст, що триває до 19 квітня. За православним календарем старі люди звертали увагу на природні прикмети у такі дні неперехідних релігійних свят: Віднайдення голови Іоанна Предтечі (9), Євдокії, Явдохи-Плющихи (14), Сороки, Свято Сорока Святих (22), Теплого Олекси (30).

На  Іоанна Предтечі починається масове повернення з вирію в рідні місця перелітних птахів. Хоч подекуди з полів ще не зійшов сніг, уже можна почути перших жайворонків. Граки починають галасливо будувати гнізда, а лелеки займають свої давно обжиті. Здавна існує повір’я, що лелече гніздо на даху оселі — це своєрідний оберіг її господарів від усякої біди і нестатків. Того, хто розорить його, невідворотно спіткає  лихо. У нашому селищі міського типу Літині, що на Вінниччині, досі у пам’яті мешканців вулиці М. Коцюбинського живе така трагічна історія. Передостання хата на вулиці належала багатому господареві Нечипорові Дубінчуку.  На її солом’яному даху здавна жила сім’я лелек. Та коли син Нечипора Тиміш одружився, до хати вирішили прибудувати ще світлицю, а всю будівлю покрити шифером. Щоправда, половину  стріхи, на якій було гніздо, розібрали після того, як лелеча сім’я відлетіла у вирій. Навесні пара буслів повернулася до гнізда, але на їхньому давно обжитому місці височіла телевізійна антена. Коли ж лелеки почали лаштувати біля неї нове гніздо, Тиміш перші принесені птахами гілки скинув, а їх самих кілька разів відгонив пострілами з рушниці.

Улітку під час грози в антену вдарила блискавка, і хата згоріла. Батько із сином почали зводити поряд із попелищем нову оселю. Тут сталася нова біда. Коли вивершили стіни, Тиміш разом з товаришем-підсобником почали вкладати крокву. Батько підказував знизу. Кроква зірвалася з одного боку стіни якраз там, де стояв старий Дубінчук…

А незабаром від якоїсь дивної хвороби за батьком пішов на той світ і Тиміш. Його дружина Євдокія покинула недобудовану хату й повернулася жити до батьків у сусіднє село Майдан. Нині на цьому місці руїни, а лелеки з нашої вулиці зникли назавжди…

На Явдохи-Плющихи господарі напувають талою водою курей та гусей, щоб добре неслися, а корів — щоб були удійними. «Якщо курка на Явдохи водички нап’ється, то на Юрія (6 травня) вівця напасеться»,  — стверджує прислів’я.  Господині  цього дня замовляють пороги, які начебто відгороджують  сільську жінку від людських пересудів та лихого ока. Через поріг не можна нічого передавати — це межа, що роз’єднує людей. Якщо на Явдохи сніг з дощем і теплий вітер — наступне літо буде вологим; а якщо днина морозна, з північним вітром — літо буде холодним.

На Сороки — друга зустріч весни (перша була на Стрітення).  Відзначаємо весняне рівнодення, тобто астрономічний день приходу весни. Зазвичай цього дня печуть кренделі — жайворонків із тіста з медом. Ними обдаровують дітей, родичів, сусідів. Якщо на Сороки раптове потепління і активно тане сніг — влітку будуть розкішні сіножаті; якщо погода холодна, вітряна — у травні ще можливі приморозки, а літо видасться засушливим.

Від Теплого Олекси починається справжня весна. Про це нагадають веселі переспіви синиць. Дослухайтесь, як вони завзято закликають: «Покинь сани, бери віз! Покинь сани, бери віз!» Пасічникам слід ретельно оглянути вулики. Якщо день видасться теплим, сонячним, бджоли можуть зробити перший обліт. Якщо так станеться — медозбір влітку буде щедрим.

2013-го цей птах співав на вулиці Інститутській.  Чи прилетить він на вулицю Небесної сотні цього року? Фото Володимира ЗAЇКИ

НАШ КАЛЕНДАР

7 березня      Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир; День землевпорядника

8 березня       Міжнародний жіночий день

9 березня       200 років від дня народження Т. Г. Шевченка (1814—1861), українського поета, художника,                                    мислителя

15 березня    Всесвітній день прав споживача

16 березня     День працівників житлово-комунального господарства побутового обслуговування населення

21 березня      Всесвітній день поезії; Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації;

21-27 березня         тиждень солідарності з народами, які борються проти расизму та расової дискримінації

22 березня     Всесвітній день водних ресурсів

23 березня     Всесвітній метеорологічний день

24 березня     Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз; Міжнародний день права на                                         встановлення істини щодо грубих порушень прав людини та гідності жертви

25 березня     День служби безпеки України; Міжнародний день солідарності зі співробітниками ООН,                                        утримуваними під вартою і зниклими безвісти; Міжнародний день пам’яті жертв рабства і                                      трансатлантичної  работоргівлі

27 березня      Міжнародний день театру