ТІНЬ

Великі гроші, що крутяться на місцевих ринках, минають кишені дрібних торгівців та державний бюджет

Уже давно на одеських ринках на зміну розвалам на газетах прийшли контейнери та павільйончики. Значно меншою стала й зона ще донедавна звичних барахолок. Однак щось залишилось по-старому.

З минулим тут не розпрощались

Скажімо, ходять по базару такі собі "сирітки" й збирають гроші без будь-яких квитанцій чи інших документів. Розповідають і про вельми колоритну героїню на прізвисько Ламбада, котра відає тутешньою чи то бухгалтерією, чи то касою. Сама жінка каже, що вона тут ніхто і звати її ніяк. Однак не заплатити їй не можна. Статус пані чи пана "Ніхто" дає змогу закинути новоявленим баскакам хіба що шахрайство, - адже торговий люд нібито з доброї волі і без примусу ділиться з ними своїм виторгом. Стиль інкогніто зберігається аж до самої верхівки. Люди кажуть, що реальних власників "Привозу" та інших ринків ніхто не знає - тільки здогадуються.

Така як у 90-ті картина у мирний період. Інша річ, коли виникає потреба когось поставити на місце чи перерозподілити наділи у своєму улусі. 4 жовтня тут виставляли кількох підприємців, заявивши, що на їхні ділянки є "люди з договорами". Ті, кому вказали на двері, й раді б укласти договори, але не знають як і з ким. А господарям ринку дуже зручно тримати їх у цілковитому безправ'ї: і данину свою можна податком не обтяжувати, і людину, коли треба, спокійно викинути на вулицю разом із товаром. Останнього разу на "Привозі" це робили за допомогою вогнегасників. Дві жінки потрапили до лікарні із серцевим та астматичним нападами, ще двох підприємців затримала міліція, про що й склала відповідні протоколи. "Швидку не пустили, - обурюється учасниця тих подій Тетяна Кушнір, що також працює на "Привозі", - дівчину повантажили на тачку, котрою возять м'ясо. Претензії щодо договорів надумані. Адже на всьому ринку якщо є 100 договорів, то добре. Чи не половина з них - липові. Всі працюють без ринкового збору, без талонів. Тим часом щодня з нас збирають від 50 до 120 гривень. Куди йдуть ці гроші - не відомо.

Орендна плата - від 120 до 3,5 тис. доларів на місяць. Такі цифри на тлі звітно-офіційних просто неймовірні, адже річний зиск міста від КП "Ринок "Привоз" - одна тисяча гривень. Згодом почала фігурувати цифра 70 тис., але й вона теж видається зовсім не серйозною. 1,8 млн дол. або 7 млн грн, - і то лише на місяць, - таку цифру називають підприємці "Привозу", акуратно підрахувавши суму усіх поборів, які з них знімають на ринку. Ці розрахунки вони понесуть до голови облдержадміністрації, аби поскаржитися на власні проблеми та вказати на джерело поповнення бюджету.

Поповнення бюджету

Начальник держінспекції з контролю за цінами в Одеській області Лілія Круковська каже, що вартість оренди квадратного метра на ринках міста становить 17,7 грн на день. Напевне, від цієї цифри й танцюють, вираховуючи ті самі сміховинні 70 тис. грн на рік. Але ж підприємцям доводиться мати справу якраз з неофіційними цифрами.

"У мене оренда - 28 доларів за кв. метр. За павільйон на 15 кв. метрів мушу платити 420 доларів на місяць, - каже підприємець з ринку "Північний" Петро Новицький і зауважує, що це становить більшу частину його місячного виторгу. - Вони встановлюють оренду, вираховуючи, скільки залишити підприємцю, аби він не помер з голоду і продовжував годувати і їх, і мерію, і міліцію. І якщо в мене з'являтиметься більше - негайно піднімуть тариф".

У підприємця свої рахунки з міською владою. Свого часу, коли мерія віддала ринок "Північний" в оренду, віддала також лотки і павільйони, споруджені підприємцями за власні гроші. Люди відтепер змушені платити чималі гроші за свої ж споруди.

На промтоварному ринку "7 кілометр" своя проблема. Тут підприємці потерпають якраз через те, що у більшості випадків не є власниками контейнерів. Ті ж бо опинилися в руках громадян, котрі на початку 90-х були при грошах та неподалік "годівнички", прикупили за кількасот доларів згодом практично золоті залізні коробки. Самі вони там не працюють. Годуються з оренди придбаного колись за копійки контейнера, який нині приносить щомісяця від 2 до 5 тис. доларів.

Така ситуація зараз нікого не дивує. Однак одеські підприємці сподіваються привернути увагу влади до своїх проблем 1 млрд 620 млн дол., які могла б отримати міська скарбниця від ринку на рік (сума тотожна відрахуванням Одещини до бюджетів усіх рівнів).

Договір контейнерних власників з адміністрацією передбачає, що встановлені вони для "здійснення торгової діяльності", а не для здачі в оренду. Тож коли власники самі не торгують, принаймні мали б обмежити свій орендодавчий апетит 20% рентабельності. Якщо цього не зробити, вітчизняний бізнес витіснять китайці. Для них оренда є цілком прийнятною і їм байдуже, що платять не до українського бюджету, а до кишень щасливчиків-орендодавців.

Меморандум проти суперечок

Нещодавно підписано меморандум про співпрацю між Одеською облдержадміністрацією та 12 найбільшими ринками регіону. Серед них і згадані "Привоз", "Північний" та "7 кілометр". Згідно з цим документом ринки взяли на себе зобов'язання укласти договори оренди на торговельні місця, зафіксувати вартість послуг, що надаються на ринках, на рівні 1 липня 2010-го з подальшою поправкою на інфляцію, а також збільшити цьогоріч на 20% надходження до бюджетів усіх рівнів. Останній пункт видається досить демократичним, коли зважити на колосальний розрив між офіційними та реальними зборами на ринках.

Наразі голова облдержадміністрації Едуард Матвійчук веде мову лише про початковий етап у наведенні ладу на ринках і не береться прогнозувати його часові рамки. Схоже, що на цьому етапі область лише вивчає можливості врегулювати всі базарні суперечки миром.

"Вони з тобою погоджуються, - каже він, - а потім ставлять якихось управителів, котрі починають людей сльозогінними газами труїти. Я миритися з цим не буду, й усіх уже попередив, що коли такі речі повторюватимуться, ми припинятимемо їх жорстко, в тім числі із залученням правоохоронців".

ДОВІДКA "УК"

Нині в Одеській області діє 180 ринків. На них тільки офіційно працює 70 тис. осіб. Неофіційна цифра є значно більшою. На одному лише "7 кілометрі", за деякими підрахунками, працює близько 60 тис. одеситів. За даними обласної влади, коли б лише на 15 найбільших ринках області "вибілити" одну тільки зарплату, то вже до кінця року бюджет міг би отримати додатково 20 млн грн.