УВАГА: НЕРЕСТ!

«Урядовий кур’єр» дізнавався, як перезимувала риба в річці Сула на території ландшафтного заказника «Сулинський»

Пам’ятаєте той суспільний резонанс, що його викликали саме о цій порі торік сенсаційні повідомлення телебачення про масову загибель мальків риби у заказнику «Сулинський»? У Полтаві тоді цей сюжет обговорювали навіть дуже далекі від риболовлі люди. Ще свіжі були події, що сталися роком раніше на Київському водосховищі. Там, запобігаючи можливому підтопленню, штучно знизили рівень води, що призвело до замору великої кількості риби. А інцидент на Сулі, яка впадає у Кременчуцьке водосховище, тоді навіть урядовці розслідували. У ті березневі дні на берегах цих водойм побували міністр екології та природних ресурсів України Микола Злочевський і голова Державного агентства водних ресурсів України Василь Сташук. Вони, як відомо, не побачили мільйонів загиблих мальків, бо стільки мертвої риби там не було, але резонанс викликали, принагідно пообіцявши взяти головне нерестовище Полтавщини під свій контроль.

Минув рік. І ось я знову на березі Сули, неподалік села Липове, що в Глобинському районі на Полтавщині. Погода того дня була просто чудова, яскраво, зовсім уже по-весняному світило сонце, запрошуючи зняти куртку. Крига на річці позеленіла й зробилася пористою, тонкою, тож безпечно на ній почувалися тільки чайки і крячки. Ретельні обстеження прибережної смуги засвідчили: цю зиму тамтешня риба пережила успішно. Не чути запаху сірководню, що виділяється під час гниття водної рослинності. Та й рівень води у річці вищий, ніж торік. Звертаю увагу на купки очерету на кризі. Так, ніби восени тут штормило. Як пояснив начальник дільниці №2 Сулинської держрибінспекції Андрій Гученко, ці кулі штучного походження, їх тут встановили у лютому-березні рибінспектори разом із місцевими жителями. Всього таких кулів на Сулі 5467 штук, окрім цього, на зимувальних ямах та відшнурованих ділянках пропиляли 267 душників. Це й допомогло рибі врятуватися під час морозів. Водолази тричі обстежували cулинське дно, але загиблої риби не виявили.

Начальник Полтавського обласного управління водних ресурсів Володимир Фомичов (у захисній куртці) з членами рейдової бригади на березі Сули неподалік села Липове на Глобинщині. Фото автора

Подякуймо рибінспекторам за добросовісну роботу й визнаймо, що без забезпечення належного рівня води в річці (а він, за словами начальника Полтавського обласного управління водних ресурсів Володимира Фомичова, цього року на 30 сантиметрів вищий, ніж торік на цей момент) зберегти живі водні ресурси було б складніше. Колись повновода Сула помітно обміліла, стала  бруднішою. Хоч якість води у водосховищі поки що нормальна на всій акваторії.

Володимира Фомичова непокоїть верхів’я Сули, де нереститься риба. А тому він робить усе для того, щоб там була придатна вода. Постійно його служба контролює скиди води, її якісний склад. А тому торік відчутних коливань рівня Кременчуцького водосховища не було. «Цього року, — каже він, — ми замовили розробку-схему використання басейну Сули, що дасть можливість розібратися із забруднювачами і розміщенням гідротехнічних споруд, необхідних для підвищення якості води. Зокрема й на інших річках Полтавщини. Плануємо спільно з рибінспекцією налагодити функціонування меліоративної мережі».

Риба хоч і мовчить, але дихає. Фото з сайту kremenchug.ua

Принагідно він  розповів про ситуацію із збереженням рибного поголів’я на закритих водоймах, тобто у ставках, копанках тощо. За його словами, там крига протримається ще з півмісяця. Тому рибінспектори й орендарі водних об’єктів (а їх на Полтавщині майже 800) працюють: б’ють душники, прорубують ополонки і вставляють туди очерет чи спеціальні трубки.

Тож крига не стане на заваді розплідненню риби. Андрій Гученко повідомив, що нерестова кампанія в області стартувала 1 квітня. Першими на нерест підуть жерех, щука, за ними — лящ, судак… В останню чергу ікру метатимуть сом і плоскирка. Для рибінспекторів це — найвідповідальніший період. Нині вони проводять роз’яснювальну роботу з населенням, попереджають, щоб на воді не було плавзасобів, особливо з підвісними двигунами. Та, на жаль, не всі до цього дослухаються. За минулий рік працівники Сулинської держрибінспекції викрили 2180 порушень, із них грубих — 1107. Порушено 69 кримінальних справ. Усі доведено до логічного завершення, завдані державі збитки відшкодовано.