Міжнародний суд Організації Об’єднаних Націй закликав Росію до повного виконання мінських домовленостей, визнавши її стороною мінського процесу, а не посередником. Визнання цього є не політичною, а вперше — юридичною оцінкою. Таку заяву зробив Президент Петро Порошенко під час наради з міністром закордонних справ Павлом Клімкіним, заступником Глави Адміністрації Президента Костянтином Єлисеєвим та заступником міністра закордонних справ Оленою Зеркаль, яка саме очолювала нашу делегацію в Гаазі.

«Міжнародний суд ООН закликав Росію до повного виконання мінських домовленостей. Це означає, що Росія є стороною мінських домовленостей, а не посередником, як від самого початку вона намагалась себе представити. Визнання цього, наголошую, — не політична оцінка, а вперше прозвучала юридична оцінка, яка є надзвичайно важливою для нас», — уточнив Петро Порошенко.

Політичну оцінку діям Росії дано в багатьох документах і не лише в Україні, а й у рішеннях Парламентської асамблеї Ради Європи, Ради Європи, Європейського парламенту й багатьох інших міжнародних інституцій.

«На моє глибоке переконання, унікальність цієї ситуації також у тому, що коли буде ухвалено рішення Міжнародного суду ООН, воно не потребуватиме жодного додаткового голосування — ані Генеральної Асамблеї ООН, ані Ради Безпеки ООН, — провадив далі глава держави. — Це рішення прямої дії, воно має виконуватись будь-якою державою-членом ООН. І за невиконання зазначеного рішення буде передбачено санкції, які дуже боляче вдарять по будь-якій державі, що наважиться ігнорувати зазначене рішення».

Зараз необхідно сконцентруватися на тому, щоб найкращим чином представити у суді позицію нашої країни та визначити державу-агресора. Президент переконаний, що це вже створює механізм юридичної відповідальності не для приватних осіб, як хотіла Російська Федерація, а для держави в цілому, яка має понести відповідальність за фінансування тероризму, за порушення Конвенції Організації Об’єднаних Націй.

«Вперше, і ключове слово тут — вперше, було застосовано механізм Міжнародного суду для де-факто притягнення до відповідальності держави-агресора, держави, яка фінансує тероризм. І саме за порушення цієї Конвенції ми поставили питання про притягнення до відповідальності», — підкреслив Петро Порошенко.

Суд ухвалив надзвичайно важливе рішення щодо забезпечення позову у вигляді зобов’язання Російської Федерації зробити кілька кроків: починаючи від відновлення функціонування Меджлісу кримськотатарського народу і завершуючи забезпеченням права українських громадян на вивчення української мови в окупованому Криму, повідомляє департамент прес-служби АП.

Своєю чергою, Олена Зеркаль зазначила: «Суд дійсно підтримав Україну, і це дуже важливо. Особливо важливо це з огляду на те, що справа стосується одного з постійних членів Ради Безпеки ООН. 12 травня ми ще раз збираємося в Гаазі, і президент суду ухвалюватиме рішення про подальший розгляду справи, а саме — як вона просуватиметься і скільки нам буде надано часу на підготовку основного меморандуму, де ми маємо викласти всі докази в деталях, включаючи вже і суб’єктивну сторону цієї справи». 

Відділ новин
«Урядового кур’єра»