Ми всі хочемо вірити в диво, навіть коли стаємо дорослими. Особливо якщо в житті починається темна смуга, і ми зі страхом дивимося в завтрашній день, шукаємо хоч якогось заспокоєння і способу зазирнути в майбутнє. Тоді в багатьох виникає бажання, щоб хтось вирішив за нас наші проблеми. І такий чарівник приходить. Це телебачення.

Щоб підвищити рейтинги каналів і залучити аудиторію, створюють нові передачі. Однак далеко не всі вони стають популярними. Шоу про змагання екстрасенсів влучило у ціль, так само як і містичні серіали та фільми в жанрі хорор. Адже це так легко — перекласти провину за особисті невдачі на чорну магію, заздрість та помсту оточення. Повіривши в те, що магія існує (саме цьому сприяють такі програми), ми отримуємо міфічний, але простий спосіб контролювати своє життя. Не випадково такі програми існують на телебаченні різних країн (США, Ізраїль, Болгарія, Азербайджан, Грузія, Австралія, Естонія, Латвія, Україна).

Їх сюжети пов’язані з важкими переживаннями: вбивством або самогубством, розлученням, втратою близьких, хворобою та іншими подіями, які отримують емоційний відгук у душі вразливих людей. Як правило, у випробуваннях екстрасенсів є три основних сюжетних напрями: пошуки людей або речей, сканування загадкових явищ і розслідування кримінальних подій.

Глядачі втягуються в ці злети і падіння емоційної амплітуди. Але навіть у прихильників таких програм постають запитання. Чи є передачі про екстрасенсів правдою або це лише постановочне шоу, в якому його учасники — актори? Чи насправді екстрасенси мають ті унікальні здібності, які демонструють нам по телевізору, та чи можна довірити цим людям свою історію, свій біль, зрештою, своє життя?

Це не випадкове запитання, адже багато людей вірять у те, що їм показують, тож ідуть зі своєю проблемою на прийом до екстрасенса, якого бачили по телевізору.

Програма цього жанру потребує професійної режисури, тому що вона має зацікавити телеглядачів. Утім, це не означає, що всі її учасники — актори. Як глядач я вважаю, що більшість людей, які прийшли туди за допомогою, справді її потребують. Переконливо можна зіграти все, крім одного — справжнього горя.

Фото з сайту volynnews.com

Справжні  не потребують піару й публічності

Чи можна переконливо зіграти екстрасенса — запитання до фахівців. На форумі, де обмінюються враженнями маги і чарівники, такі передачі називають звичайним шоу. Вважають, що справжні екстрасенси ніколи не стали б привселюдно демонструвати свої здібності.

— Звичайно, існують люди, які мають особливий талант. Але вони скромні, не потребують піару й публічності. А що ми бачимо тут? Після кожної передачі 3-5 учасників починають офіційно вести прийом. Лікують рак, приворожують, знімають вінці безшлюб’я. А люди, які потребують допомоги, не знають, що в багатьох так званих екстрасенсів немає ні спеціальної освіти, ні особливих здібностей. Це всього лише дуже професійно зроблена телегра, — розповідає лікар-психіатр, голова Міжнародної громадської організації «Центр психологічної допомоги «Сонце, що сходить» Ігор Бомбушкар. — На сайті телеканалу, який демонструє змагання екстрасенсів, написано: «Здібності ясновидців перевіряють за допомогою унікальних комп’ютерних технологій, в основі випробувань — відкриття сучасних науковців». Я звернувся з офіційним запитом до Національної академії наук України і ось яку відповідь за підписом віце-президента НАН України академіка А.Г. Наумовця отримав: «У НАН України не вивчали та, відповідно, не було виявлено чи підтверджено явище  надчуттєвого сприйняття навколишньої дійсності як людський феномен. Також НАН України не має жодної інформації щодо існування офіційно підтверджених відкриттів сучасних учених, які науковими методами доводять існування так званих екстрасенсорних здібностей у людини».

Всі чули про страшне вбивство сім’ї судді. Вбивць так і не знайшли. Чому ж екстрасенси, які так швидко і легко розв’язують усі проблеми, не допомогли тут? Можливо, тому, що механізми програми добре відпрацьовані, всі сцени заздалегідь знято, а тут потрібно насправді продемонструвати свої здібності? Щоб довести, що людей у таких передачах обманюють, я звернувся до українських телеканалів з пропозицією створити альтернативну передачу, де будуть професійні тести, чесне змагання та незаангажовані експерти. Жоден телеканал на це не погодився!

Дозволів на таку діяльність немає

Ще одне запитання, над яким мало хто замислюється, — чи є ліцензії в екстрасенсів, які беруть участь у таких передачах. Як з’ясувалося, Комітет з питань народної та нетрадиційної медицини Міністерства охорони здоров’я дозволу саме на таку діяльність не видає.

— Якщо діяльність екстрасенса не стосується проблем здоров’я, він не повинен отримувати ліцензію. Що ж до здібностей, про які йдеться в передачі, тут теж не все просто. Загалом навіть у звичайної людини може бути сильне біополе, але це не означає, що вона є екстрасенсом. Гадаю, що передачі про екстрасенсів — це насамперед шоу, в якому беруть участь актори. Воно розраховано на людей, які мають пристрасть до фантастики або не впевнені в собі, — вважає в. о. голови Комітету з питань народної та нетрадиційної медицини Міністерства охорони здоров’я Тамара Герцюк.

Можливо, серед учасників програми, які позиціонують себе як екстрасенси, справді є люди, які мають певні здібності. Втім, яка частина в цих передачах є правдою, а яка — постановочне шоу, знають тільки її автори. Договори, які підписують учасники програми, складено з погляду юриспруденції бездоганно, тому розголошувати те, що відбувалося на зйомках, ніхто з учасників не наважиться.

Отже, вірити чи не вірити, дивитися чи не дивитися — особиста справа кожного. Єдина порада — будьте пильними і не вірте всьому, що показує нам наш улюблений зомбоящик.

ЦІКАВО ЗНАТИ

Аналіз одного запитання на картах Таро коштує від 50 до 195 гривень. За 280 гривень «експерти» відшукають причини негараздів у життєвих сферах: фінанси, родичі, нерухомість, здоров’я, сім’я, діти, кар’єра, бізнес, друзі, вороги.

Скоригувати долю можна за 2800 гривень, кармічний аналіз обійдеться в 1600 гривень, захист від негативного впливу — від 800 гривень.

ЩУПЛЕННЯ ВІД ШАХРАЙСТВА

♦ Ніколи не розповідайте про себе. Якщо екстрасенс починає випитувати якісь подробиці — це певна ознака того, що він не той, за кого себе видає. Максимум можете назвати причину вашого візиту, наприклад, проблеми в сім’ї, важлива угода. Дозволено назвати своє ім’я і дату народження. Пам’ятайте — на сеансі ви передовсім слухач.

♦ Попросіть екстрасенса описати ваше минуле. Це найкраща перевірка. Якщо він почне говорити загальні фрази — перед вами шахрай. Насторожити має і те, що екстрасенс відмовляється відповідати на ваші запитання.

♦ Якщо він починає описувати ваші хвороби — не поспішайте дивуватися. Як правило, називають традиційний букет: проблеми з серцем, нервовою системою, шлунком. Вас має насторожити і вимога екстрасенса за додаткові гроші зняти з вас пристріт або прокляття.

♦ Ви можете довіряти екстрасенсу, який опише подробиці, що відомі  тільки вам.

♦ Завжди приходьте на сеанс до екстрасенса як скептик. Поставте собі завдання — викрити те, що він шарлатан. У такому випадку йому складніше буде вас обдурити.