ТРАДИЦІЇ

У Кролевці на Сумщині відбувся міжнародний літературно-мистецький фестиваль
 

Протягом п’яти вересневих днів на вулицях поліського райцентру звучала не тільки традиційна українська мова, а й російська, білоруська, польська, англійська і навіть китайська. На позивні фестивалю «Кролевецькі рушники» завітали співаки, поети, музиканти, художники, майстри декоративно-ужиткового мистецтва з різних куточків України та країн світу. Усіх об’єднали славнозвісні кролевецькі рушники — справжній духовний оберіг українського народу.

Програма була настільки щільною і насиченою, що багато хто вагався, якому заходу віддати перевагу. Самих тільки виставок, конкурсів, оглядів, літературних зустрічей тощо було майже три десятки.

Євдокія Колесник із шанувальниками її таланту. Фото Володимира КОВАЛЕНКА

Вишиваний дивосвіт

Кролевецька садиба Огієвських віднедавна отримала друге духовне дихання — тут відкрився музей кролевецького ткацтва. В ньому зібрано понад 700 унікальних експонатів, з яких майже 400 — рушники. «Найстарший» датується 1839 (!) роком — ветхий, в окремих місцях протертий, однак збережений. Незабаром майстри реставрують цей полотняний раритет і він займе в експозиції почесне місце.

У музеї розгорнуто виставку з десятків ексклюзивних рушників. Кола, розетки, зірки, ромби, квадрати — все має свою мову, код, ключі до яких слід шукати у власних душах і серцях. Так само як і до часових вимірів: кожна епоха позначена відповідними подіями, вигаптуваними абревіатурами, написами, присвятами. Ось 60-ті роки: селянка тримає кукурудзу — тодішню царицю полів. На інших увічнені «КПРС», «Жовтень», «СРСР» тощо. Та над тимчасовими символами — вічні півник і квітка, пелюстка і орнамент. У них закладені радість і печаль, переживання і мрії, щастя і надія — те, що супроводжує  кожну людину впродовж усього життя.

Рушник 1839 року демонструє директор музею Галина Ніжник

Ярмарковий «розгуляй»

Хто ніколи не бував на Хрестовоздвиженському ярмарку, багато втратив. Започаткований ще в першій половині XVII століття, він існував упродовж багатьох десятиріч, а потім занепав. І лише 1999-го ярмарок відновили — та так, що слава про нього швидко облетіла всю округу.

Ось і нині зібралися тут тисячі жителів Кролевця, навколишніх сіл і міст,

з-за кордону. Як сказав керівник польської делегації секретар ради гміни Мальборк Войцех Лукашевич, він і його земляки вперше бачать таке велетенське торжище. Понад 30 куренів сільських територіальних рад, десятки підприємств, установ і організацій представили власну продукцію. М’ясо і ковбаси, хлібобулочні вироби й риба, гриби і шашлики, вареники й галушки, вино і міцні напої…

Ярмарок співав, танцював, веселився, пахнув димком. Були Панько і Хівря, кумасі і куми, козаки з оселедцями і багато інших історичних та казкових персонажів. Художники виставили на огляд і продаж свої картини, самодіяльні артисти пропонували уривки з вистав, інші з гармошками, бубонами водили хороводи. І, звісно ж, усі торгувалися. Одні — аби дорожче продати товар, інші — аби дешевше купити.

Співає «Реутенчаночка»  

Пісенний водограй

Чи не вперше за останні роки на конкурс пісенної творчості «Мелодії вічності» надійшла рекордна кількість заявок — понад 40. Окрім українських виконавців, у творчому змаганні взяли участь співаки й колективи з Білорусі, Росії, Китаю. Кожен виконував два твори. Відтак журі на чолі з народною артисткою України відомою співачкою Євдокією Колесник опинилося перед складною дилемою: серед кращих визначити ще кращих.

Таке розмаїття голосових талантів рідко де можна почути. Ось де зірки й зірочки естради на будь-який смак! Коли ж заговорили про кандидатів на гран-прі, журі завагалося… Зрештою дійшли згоди: найвищого визнання заслуговує народний вокальний ансамбль «Рапсодія» з Конотопа Сумської області.

Рамки «Кролевецьких рушників» дали змогу об’єднати не тільки виставки, огляди і конкурси, а й інші цікаві, корисні і потрібні справи та починання. Зокрема творчі «десанти» побували в багатьох селах району, де просто неба виступали перед місцевими селянами. У місті відкрито реабілітаційний центр для дітей з обмеженими фізичними можливостями, того ж дня заклад одержав новенький медичний автомобіль. Відбулися два потужних концерти — за участі зірок української естради та гала-виступ майстрів мистецтв та художніх колективів, лауреатів конкурсу «Мелодії вічності».

Міжнародний літературно-мистецький фестиваль «Кролевецькі рушники» заснований у листопаді 1995 року. За цей час його учасниками стали більш як 15 тисяч аматорів сцени та професійних митців майже 20 країн світу. В рамках фестивалю проходить традиційний конкурс пісенної творчості «Мелодії вічності». Його переможцями, лауреатами і дипломантами визнані понад 400 співаків та колективів.