КОРПОРАТИВНА ДОПОМОГА

Держава намагається заохотити компанії,  аби ті видавали позики своїм працівникам
на отримання житла

Схоже, що деякі компанії, не дочекавшись преференцій від держави, вже почали реалізовувати побажання Прем’єр-міністра Миколи Азарова щодо активізації кредитування своїх співробітників на купівлю житла. Як відомо, ще у червні цього року керівник уряду заявляв, що компаніям, які скеровуватимуть частину прибутку на такі справи, надаватимуться пільги від влади.

Документ,  що змінив світ

Уже 18 липня Верховний суд України виніс постанову, за якою фізичні та юридичні особи можуть без ліцензії Нацбанку або Нацкомфінпослуг надавати такі позики одне одному. Річ у тому, що раніше в судах деякі недобросовісні позичальники добивалися рішень, що дозволяли не повертати гроші. І так кредитор-роботодавець міг залишитися ні з чим: і без повернутого кредиту, і без гарного топ-менеджера, якому він цю позику надавав. Відтепер усе простіше: достатньо мати договір між сторонами і вже не буде жодних ризиків.

Щодо інших преференцій, які в цьому разі можуть надаватися бізнесу, то за цей час поки що жодних пільг не з’явилося.

Чи стане видача позик на купівлю житла своїм «найдорожчим» співробітникам «живою» практикою в Україні? Що про це думають різні експерти та роботодавці?

Першими, із ким поспілкувався кореспондент «УК», були рекрутингові компанії. Звернення по коментар до них аргументував тим, що саме бізнес із підбору кадрів повинен чи не найпершим знати такі тонкощі, адже є компанії, які «заманюють» вузькокваліфікованих «топових» фахівців, крім високих винагород за роботу, ще й безвідсотковими позиками на житло.

Пошуки не увінчалися успіхом (такої практики рекрутери не мали). Проте фахівці припустили, що така домовленість між спеціалістом і роботодавцем може бути вже після проходження певного терміну «служіння» тій чи іншій компанії. До речі, спеціалісти з ринку праці також припустили, що найбільше, хто може бути зацікавлений у наданні кредитів на житло своїм співробітникам, є будівельні та девелоперські компанії. (Це цілком доречно, бо саме вони можуть надати своїм найкращим працівникам житло, яке будують).

В Україні є компанії, керівництво яких погашає до 50% вартості іпотечних кредитів своїх працівників. Фото Володимира ЗАЇКИ

Будівельники  не в захваті

Кореспондент «УК» із цього приводу звернувся до голови ради директорів Конфедерації будівельників України, яка об’єднує понад 700 будкомпаній та профспілок, Лева Парцхаладзе. «Не думаю, що, навіть тоді коли бізнес і надалі отримуватиме різного роду преференції від держави у цій царині, роботодавці масово почнуть надавати позики на житло своїм найманим працівникам. Тоді багато хто матиме бажання потрапити на роботу в ту чи іншу фірму лише задля отримання фактично пільгового житла (деякі компанії надають безвідсоткові кредити, є і такі, що надають із меншими, ніж у банках, річними відсотками. — Авт.)», — зазначив відомий девелопер. Також Л. Парцхаладзе додав, що не знає масових прикладів надання таких позик від роботодавців і в європейських країнах.

По суті, із цим твердженням не погоджується перший віце-президент Асоціації суднобудівників України «Укрсудпром» Віктор Лисицький. «Така практика існує у багатьох розвинених країнах. Звісно, ці позики отримують далеко не всі працівники, а, як кажуть, найкращі. Там полюбляють закріплювати кадри саме за допомогою таких речей. Що може зробити для цієї справи держава? Не оподатковувати прибуток, що його отримає роботодавець від надання такого кредиту своєму найманому працівникові», — додає він.

 Водночас, як зазначив гендиректор ТОВ СП «Нібулон» Герой України Олексій Вадатурський, його компанія вже далеко не перший рік надає безвідсоткові кредити своїм працівникам у 10 областях нашої країни.

«Крім того, ми виступаємо гарантами для іпотечних кредитів своїх кадрів, які вони беруть у комерційних банках, і часто погашаємо 50% їхньої вартості. Звісно, що, приміром, ми ще не можемо дозволити надавати позики працівникам робітничих спеціальностей, але чимало провідних менеджерів їх отримують», — зазначає він.

Отже, як кажуть, не такий страшний чорт, як його малюють. Якщо є бажання та воля керівництва, то велика й багата компанія цілком собі це може дозволити. Тим більше, якщо держава надаватиме під це преференції.