Візит в Україну міністрів закордонних справ ФРН Франка-Вальтера Штайнмайєра та Франції Жана-Марка Еро мав на меті повернути процес мирного врегулювання на Донбасі у нормандський формат і підживити мінський процес, щоб у зоні конфлікту на сході України встановився стабільний режим припинення вогню і відбулося розмежування по лінії зіткнення. Після зустрічі важковаговиків європейської дипломатії з Президентом Петром Порошенком сторони оголосили, що з 15 вересня на сході України щонайменше тиждень триватиме перемир’я.

Під час переговорів Петро Порошенко наголосив, що ініціатива української сторони, яку підтримали канцлер ФРН Ангела Меркель та президент Франції Франсуа Олланд щодо запровадження режиму припинення вогню з 1 вересня, не виконується: на Донбасі тривають артилерійські обстріли, є загиблі й поранені українські військові. «Росія не демонструє жодного прогресу у виконанні мінських домовленостей, тому питання санкцій дуже важливе, і санкцій не лише через Мінськ, а й через нелегальну анексію Криму, через агресію на сході України, через  присутність російських військ», — цитує Президента департамент прес-служби АП.

Президент також наголосив на відсутності прогресу у звільненні заручників та політв’язнів, яких утримують у Криму та на території Росії. Він ще раз озвучив заклик Києва не визнавати легітимності парламентських виборів у Росії, які Москва планує провести і в окупованому українському Криму.

Успіху  досягають  наполегливі

Під час зустрічі Франка-Вальтера Штайнмайєра  та Жана-Марка Еро із Прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом ішлося про поглиблення співпраці Франції та Німеччини з Україною в інвестиційній сфері, повідомляє департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну. «Ми хочемо, щоб іноземний бізнес почувався в Україні абсолютно комфортно», — заявив Володимир Гройсман. За його словами, одне із пріоритетних завдань українського уряду — утримання макроекономічної стабільності в країні та забезпечення економічного зростання. «Перед нами стоїть широке коло завдань щодо проведення реформ у країні, і ми досягнемо успіху, ми дуже наполегливі», — заявив Прем’єр.

Прес-конференція головних дипломатів Німеччини, Франції та України, зокрема заяви Жана-Марка Еро про триетапний план врегулювання ситуації на Донбасі, спричинили критичні оцінки журналістів та експертів. Французький міністр заявив, що після встановлення режиму тиші на Донбасі Київ повинен почати виконання політичних умов мінських угод. «Хочу порівняти цей процес зі спорудженням будинку. Зараз закладаємо фундамент. Ідеться про припинення вогню, відведення військ у трьох пілотних зонах, до цього також додається законопроект про місцеві вибори на Донбасі, а також про спецстатус», — сказав міністр. За його словами, з цього має випливати затвердження Верховною Радою закону про вибори і спецстатус Донбасу. Завершальним етапом, на думку Жана-Марка Еро, має стати визначення дати проведення виборів на окупованих територіях, закінчення конституційної реформи, ухвалення законів про амністію, одночасно і паралельно розведення військ по всій лінії фронту, створення нових пропускних пунктів, звільнення заручників, закінчення виведення військ і повний доступ до кордону.

Після заяв Еро у Києві чимало аналітиків потрактували їх як нав’язування Україні проведення виборів на Донбасі та надання особливого статусу цьому регіону. Проте експерт Ради з міжнародних відносин Володимир Денисюк вважає, що заяви міністра закордонних справ Франції не варто вихоплювати з контексту. «Слова Еро фактично повторюють мінські домовленості», — сказав він у коментарі «УК». Хоч, на думку експерта, певні застереження викликає хронологія дій сторін конфлікту на Донбасі (спочатку вибори, а потім повернення контролю над кордоном), до якої вдався французький дипломат. Адже міжнародні організації, зокрема ОБСЄ та доповідачі ПАРЄ, вже зробили однозначний висновок: вільні демократичні вибори на Донбасі за умов присутності там російських військ відбутися не можуть.

Проте Володимир Денисюк також радить не надто прискіпливо оцінювати слова французького міністра. На його думку, заява Еро прозвучала категорично та жорстко, бо він «прийшов у дипломатію лише півроку тому». «Цей політик просто ще не має належного досвіду в таких складних питаннях, як врегулювання міждержавних збройних конфліктів, що й далося взнаки на прес-конференції», — пояснює експерт. За його інформацією, насправді Жан-Марк Еро — «розважливий європейський політик, який не має ілюзій щодо Росії».

Слід прискорити зустрічний рух

Міністр закордонних справ Павло Клімкін також вважає, що виступи його німецького та французького колег було сприйнято надто емоційно. Про це він заявив під час спільної поїздки з колегами у Краматорськ і Слов’янськ, куди вирушили європейські дипломати, щоб переконатися, чи виконують домовленість про припинення вогню. «Вони не змушують нас спочатку щось ухвалювати, адже якщо ми зараз це зробимо, то це означатиме, що тих, кого Росія поставила при владі на Донбасі, просто буде легітимізовано, і нічого більше», — заявив Павло Клімкін. Він наголосив, що Україна не допустить інтеграції Донбасу як колонії Росії, а домагатиметься, щоб український Донбас повернувся до нормального життя, повідомляє УНІАН.

При цьому Павло Клімкін скептично оцінив імовірність повного припинення вогню на Донбасі. «Не вірю в заяви про припинення вогню, бо воно можливе тоді, коли місія ОБСЄ матиме доступ до всієї території Донбасу і коли вона зможе працювати там 24 години на добу», — сказав український міністр.

Франк-Вальтер Штайнмайєр був налаштований оптимістичніше. «З півночі поки що майже не було порушень припинення вогню, хоча, звісно, нині ще зарано робити висновки, чи це довго протримається. Чи це вдасться, значною мірою залежить не від нас, а від готовності сторін конфлікту рухатися назустріч», — зауважив німецький міністр.