Олександр ДАНИЛЕЦЬ,
«Урядовий кур’єр»

Наразі Україна тільки будує свій флот на Чорному морі, а поки він стане таким, що змусить нашого агресивного сусіда з ним рахуватися, минуть роки. Проте слабким наш флот був не завжди. У кінці сімнадцятого – першій третині вісімнадцятого століття козацький флот спроможний був на рівних протистояти найсильнішому на той час флоту світу – османському, з яким уся Європа не могла впоратися.

Так одягалися й виглядали козаки-сердюки охотницького полку часів гетьмана Мазепи. Фото з сайту музею «Поле Полтавської битви».

Із джерел відомо, що своєю вправністю у морських боях, відчайдушністю і дотепністю при штурмах прибережних фортець козаки викликали захоплення у сучасників.

«Козаки вчинили битву такого рівня, що ангели в небесах були у захваті… й були зачаровані від лютості бою», – писав про морську битву козаків із турецьким флотом біля Кара Хармана (1625 рік) османський літописець Кятіб Челеб.

У тому ж році французький посол у Стамбулі Філіп де Арле де Сезі називав козаків «господарями Чорного моря», а посланець шведського короля Жак Руссель звертався у 1632 році до українських козаків як до «володарів Дніпра і Чорного моря».

Професор, завкафедри історії України Полтавського педуніверситету Людмила Бабенко і дослідник історії козаччини ре конструктор Святослав Сичевський. Фото з сайту музею «Поле Полтавської битви».

Про це у межах проєкту «Відомі історики на Полі Полтавської битви» розповів київський історик і реконструктор дослідник історії козаччини засновник Лабораторії історичного костюму Святослав Сичевський, і презентував полтавцям книги про козацький флот. Принагідно спростувавши міф про існування козацького підводного флоту.

Лекція, яку прослухали також науковці й представники влади Полтави відбулася у музеї «Поле Полтавської битви» у залі-експозиції, присвяченій добі козацтва та Гетьманщини.