Василь БЕДЗІР
«Урядовий кур’єр»

Разом із польським народом Свято Незалежності Польщі, яке цьогоріч збіглося з 100-річчям здобуття цією країною державності, співпереживали, радіючи цьому, закарпатці. У четвер, 14 листопада в Ужгороді з цієї нагоди влаштували літературно-музичний вечір, який увібрав у себе історію, поезію і музику.

Студенти, які навчаються на кафедрі слов'янської філології та світової літератури Ужгородського національного університету відкрили вечір віршем Марії Конопніцької «Присяга» мовою оригіналу. Цей неофіційний гімн польської незалежності, прочитаний студенткою Анастасією Харитонюк, у перекладі українською продекламував Віталій Муров.

Про тернистий шлях поляків до їхньої державності розповіла заступник Українсько-польського культурного Товариства імені Ґнєви Волосєвич Людмила Федорчук. «У тому, як складно виборювала свою державність Польща, долі їхньої країни та нашої України багато в чому схожі», – сказала пані Людмила.

Громадське формування шанувальників польської культури діє в Ужгороді вже понад два десятиріччя, спрямовуючи свою діяльність на плекання національних коренів, збереження рідної мови. У цьому допомагає те, що в двох ужгородських школах – ЗОШ № 5 і № 20 – польську мову вивчають як окремий предмет.

Багато робить кафедра і слов'янської філології та світової літератури УжНУ, де третій рік поспіль готують фахівців із польської мови. Викладачі та студенти кафедри на вечорі читали вірші Адама Міцкевича, Юліана Тувіма та інших поетів.

Звучали музичні твори польського композитора Фредеріка Шопена. Їх зіграли учениця ужгородської музичної школи імені П. І. Чайковського Анастасія Гузинець та студентка Софія Канчій.

Прозвучало й привітання, надіслане відеозв'язком із Польщі студенткою заочної форми навчання Юліаною Клименко. Вона успішно виступає в трупі польського професійного театру в місті Краків.

А вже через три тижні в Ужгороді відбудеться ще одна важлива подія – кінофестиваль, на якому демонструватимуть найостанніші (2017 року) польські кінострічки. На ньому представлятимуть найкращі досягнення сучасного польського кіномистецтва, а саме фільми – лауреати міжнародних кінопремій.