НАДЗВИЧАЙНА ПОДІЯ

На кордоні зі Словаччиною знайшли обладнаний з розмахом інженерної думки тунель, яким з України курсував саморобний електропоїзд
 

Тимчасово виконуючий обов’язки начальника Чопського прикордонного загону Віктор Потетенін у своєму житті бачив чимало. Контрабандисти вишукують нові форми і методи своєї протиправної діяльності: навіть цього року затримали три літальних апарати, якими переправляли цигарки через кордон. Однак і його здивували «генії» від контрабанди: минулого тижня на українсько-словацькому кордоні знайшли тунель, який слугував транспортною артерією для переміщення сигарет та інших підакцизних товарів.

Про виявлення цього тунелю керівників Чопської митниці поінформували їхні словацькі колеги. Українські правоохоронні служби відразу прибули до самотнього будинку на околиці Ужгорода, де натрапили на протилежний словацькому кінець незаконного об’єкта.

Нині довкола будинку виставлено цілодобове чергування, проводять слідчі дії зі встановлення осіб, які проживають у

будинку, повідомив Віктор Потетенін. Водночас він зауважив, що у разі спорудження тунелю «з нуля» це мало зайняти мінімум 2—3 роки.
 

Заступник начальника Чопської митниці — начальник служби боротьби з контрабандою і порушеннями митних правил Юрій Федорчук визнав, що це — обладнана за останнім словом техніки інженерна споруда. На глибині майже 6 метрів їздив міні-електропоїзд, яким доставляли товари підакцизної групи. Діаметр тунелю становить 0,9 метра, довжина майже 700 метрів, із яких дві третини — на українському боці. На вході до нього — сучасний окремий будинок поблизу кордону, а в Словаччині вихід улаштовано на складі приватної фірми.

Тунелем могли переправляти нелегалів

Активно коментували подію і словацькі посадовці. «Тунель обладнаний на високому рівні, всередині їздить саморобний поїзд. Його використовували для контрабанди товарів широкого вжитку, переважно цигарок. Але ми підозрюємо, що цим тунелем також могли нелегально переправляти людей, — заявив міністр внутрішніх справ Словаччини Роберт Калинак. — Це надзвичайна подія, нічого подібного ані у нас, ані в сусідніх країнах досі не траплялося».

Ще красномовнішою є інформація менеджера проекту системи фізичного та технічного захисту державного кордону Словаччини з Україною Петера Шімка. Він сказав, що цю трасу досить глибоко під землею знайшли за допомогою спеціального водоінженерного обладнання, яке з поверхні здатне виявляти труби та мережі. «Тунель споруджено надзвичайно професійно. Технічні засоби, що використовувалися, спосіб реалізації, матеріально-технічне та фінансове забезпечення були надзвичайними. Це не старий тунель (як стверджували деякі історики), а новоспоруджений — його стіни оброблено пластиком, підсиленим сталевим армуванням», — каже словацький експерт.

Українські ж охоронці кордону саме відсутністю такого обладнання виправдовують свою неспроможність виявити контрабандний канал. Наявні в них тепловізори товщу землі, мовляв, не проглядають.

По той бік кордону власника складу — співучасника контрабандної групи — заарештовано. Затримано також водія однієї з автомашин, якими, прикриваючись щебенем, перевозили цигарки. В Україні ж конкретних осіб, звинувачуваних у незаконних діях, ще шукають. При цьому в правоохоронних колах називають, що найчастіше тут бачили підприємця, який є власником готелю «Круїз» в обласному центрі. Його звати Василь, і тепер він перебуває за кордоном.

У Словаччині підраховують збитки

Відомості про те, що будинок на вулиці Запорізька ні за ким не зареєстрований, про нього відсутня інформація в БТІ — кількаденної давнини. На жаль, у п’ятницю попередньо погоджена зустріч кореспондента «УК» з працівниками Управління СБУ в Закарпатській області так і не відбулася. Майже двогодинне очікування журналіста біля входу до управління завершилося нічим. Закритість правоохоронного відомства для працівників ЗМІ — не найкращий їхній помічник у справі попередження подібних злочинів у майбутньому.

Словаки заявляють, що протягом двох років тунелем на їхню територію могли бути переправлені до 20 тисяч блоків цигарок вартістю 50 млн доларів. На цю суму, вважають сусіди, їм завдано збитків.

Тунель, як уже згадувалося, могли будувати не менш ніж два роки. Весь цей час із території будинку на Запорізькій вивозили землю, і чому в охоронців кордону, який пролягає за кількасот метрів, не виникало запитання: звідки її везуть? Кордон — поруч, і пильність охоронців тут мала б бути особливою…

Перший заступник голови Державної прикордонної служби Павло Шишолін в інтерв’ю одному з телеканалів з цього приводу заявив, що прикордонники охороняють поверхню, а не підземні глибини. В їхні обов’язки входить стеження за контрольною смугою, а те, що внизу, перебуває поза їхньою компетенцією. Надра у віданні інших служб.

Хто відповість за порушення, встановить слідство. У разі виявлення винних осіб, їм загрожує позбавлення волі терміном від 5 до 7 років. Кримінальну справу за ч. 2 ст. 332 Кримінального кодексу України слідчими УСБУ вже порушено.

З будинку на Запорізькій правоохоронці вже вилучили наявні речові докази. Вчора, у понеділок, там продовжували вчиняти слідчі дії працівники Служби безпеки. Після їхнього завершення тунель або затоплять, або підірвуть.