На Волині до зростання інфекцій, які вже багато років не реєстрували, призвів низький рівень профілактичних заходів із дератизації, дезінсекції, дезінфекції. Навіть рекомендаціями, коли загрози набувають критичних форм і призводять до смертей, деякі представники влади на місцях нехтують, — наголосила виконувач обов’язків директора ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» Наталія Янко на апаратній нараді в облдержадміністрації, розповідаючи про небезпеки санітарно-епідемічної ситуації у краї.

За словами фахівця, один із таких тривожних дзвіночків — те, що за п’ять останніх років в області зафіксували 29 випадків лептоспірозу. Це небезпечне інфекційне захворювання, джерелом якого є миловидні гризуни і яке перебігає з гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням капілярів, нирок, печінки, серцево-судинної, нервової систем.

Після укусу собаки чи кота не варто уникати звернення до медиків. Фото з сайту unilad.co.uk

А цьогоріч в області вперше за останні 20 років зареєстровано летальний випадок від лептоспірозу. Біда трапилася з жителем села у Рожищенському районі. Щоб встановити джерело інфекції та ліквідувати вогнища, фахівці за місцем проживання та роботи постраждалого відловили гризунів, обстежили свійських тварин. Результати невтішні: переносниками інфекції виявилися 60% із піддослідних мишей, що свідчить про активацію природного осередку лептоспірозу.

Щоб запобігти виникненню нових випадків захворювань серед людей, сільському голові рекомендували провести дератизаційні роботи. Однак… цю заувагу було проігноровано.

Наталія Янко визнає, що незадовільне проведення комплексу заходів зі знищення гризунів сприяє збільшенню їхньої популяції, внаслідок чого створюються передумови для нестійкої епізоотичної та епідемічної ситуації. Отож, захворюваність на лептоспіроз має стабільно високий рівень. Зокрема на початку вересня вже у Луцьку лабораторно підтверджено випадок цієї недуги у працівника хлібозаводу №2. Окрім того, вперше за останні п’ять років у Турійському районі зареєстровано випадок туляремії.

Навіть до нового навчального року в загальноосвітніх навчальних закладах не проведено належних заходів щодо боротьби з гризунами та комахами. Також в області набувають поширення хвороби, пов’язані з утриманням домашніх тварин (дирофіляріоз та токсокароз).

Лихо приносять і кліщі, кількість яких за браком винищувальних обробок прилеглої території навчально-виховних закладів, міських скверів не зменшується, а отже, несприятливі умови для розповсюдження інфекції. Лише за останній місяць в області зареєстровано 9 випадків хвороби Лайма. А з початку року у краї на кліщовий енцефаліт, що має наслідком ураження центральної нервової системи, захворіли п’ять осіб.

Турбує фахівців і ситуація зі сказом. «У разі захворювання людини летальність становить 100%. Хочу нагадати, що в області у 2014 році був смертельний випадок сказу в дитини у Ківерцівському районі», — уточнила Наталія Янко.

За даними обласної регіональної лабораторії ветеринарної медицини, цьогоріч на Волині підтверджено сказ у 40 тварин, за весь 2015-й — 51. Лише протягом серпня — вересня задокументовано його серед тварин у п’яти районах та місті Ківерцях, де трапився уже третій випадок сказу серед котів, що не були імунізовані. А контактували з ними, до речі, вісім осіб, які потребують профілактичного лікування.

Унаслідок збільшення випадків сказу серед тварин зростає і кількість звернень за медичною допомогою з приводу укусів. Щорічно таких в області — у межах 1600 осіб. Понад 20 відсотків із них потребують відповідного лікування. Тому на Волині особливої актуальності набуває питання проведення профілактичних щеплень контингенту осіб із груп епідемризику.