ЗАСІДАННЯ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ

Газифікація вугілля заощаджуватиме понад мільярд доларів щорічно та підвищить енергетичну безпеку України

Нинішні надвисокі ціни на російське блакитне паливо болюче відбиваються на українській економіці та аж ніяк не додають міцності енергетичній безпеці нашої держави. З огляду на інформацію про хід переговорів з російською монополією ВАТ «Газпром» можна зробити висновок, що в найближчій перспективі імпортний газ не подешевшає.

Збільшення видобутку вугілля і турбота про людей мають іти у супрязі. Фото УКРІНФОРМУ

Допоможе Китай

Як повідомив Прем’єр-міністр Микола Азаров, з початку року, порівняно з аналогічним періодом 2011-го, наша економіка скоротила споживання газу майже на 3 млрд кубометрів та імпортувала майже на 12 млрд кубометрів менше. Водночас збільшено видобуток власного газу та енергетичного вугілля. При цьому глава уряду зазначив, що з газу на вугілля вже переведено шість потужних теплоагрегатів, а для п’ятьох теплоелектроцентралей розроблено техніко-економічне обгрунтування переведення на водовугільне паливо.         

«Опалювати вугіллям нині дешевше, ніж газом за непомірною ціною. А головне, що передові технології використання вугілля у теплоенергетиці і промисловості відкривають абсолютно нові перспективи для галузі», — підкреслив Прем’єр. У цьому контексті він повідомив, що нещодавно підписано Протокол про співробітництво з Державним банком розвитку Китайської Народної Республіки про відкриття спеціальної кредитної лінії та залучення кредитних ресурсів на загальну суму понад 3,5 млрд доларів США для реалізації проектів газифікації вугілля. Водночас застарілі теплоагрегати замінюватимуть на сучасні, які максимально ефективно і без шкоди для довкілля спалюють вугілля.

«Внаслідок реалізації тільки перших п’яти проектів у рамках цієї угоди можна вже найближчими роками очікувати таких результатів: принципове посилення енергетичної безпеки держави; подальше зменшення імпорту природного газу на понад 3 млрд кубічних метрів; економія щорічно в середньому до 1 млрд 200 млн дол. США; економія до 150 млн грн бюджетних видатків, оскільки зменшиться відшкодування вартості газу на виробництво теплової енергії для населення; забезпечення стабільного ринку збуту для вітчизняних вугледобувних підприємств обсягом до 10 млн тонн рядового вугілля щорічно; створення до 15 тис. нових робочих місць та збереження тих робочих місць, які є на вугледобувних підприємствах і об’єктах теплоенергетики», — окреслив перспективи Микола Азаров.

У цьому контексті Прем’єр доручив Міністерству енергетики та вугільної промисловості розробити «дорожню карту» розвитку вітчизняної вугільної промисловості до 2030 року. Глава уряду також зауважив, що важливою складовою цієї програми має бути соціальний розвиток територій, на яких працюють такі підприємства. «Треба також врахувати демографічні чинники. Тобто підійти комплексно. Тому доручаю долучитися до цієї роботи також Міністерству соціальної політики. Прошу також Національну академію наук зробити свій внесок у проект», — сказав Микола Азаров.

Злочинна заборгованість

Ще одна галузь, якій потрібно надати «другого дихання», — суднобудування. Прем’єр заявив, що з огляду на експортні амбіції нашої держави, перспективи імпорту скрапленого газу та транзитний потенціал України нам потрібні власні великі морський та річковий флоти, глибоководні порти з найкращими умовами перевалки вантажів. Інтелектуальний, інженерний, технологічний і робітничий потенціал для цього є, проте існують проблеми суто фінансового характеру. Зокрема, борги із заробітної плати працівникам державних підприємств, як це сталося на Миколаївському заводі імені 61 комунара.

«Я попереджаю міністра фінансів про персональну відповідальність за своєчасне фінансування державного замовлення. Поточна зарплата має виплачуватися вчасно і повністю. Рішення щодо повернення людям боргів  повинно бути знайдене найближчим часом. Узагалі на державних підприємствах заборгованості із заробітної плати бути не може. Попереджаю всіх керівників міністерств і відомств. Невиплата зарплати — це злочин проти людей. І це не фігуральний вислів. Нагадаю, що існує кримінальна відповідальність за невиплату зарплати. Прошу Генеральну прокуратуру докласти зусиль, щоб відповідальність за цією статтею була невідворотною», — підкреслив Микола Азаров.
 

ЩО РОЗГЛЯНУТО НА ЗАСIДАННI УРЯДУ
 

♦ Про затвердження Державної програми «Вода Криму» на 2013—2020 роки (постанова Кабінету Міністрів);

♦ Про затвердження Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство (постанова Кабінету Міністрів);

♦ Про підписання Угоди (у формі обміну листами) між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки про надання Міністерству надзвичайних ситуацій мобільних радіологічних лабораторій, комп’ютерного та медичного обладнання (розпорядження уряду).