Кожна родина чи самотня людина прагнуть мати власне затишне житло. У нашій країні, де завжди заощаджувати на нього було справою дуже складною, на допомогу пересічним громадянам уже багато років поспіль приходить Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву (далі — фонд «Держмолодьжитло»). Його співробітники завдяки тісній співпраці з компаніями-забудовниками, державною та місцевою владою надають таку підтримку за допомогою різних програм фінансування. Про них, про діяльність фонду нині, розв’язання проблем фінансування в цьому році й плани на майбутнє читачам «УК» на прямій телефонній лінії розповідав голова правління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» Леонід РИСУХІН.

Голова правління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» Леонід РИСУХІНЗа договори 2013 року хвилюватися не варто

—  Леоніде Івановичу, розкажіть, будь ласка, про стан розвитку трьох програм щодо надання житла від фонду та про зміни в них з огляду на важкі політичні та економічні часи в Україні.

— Головною ми вважаємо програму забезпечення житлом молоді, яка передбачає надання безпосередньо  фондом «Держмолодьжитло» за рахунок державних і місцевих бюджетів пільгових кредитів молодим родинам. Вона найпопулярніша серед людей віком до 35 років. У нас у списку 15 тисяч сімей на отримання таких кредитів.

Інший вектор, який ми започаткували 2010 року за підтримки Мінрегіону, — програма доступного житла за схемою 30 на 70 відсотків. За нею держава надає 30% вартості житла громадянам на безоплатній основі.

Третя — програма компенсації іпотечної ставки комерційних банків. З 2012-го ми розпочали новий етап: держава компенсує 13% з 16% за позиками фінустанов.

Безумовно, всіх цікавить стан подальшої реалізації цих програм. Наголошую,  що в умовах складного фінансового становища деякі видатки, зокрема соціальні, у держбюджеті було значно знижено. Але в цьому головному фінансовому документі передбачено кошти на обслуговування раніше укладених договорів.

Так, за програмою часткової компенсації ми і надалі вестимемо до 9,3 тисячі договорів, за «молодіжкою» також понад 9 тисяч договорів, супроводжуватимемо також програму за схемою «30 на 70%».

Але казати про те, що продовження роботи над програмами (укладення нових договорів) згортається, буде некоректно. Вони просто призупинені. Як записано в Перехідних положеннях змін до державного бюджету, за умови наявності коштів у головному фінансовому документі країни фінансування соціальних програм буде поновлено.

Для отримання на безоплатній основі 30% кредиту вартості житла треба покласти на банківський рахунок 70%. Фото Володимира ЗAЇКИ

Тетяна Петрівна, м. Київ:

— Чи буде сплачено заборгованість фінансування за програмою 30 на 70% за 2013 рік?

— Справді, у грудні 2013 року не було профінансовано договори за цією програмою, що підтверджено Держказначейством. Таких угод налічується понад 300. Нині громадяни, які отримують цю державну допомогу, ініціюють розгляд питання у всіх інституціях влади, зокрема звертаються до народних депутатів, членів уряду.

Інформую: за дорученням віце-прем’єра Володимира Гройсмана Мінфін розглядає питання, щоб знайти кошти на непроплачені договори 2013 року. Маю надію, що цю проблему буде розв’язано найближчим часом.

Ми дійшли згоди із більшістю забудовників, щоб вони «тримали» квартири за непрофінансованими договорами. І мені дуже приємно, що домовилися: вартість житла кардинально не зростатиме. Але ми живемо в реальному світі й розуміємо, що відбувається з курсом гривні в наших непростих умовах. Тож складові будівництва залежатимуть від міцності нацвалюти.

 — А чи вигідно таке робити самим забудовникам?

— Продавець квартири — забудовник.  У нас є договір резервування, і так ця квартира фіксується за конкретним громадянином. Компанія, яка зводить житло, завжди з’являється у програмі за власним бажанням. Приміром, вона наголошує: у мене є певний об’єкт, є певна кількість квартир і я хочу зарезервувати житло для громадян, які скористаються державною програмою. Чому це компанія-забудовник робить? Тому що вона отримує покупця, для якого держава здешевила це житло на 30%. Звісно, що їй це цікаво і така справа вигідна.

Кримчанам допомагаємо всім, чим можемо

Ольга Іваненко, м. Житомир:

— У мене запитання стосовно Криму. Родичі отримали житло за програмою молодіжного державного житлового кредитування в Сімферополі. Що буде з ним? Чи не відберуть його?

— Такі кредити забезпечуються іпотекою. І те житло, яке збудовано, і те, яке лише зводиться, належить родині, хоч і перебуває в заставі. Ми продовжуємо обслуговувати всі кредити, які у нас є в Автономній Республіці Крим та у Севастополі. Кілька днів тому ми розмістили на нашому офіційному сайті інформацію про зміну рахунків у банках, на які кримчанам потрібно  повертати кошти за позиками. 

Вважаю, що люди мають скористатися такою можливістю. І ми скерували запит до Мін’юсту та Мінрегіону з приводу врегулювання цих питань. Але в будь-якому разі обслуговування наших договорів у цьому регіоні триває.

—  Чи не веде ваше відомство перемовини з цього приводу із тамтешньою місцевою владою (точніше, із сепаратистами), щоб не було всіляких непорозумінь і щоб справді у людей, які отримали завдяки вам такі позики, не відібрали житло? Чи можуть вони згодом підтвердити право власності на свої квартири?

— По-перше, ми не уповноважені вести перемовини із владою, яку український уряд вважає нелегітимною. Але ми, безумовно, розуміючи важливість для конкретних сімей стабільності з точки зору підтвердження власності на житло звернулися письмово до всіх наших клієнтів, де зазначили: всі спірні питання мають бути врегульовані. Так, нашим клієнтам необхідно тримати зв’язок із центральним апаратом, інформація про який є на нашому сайті.

—  А тримаєте зв’язок із кримськими забудовниками та українськими банками на півострові? Адже чимало філій наших банків в АРК заявили про плани виходу із самопроголошеної території.

— Банк у будь-якому разі не йде, він продовжує обслуговувати свою клієнтську базу. Роботу ж фонду «Держмолодьжитло» налагоджено так, що наші регіональні управління працюють на горизонтальному рівні, а проблемні питання ми відпрацьовуємо на центральному рівні. Хоча ніде правди діти, і повних відповідей на них ми не маємо. Але є регулятори — Нацбанк, Держфінпослуг. Є Мін’юст, який здійснює координацію правової підтримки людей. Тобто кримчанам надають велику допомогу саме в цій царині.

— Леоніде Івановичу, як за теперішніх умов браку фінансування потенційних договорів фонду «Держмолодьжитло» знаходите нові програми, нових учасників процесу, зацікавлених у співпраці?

— Так, намагаємося шукати інші напрями діяльності. Уклали угоду з Федерацією профспілок України і нещодавно підписали план дій на нинішній рік. Основний спільний напрям — спрощення отримання громадянами земельних ділянок для індивідуального власного будівництва і підтримка створення житлово-будівельних кооперативів.

Зазначу, що вже діє ініціативна група, яка цими питаннями займається безпосередньо.

Ми також уклали угоду з Федерацією роботодавців України саме для того, щоб певними заходами підтримати будівельний бізнес. І вже маємо приклади, коли окремі будівельні компанії намагаються надавати певні преференції громадянам, які хочуть забезпечити себе житлом. Так, забудовники створюють пільгові періоди для виплати тієї частини виплат за програмою доступного житла (30%), які раніше на себе брала держава.

Якщо люди відмовляються самі, то гроші повертають

Ірина Олексіївна, м. Київ:

— Чи буде фінансування так званої програми 30 на 70%? Бо я дуже хвилююся…

—  До нас щойно дзвонили з таким самим запитанням. Лише додам, що на сьогодні маємо 370 таких договорів. Уряд вивчає цю ситуацію. Ми передали всі списки, і там чітко вказано, коли було укладено договори, коли родина сплатила 70% коштів.

— Наша родина задля участі в цій програмі продала однокімнатну квартиру за долари, а вклала гроші у майбутнє житло у гривнях. Це було якраз перед Новим роком. Нині, в період постійного падіння курсу гривні, нам важко розраховуватися за кредитом.

— Розумію ваш біль і ваші проблеми. Ми якраз робимо все для того, щоб профінансувати всі договори. Про цю ситуацію знає уряд, і урядовці висловили певне розуміння. Шукаємо також порозуміння з кожним із забудовників, щоб вони зарезервували житло на час, коли люди не мають змоги сплачувати за позикою. Ведемо перемовини з усіма сторонами, зокрема з Конфедерацією забудовників України, щоб ціни на житло, яке зводиться, залишалися сталими.

Ви ж розумієте, що компанії, яка зводить житло, потрібно купити арматуру, будматеріали, сплачувати зарплатню робітникам тощо. Однак усі питання максимально вирішуються на користь людей, які уклали угоди ще в докризовий час. Звертаюся до вас: тримайте прямий зв’язок із Київським іпотечним центром нашого фонду та ініціативною групою.

— А якщо люди самі в такий скрутний час відмовляються від участі в цих програмах, як фонд «Держмолодьжитло» може повернути їхні гроші?

— Розкладімо все, як кажуть, по полицях. Отже, для того, щоб отримати 30% кредиту вартості житла, людина повинна покласти на рахунок банківської установи 70%. На ім’я позичальника відкривається рахунок і укладається  договір на надання державної підтримки, який у свою чергу скеровується до казначейства. Останнє і надає певні кошти за кожним договором. 

Якщо ж немає фінансування держави або людина прийняла рішення сама, то це питання вирішується шляхом повернення тих 70% коштів, які вона вклала у будівництво.

З молоддю працюватиме надалі міська влада

Наталія Олексіївна, м. Конотоп:

— Ми б хотіли купити квартиру у київському комплексі «Нивки». Я подумала: може ви, Леоніде Петровичу, щось знаєте про нього? Чи варто з ним мати справу?

— На превеликий жаль, не можу вам нічого сказати, за нашими програмами цей забудовник не працює.

— А щодо комплексу «Софія Київська»? Законність його підтверджено?

— Так, він є в нашій програмі. Цей комплекс цілком законний. До нас цей об’єкт потрапляє від комісії Мінрегіону на основі дозвільних документів. Тому уважно читайте договір.  Але для отримання ширшої інформації раджу вам звернутися до нашого іпотечного центру. Щодо надійності забудовника можете отримати інформацію у фахівців Конфедерації забудовників України.

Антон Васильович, м. Луцьк:

— Чи будуть у 2014 році укладати договори з молоддю, яка потребує забезпечення житловою площею? Якщо будуть, то за якими програмами, і чи фінансуватимуться вони у Луцьку?

— Я вже казав про призупинення укладання договорів за рахунок коштів державного бюджету. Але ми співпрацюємо з усіма місцевими органами влади, і більшість обласних та міських рад передбачають кошти на кредитування будівництва за рахунок своїх регіональних або міських бюджетів.

Уже перші такі договори профінансовано в Закарпатській, Полтавській, Донецькій областях та у місті Харкові. Знаємо також, що Херсонська та Луганська обласні ради мають бажання підтримати цей процес у себе.

Тому вам треба звернутися до нашого регіонального управління та депутатів місцевих рад.

Маноліс ПІЛАВОВ, заступник Луганського міського голови:

— Нас непокоїть доля 9-поверхового будинку, який споруджують за держпрограмою молодіжного житлового будівництва на вулиці Генерала Лашина. Договір стосовно цього будинку було підписано ще у 2007 році, вселитися у квартири молоді родини мали ще в березні 2008-го, проте будинок не готовий й досі. Для того, щоб це відбулося, потрібно 21 мільйон гривень. Що буде з цим будинком?

— Над питанням щодо завершення зведення цього будинку співпрацюємо з міською владою Луганська. І саме за вашої активної позиції управління капітального будівництва міської ради взяло на себе функції забудовника щодо цього об’єкта. Додам, що стосовно цього і ще чотирьох будинків у різних областях України уряд ухвалив рішення щодо їх добудови за рахунок коштів державного бюджету.

Торік було виділено певні кошти і виконано частину відповідних робіт, але, звісно, що цих грошей виявилося недостатньо. І ми маємо надію, що фінансування зведення цих будинків матиме продовження в 2014 році.  Бо ми звернулися до Мінрегіону, який є розпорядником коштів, із пропозицією знайти механізми фінансування.

Знаю, що люди, які придбали квартири в цих будинках, звертаються і до уряду, і до народних обранців. Тому ми всі разом цю проблему розв’яжемо. 

Чому я не спортсмен?!

Вадим, м. Київ:

— Чув, що молодіжні кредити на житло раніше надавали у вас у відомстві не в порядку черги, а з огляду на рейтинг претендентів. Тобто в кого він достатній (нараховують певні бали), тому квартира дістається скоріше. Не розумію, чому великим спортсменам таке право  надають, — вони і так від держави отримують чималі кошти й непогано заробляють на змаганнях (могли б і самі придбати житло). А мені як пересічному водієві, який таких грошей не має, таке право не надається. То шансів в мене немає зовсім?

— Я зрозумів, що ви знайомі з інструкцією, яка нараховує відповідні бали. Свого часу були звинувачення фонду з приводу того, що незаконно можуть надаватися преференції тим чи іншим категоріям потенційних позичальників. У нас 15 тисяч сімей бажають отримати «молодіжку», проте щорічно грошей таких вистачає фактично на 500—600 родин.

Тому щоб вирішити, кому надавати чи не надавати кредит, працівники фонду «Держмолодьжитло» користуються процедурою саме за рейтинговою системою. Мінмолодьспорту затвердило так звану інструкцію, за якою ми працюємо.

Якщо людина стоїть у черзі на житло, приміром, 2—3 роки, то вона отримує свої невеличкі бали. Якщо вона очікує на квартиру протягом 10 років, то, відповідно, матиме набагато більшу кількість балів, ніж у першому випадку. Якщо у родині є діти, то також шанси на отримання такого житла збільшуються.

Безумовно, доречне запитання: це справедливо чи ні?  Ми не можемо не додавати балів спортсменам, які посідають на змаганнях високі місця. Це стосується і молодих вчених. Тобто існує абсолютно прозора інструкція, і ми всю інформацію публікуємо за номерами анкет. На сайті фонду «Держмолодьжитло» з нею може ознайомитися кожен охочий у режимі онлайн.

Але хочу наголосити: сьогодні можна звернутися до нас і зразу стати першим у рейтингу, якщо ти набереш певну кількість балів. А можна бути самотньою молодою людиною без дітей, не бути кандидатом наук і постійно займати останні місця в рейтингу. І так чекати свого права на отримання кредиту довгі роки.

— Ця пільгова категорія людей (спортсмени, кандидати наук) дуже вузька. Нехай у ній 40—50 людей, проте велика кількість звичайних потенційних позичальників залишаються поза увагою.

— Згоден з вами повністю. Ми неодноразово надавали пропозиції щодо зміни до цієї інструкції. З цим зверталися навіть до Мінсоцполітики. Хотіли, щоб усе це враховувалося за рівнем доходів. Але на сьогодні це питання не вирішено. Мабуть, після вашого дзвінка я дам доручення, і ми звернемося з цією проблемою до Кабміну, як це врегулювати справедливо.

— Скажіть ще, будь ласка: чи отримували торік житло пересічні люди, крім спортсменів і наших шановних учених?

— Фонд «Держмолодьжитло» надає допомогу за різними схемами, і я вже це казав на початку нашої «прямої лінії». 3,5 тисячі українських сімей протягом минулого року отримали допомогу від держави. Тобто чимало пересічних людей так чи інакше беруть участь у наших програмах і отримують житло. І це стосується не лише названих вами двох категорій.

Про незаміжніх та ОСББ

Ольга РАЗУМОВА, м.Київ:

— Чи буде держава фінансувати програму «Доступне житло», якщо у мене відкрилась іпотека лише у лютому 2014 року?

— Якщо саме у лютому цього року було укладено відповідний договір з банком, то одночасно також було укладено і угоди про компенсацію — між фондом, банком та людиною — у цьому разі все буде фінансуватися.

По детальнішу інформацію треба звернутися до регіонального управління фонду «Держмолодьжитло».

Тож якщо все так і було, то людині не повинні відмовити у фінансуванні в жодному разі.

Ганна РУЖА м. Дніпропетровськ:

— Чи можу взяти участь у ваших програмах, якщо я не заміжня? Чи ці програми існують лише для молодих сімей?

— Усі наші програми передбачають отримання державної допомоги не лише сімейним парам, а й самотнім громадам України. Вікові обмеження існують лише за програмою молодіжного житлового кредитування — до 35 років. Для детальнішого роз’яснення пропоную звернутися до Дніпропетровського регіонального управління фонду «Держмолодьжитло».

— Є цікава інформація про Вашу підтримку створення механізму доступних кредитів для ОСББ на фінансування капітальних ремонтів та заходів щодо енергоефективності будівель. Усе відбувалося вже в минулому. Розкажіть, будь ласка, докладніше про цю програму, її успіх. Чи плануєте її поновити, звичайно, за умови фінансування?

— Справді, у 2012 році за нашою ініціативою у державному бюджеті було закладено кошти  для надання пільгових кредитів ОСББ під 3% річних. Головним розпорядником був Мінрегіон. Тоді позики отримали 12 ОСББ.

Ми повністю напрацювали механізм надання таких кредитів. І сьогодні я з великою впевненістю можу сказати, що така програма економічно вигідна як для держави, так і для ОСББ. Наведу лише один приклад: економія тепла та енергії, яку можна отримати, долучившись до таких програм, становить 40—50%. Об’єднання завдяки позиці здійснили утеплення стін, міжпанельних швів, установлення пунктів теплозабезпечення та його регулювання і всебічного збереження.

До речі, у нас були великі сумніви з приводу того, чи сплачуватимуть ОСББ вчасно кошти чи взагалі це робитимуть. Нема жодних проблем: обслуговування кредитів триває у повному обсязі.

Звісно, що за умови, коли в державному бюджеті з’являтимуться додаткові кошти, можна знову порушувати питання про поновлення цієї важливої програми.

Пряму лінію підготував та провів Олег ГРОМОВ,
«Урядовий кур’єр»

ЦЕ ВАС ЦІКАВИТЬ

Про «молодіжку»

Порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла урегульований Положенням «Про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла».

Відповідно до пункту 3 Положення 584 право на отримання кредиту мають молоді сім’ї та одинокі молоді громадяни віком до 35 років включно, які згідно із законодавством визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов.

Перший внесок кандидата у позичальники згідно з Положеннями становить не менше як 6% передбаченої вартості будівництва (реконструкції) чи експертної оцінки вартості придбання об’єкта кредитування.

Іпотеку можна здешевити

Програму здешевлення вартості іпотечних кредитів було створено для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Реалізується вона шляхом відшкодування державою частини відсотків за кредитами, отриманими громадянами в банках на будівництво (реконструкцію) чи придбання в об’єктах незавершеного будівництва або не реалізованого замовниками (управителями) в об’єктах, прийнятих в експлуатацію після 2009 року житла (квартири в багатоквартирних житлових будинках, індивідуальні житлові будинки або майнові права на них).

Термін кредитування та часткової компенсації — до 15 років з моменту укладення договору. Процентна ставка — не більше 16% річних, обов’язковий власний внесок позичальника визначається внутрішніми правилами банків, але не перевищує 25% вартості житла.

30% від держави

Громадяни, які зареєстровані в державній черзі на покращення житлових умов, мають змогу стати учасниками державної програми з надання державної підтримки, яка полягає у сплаті державою 30% вартості нормативної площі доступного житла. При цьому громадянин вносить на свій поточний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, кошти в обсязі 70% вартості будівництва (придбання) доступного житла. Фінансова підтримка від держави спрямовується виключно на інвестування в будівництво житлових будинків, допущених до участі в програмі.

ДОСЬЄ «УК»

Леонід РИСУХІН. Народився 24 серпня 1955 року в м. Гірське Луганської області. 1982-го закінчив Московський енергетичний інститут. У 1995—2005, 2006—2007 роках — заступник голови Луганської облдержадміністрації. У 2005—2006, 2007—2010 роках — генеральний директор комунального підприємства «Обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі». Із квітня 2010-го — голова правління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву».

ПРЕС-ЦЕНТР «УК»

З питань органiзацiї та проведення «прямих лiнiй» i круглих столiв «Урядового кур’єра» звертатись до керiвника прес-центру Анни ШИКАНОВОЇ за електронною адресою:  imrich@ukcc.com.ua.