В  Україні діє обов’язковий пенсійний збір під час операцій з купівлі валюти у безготівковій та в готівковій формах за ставкою 0,5 відсотка від об’єкта оподаткування. Про це йдеться в Законі «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для подальшого економічного зростання України», який набув чинності 1 квітня цього року.

Організацію та контроль за сплатою збору, як зазначено в документі, забезпечує Нацбанк України, а комерційні фінустанови зобов’язані до 20 числа кожного місяця надати в органи Пенсійного фонду звіт про нарахування платежів.

Новий податок фактично не позначиться на гаманці пересічних українців. Фото Oлександра ЛЕПЕТУХИ

Редакція «УК» звернулася до Міністерства фінансів України з проханням зазначити, який економічний ефект отримає держава від справляння цього збору. «Виходячи з інформації Національного банку України щодо обсягів валюти, проданої населенню, та обсягів продажу безготівкової іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України у 2013 році та враховуючи прогнозний курс долара до гривні у 2014 році додаткові надходження від сплати збору цього року, за експертною оцінкою, можуть становити майже 9,1 мільярда гривень», — констатувала прес-служба Мінфіну. До того ж, станом на 14 квітня надходження від сплати збору (з 3 квітня) становили 236,4 мільйона гривень.

Деякі експерти впевнені, що такий податок не дасть великого навантаження на пересічних українців, проте так можна збирати набагато більше коштів з «любителів» часто скуповувати великі суми валюти.

«0,5% такого фактичного податку, без сумніву, за умови нинішнього рівня інфляції фактично не відобразиться на гаманці клієнтів банків та обмінних пунктів», — вважає старший партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець.

Треба зазначити, що товстосуми не купують долари та євро в обмінниках і навіть банках, а чимало з них «крутять» свої гроші на «сірому» та «чорному» ринках.

Деякі аналітики переконані, що на адміністрування цього збору держава витратить більше коштів, ніж отримає від його надходжень. Більш того, експерти впевнені, що через невеликий проміжок часу (можливо, і через півроку) влада і зовсім скасує справляння цього збору.

Проте як зазначає прес-служба Мінфіну, часові обмеження щодо дії  збору відповідним законом не встановлено.

Читачам «УК», напевно, буде цікаво дізнатися, скільки ж своїх кревних вони віддають державі під час купівлі, приміром, доларів США. Так, якщо ви купили в банку 100 доларів за курсом 12,0 гривень, то з них повинні віддати у Пенсійний фонд 6 гривень. Звісно, що із суми 1200 гривень така сума збору не критична.

Водночас міністр фінансів Олександр Шлапак вважає, що наші люди все зрозуміють, адже живемо у найскрутніший час з моменту проголошення незалежності.