ХТО КРОКУЄ ПРАВОЮ?

Севастополь зустрів 230-й День народження парадом військових оркестрів

Марш-парад військових оркестрів  вулицями міста, шоу сурмачів і барабанщиків на набережних та площах, концерти класичної і джазової музики просто неба, гранд-дефіле на мисі Кришталевий — усе це IV Міжнародний фестиваль військових оркестрів Sevastopol Military Tattoo 2013. Цей захід зібрав сотні музикантів із шести  країн світу: Франції, Німеччини, Греції, Туреччини, Росії та України. Місто на три дні занурилося у звуки музики.

Старт фестивалю дали на Графській пристані, де під гімни країн-учасниць у небі замайоріли національні прапори. Після цього розпочалося найцікавіше дійство — марш-парад центральними вулицями міста, побачити який глядачі зібралися задовго до початку, аби зайняти найліпші місця. Адже цього року захід зібрав майже 50 тисяч шанувальників військової музики. Це рекордна цифра.

Під оплески севастопольців і гостей свята в музичному дефіле вулицями міста пройшли: оркестр Військово-повітряних сил Греції, Четвертий оркестр Військово-повітряних сил Німеччини, військово-історичний оркестр «Мехтер» з Туреччини, оркестр сухопутних військ міста Ліона (Франція), три військові оркестри Росії, а також два музичні колективи ВМС України. «У Севастополя є потреба у парадах і військових звуках. Місто, народжене як військова цитадель, пам’ятає своє минуле. У житті багато змінюється, однак залишається відчуття свого міста як захисника», — сказав художній керівник фестивалю Роман Мархоліа.

Де музики замало, висловлюються мовою танцю. Фото Єгора КОМАРОВА

По завершенні музичної ходи оркестри розмістилися на імпровізованих концертних майданчиках, якими стали набережна й історична частина Севастополя. Аж до сутінків над бухтою пливла музика…   

Наступного дня музичне свято продовжилося, кожний колектив відіграв годинну сольну програму на плацу Михайлівської батареї. За кілька днів музичного свята в городян і гостей Севастополя вже з’явилися свої улюбленці. Неабиякою популярністю користувався оркестр «Мехтер» з Туреччини. Старожили фестивалю (це не перша їх участь у музичному святі) привертали увагу не лише професійним виконанням творів, а й зовнішнім виглядом, оскільки деякі учасники колективу були одягнені в обладунки часів Османської імперії. Заворожувала і їхня сер?йозність, позаяк музика турецького військового оркестру традиційно не була розважальною, а символізувала велич і міць країни. Задоволення від свята отримали не лише глядачі, а й учасники. Зокрема оркестр ВПС Греції був у захваті від того, що свою національну музику вони зіграли серед руїн давньогрецького Херсонеса. «Для нас це надзвичайно зворушлива подія, величезна честь і радість, — поділився своїми емоціями диригент грецького оркестру. — Адже це перший виступ грецького військового колективу в античному театрі цього міста».

І литаври можуть бути мирними. Фото Укрiнформу

Після Севастополя музичний захід уперше на кілька днів переїхав у Феодосію. Ось тільки кількість військових оркестрів тут збільшилася у сотні разів. Набережною курортного міста в музичному марші пройшли 300 оркестрів, даруючи глядачам унікальну можливість долучитися до прекрасних традицій військово-оркестрової музики, традицій міжнародного спілкування і дружби, яка народжується не в словах, а за допомогою музики.