Кабінет Міністрів спростив умови зберігання лікарських засобів на період воєнного стану. Про це повідомив Прем’єр­міністр Сергій Корецький. Згідно з новими правилами, фармацевтичні компанії зможуть залучати додаткові складські приміщення для зберігання ліків. 

«Таке рішення необхідне через постійні російські удари по складах і логістичних об’єктах. Компанії зможуть розосереджувати запаси ліків та бути більш гнучкими у плані логістики», — наголосив очільник уряду.

Зокрема, на період воєнного стану фармацевтичні компанії зможуть зберігати лікарські засоби, активні фармацевтичні інгредієнти, допоміжні речовини для виробництва ліків та супутні товари не лише на складах, зазначених у їхньому ліцензійному реєстрі. За потреби компанія зможе залучити додаткові складські приміщення, які не внесені до її ліцензійного реєстру, або скористатися складськими потужностями іншої компанії, яка має відповідну ліцензію. Тобто у разі безпекової загрози запаси можна буде швидше розосередити між кількома майданчиками, не обмежуючись лише складами, які заздалегідь зазначені в ліцензійному реєстрі. Крім зберігання, з таких приміщень можна буде відпускати та відвантажувати лікарські засоби і супутні товари. Це дасть змогу після переміщення запасів на додатковий склад одразу продовжувати їх постачання без необхідності повертати продукцію на основний склад компанії. 

Окреме спрощення стосується випадків, коли один ліцензіат використовує свої складські потужності для зберігання ліків та супутніх товарів іншого ліцензіата: у такому разі компаніям не потрібно буде додатково підтверджувати відповідність цих приміщень вимогам відповідних належних практик: виробництва (GMP) або дистрибуції (GDP). При цьому вимоги до безпеки лікарських засобів залишаються незмінними: компанії й надалі мають забезпечувати належні умови зберігання, збереження якості препаратів та їх простежуваність.

Ці зміни дадуть змогу фармацевтичним компаніям зберігати запаси ліків у різних місцях і швидше реагувати на безпекові ризики. А це допоможе зменшити ризик перебоїв з постачанням та дефіциту ліків для пацієнтів у разі пошкодження або знищення окремих складів.

На урядовому засіданні схвалили законопроєкт, у якому йдеться про безпеку захисників та їхніх родин. Зміни стосуються осіб, які беруть безпосередню участь у веденні воєнних або бойових дій, виконують завдання в інтересах національної безпеки і оборони України або перебувають на тимчасово окупованих територіях у зв’язку зі збройною агресією росії. Публічний доступ до їхніх декларацій запропоновано відкривати через рік після припинення або скасування воєнного стану, адже інформація про місце проживання, фінансовий стан або членів сім’ї таких осіб може використати ворог. Мета рішення — зменшити ризики для життя та безпеки військовослужбовців, правоохоронців, розвідників, інших осіб, залучених до оборони, а також членів їхніх родин.

Законопроєкт не скасовує обов’язку подання декларацій. Ідеться лише про відтермінування відкритого публічного доступу до відповідної інформації для окремих категорій осіб, які виконують завдання в умовах збройної агресії росії. Такий підхід дасть змогу зберегти баланс між безпекою людей, які захищають державу, і зобов’язаннями України щодо прозорості й запобігання корупції. Відкриття декларацій після визначеного періоду залишається важливим інструментом прозорості та контролю.

Однак припинення або скасування воєнного стану не означає автоматичного завершення всіх безпекових ризиків для військовослужбовців та інших осіб, які виконували завдання оборони. Запропонований період відтермінування має дати достатній час для адаптації та належного функціонування механізмів контролю після завершення воєнного стану.

Джерела:
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ
Міністерство охорони здоров’я
Міністерство оборони