НОУ-ХАУ 

Унікальний проект дасть можливість заробити грошей на непотребі
 

Переробка сміття — проблема і для фахівців житлово-комунального господарства, і для населення, і для влади. І розв’язати її непросто. Однак на  Полтавщині знайшли вихід із ситуації, та такий, що дасть можливість і розв’язати проблему засміченості територій, і створити нові робочі місця, і заробити грошей. В області стартував інвестиційний проект, унікальність якого полягає в тому, що віднині на Полтавщині не будуватимуть полігонів для твердих побутових відходів (ТПВ). Усе сміття, включно й те, що накопичилося за роки, перероблятимуть централізовано й без шкоди для довкілля, з використанням найновітніших технологій.

Золото —з відходів

Початковим етапом реалізації цього проекту стало підписання в Полтаві Меморандуму про співпрацю. Цей документ підписали голова Полтавської облдержадміністрації Олександр Удовіченко, голова обласної ради Іван Момот та президент столичного ТОВ «Технопарк комплекс Т» Богдан Худик. Нині область поділена на 4 умовні зони, в кожній з яких побудують сміттєпереробний завод і сортувальну станцію. Поки що експериментом охоплений так званий Комсомольський вузол, тобто місто Комсомольськ та прилеглі до нього Козельщинський, Кобеляцький, Семенівський, Глобинський і Кременчуцький райони. Кременчук працює за окремою схожою програмою з німцями.

Комсомольська міськрада вже виділила 9 га землі під будівництво сміттєпереробного заводу. Тепер, за словами Богдана Худика, інвестор вимагає від нього гарантію щодо стабільного постачання ТПВ на цей завод.

— Щоб його забезпечити, ми укладаємо договори-концесії з усіма сільськими, селищними і міськими радами й повністю беремо на себе збирання, транспортування й утилізацію відходів, — пояснив він. — Первинне збирання ТПВ у районах здійснюватимуть 90 спеціальних автомобілів, окрім того, ще 30 машин доставлятимуть їх із сортувальної станції на завод.

Щоденне вивезення сміття забезпечує чистоту вулиць. Фото Володимира ЗАЇКИ

Реалізація пілотного проекту відбувається оперативно й організовано, влада на місцях сприяє товариству в усіх питаннях, зокрема й земельних.

Коротко про сам завод. Як повідомив Б.Худик, він складатиметься з кількох виробництв, що перероблятимуть усі фракції ТПВ у товарну продукцію — дизельне паливо стандарту Євро-4. Теоретично із 160 тисяч тонн відходів одержуватимуть понад 30 тисяч тонн такого палива. Зароблятимуть і на утилізації й переробці скла, якого у відходах чимало. Із нього планують виробляти піноскло — теплоізоляційний матеріал, що не боїться ні води, ні грибка і надійно утримує тепло. Кажуть, що десятисантиметровий шар такого піноскла рівноцінний цегляній кладці завтовшки 1,4 метра. Отож покупці на цей товар знайдуться. Буде свіжа копійка і від утилізації металу, що міститься у ТПВ: його перероблятимуть у спеціальному цеху. «В діло» підуть навіть «хвости сортування». Для цього є установка, що перетворює суміш на рідкі шлаки або на речовину, з якої потім виділяють синтетичний газ і електроенергію. Навіть вуглекислий газ, що виділяється під час виробничих процесів у значних об’ємах, на заводі «виловлюватимуть» і продаватимуть, бо він, за словами Богдана Худика, теж має комерційну ціну.

Про нові робочі місця та багатомільйонні інвестиції

Поділився столичний гість планами й щодо майбутньої тарифної політики переробки побутових відходів.

— Ми хочемо встановити тарифи на рівні тих, які є, не враховуючи інвестиційної складової, тому що збитковий процес збирання. Транспортування і сортування компенсуємо за рахунок високої доданої вартості, яка утвориться на цьому заводі, — сказав він, принагідно повідомивши про намір фірми створити фінансовий фонд, призначення якого — «навчити населення не смітити».

Передбачається, що фінансування проекту почнеться вже у вересні. До цього часу треба «утрясти» ще низку питань і підібрати кадри — 1100 осіб. На повну потужність завод запрацює орієнтовно через 2 роки.

Влада Полтавщини покладає великі надії на цей проект. Як зауважив перший заступник голови Полтавської облдержадміністрації Віктор Животенко, на реалізації проекту область заробить 250 мільйонів інвестиційних американських доларів, а також створить нові робочі місця для полтавців. Окрім того, це ще й абсолютно новий сервіс, гарантія чистоти наших лісосмуг і доріг, сіл і хуторів, родючих чорноземів. А цей чинник у наші дні дуже важливий.