МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ РОЗ’ЯСНЮЄ ТА ІНФОРМУЄ

 

ПРЕМ’ЄРА. «Урядовий кур’єр» започатковує нову  рубрику з назвою «Міністерство доходів і зборів України роз’яснює та інформує». Відтепер на сторінках нашого видання фахівці  міністерства допомагатимуть платникам податків розібратися  в нюансах податкового і митного законодавства, нагадуватимуть про терміни сплати податків, зборів та подання звітності.  

Філія підприємства не може самостійно перейти на сплату єдиного податку

Юридична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. Переходячи на сплату єдиного податку, такий суб’єкт господарювання подає до відповідного територіального органу Міндоходів України заяву. В такій заяві зазначається інформація щодо всіх філій юридичної особи. Перелік філій, у свою чергу, зазначається у свідоцтві платника єдиного податку.

У разі, якщо юридична особа не може бути платником єдиного податку, то, відповідно, її представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи не можуть бути платниками єдиного податку.

Нагадаємо, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, який розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами, вони наділяються майном особи, що її створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Порядок ведення діяльності на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності визначений Розділом XIV Податкового кодексу України.

Громадяни після досягнення пенсійного віку  звільняються   від сплати земельного податку

Громадяни — власники земельних ділянок, які вийшли на пенсію не за віком (пенсію призначено за вислугу років, за інвалідністю тощо), після досягнення пенсійного віку мають право на користування пільгою щодо сплати земельного податку. Пільга громадянам за земельним податком надається за земельні ділянки, що належать їм на правах приватної власності.

Для отримання пільги громадянин має подати до територіального органу Міндоходів за місцезнаходженням земельної ділянки заяву про надання пільги та документи, що посвідчують його право на пільгу (паспорт, пенсійне посвідчення тощо).

Нагадаємо, від сплати земельного податку звільняються: пенсіонери (за віком); інваліди першої і другої групи; ветерани війни та особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років.

Звільнення від сплати земельного податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм: для індивідуального дачного будівництва — не більш як 0,10 гектара; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах не більш як 0,25 гектара, в селищах — 0,15 гектара; в містах — 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів — не більш як 0,01 гектара; для ведення садівництва — не більш як 0,12 гектара; для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більш як 2 гектари.

Водночас право на пільгу щодо сплати земельного податку мають ті фізичні особи, право власності яких на земельні ділянки посвідчено належними документами та даними державного земельного кадастру.

Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб визначено ст. 281 Розділу ХШ  Податкового кодексу України.

Особливості нарахування  та сплати екологічного податку

Базовий період для екологічного податку дорівнює календарному кварталу. У разі, якщо платник податку не планує протягом звітного року здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів та утворення радіоактивних відходів, то йому необхідно повідомити відповідний територіальний орган Міндоходів України.

Для цього потрібно подати заяву за місцем розташування джерел забруднення про відсутність об’єкта обчислення екологічного податку. Заява складається у довільній формі не пізніше граничного терміну подання податкової декларації за І квартал звітного року.

Нагадуємо, що питання нарахування та сплати екологічного податку регулюються Розділом VII Податкового кодексу України.

Інформаційно-комунікаційний департаментМіністерства доходів і зборів України