На це «УК» звертав увагу вже не раз (номери газети за 21 липня та 12 серпня 2015 року). Крім того, назріла проблема замулення та забруднення водних об’єктів у басейні Росі. Тим часом ця річка забезпечує водою близько 500 тисяч людей, що проживають у Вінницькій, Київській та Черкаській областях.

З кожним роком очищувати річку стає дедалі складніше, а рівень води в місці водозабору, принаймні в Корсуні-Шевченківському, знизився із семи до двох метрів. При цьому водозабори питного водопостачання у басейні Росі забруднені стічними водами підприємств, що негативно впливає на якість питної води. Про це свідчать лабораторні дослідження.

За висновком екологів, на теперішній стан річки впливає і середньорічна температура, що підвищилася на два градуси, і мала кількість опадів, а також неправильна експлуатація Корсунь-Шевченківського та Стеблівського водосховищ. Позначається і людський чинник, зокрема забудова берегів значною кількістю містків, що належать прилеглим домогосподарствам тощо.

Утім, проблема є комплексною, її розв’язання потребує значного фінансування. У Черкаському обласному управлінні екології спільно з представниками громадськості розробили Обласну програму охорони нав?колишнього природного середовища на 2016—2020 роки, її затверджено рішенням обласної ради. У ній передбачено комплекс заходів щодо відновлення та підтримки сприятливого гідрологічного режиму і санітарного стану річки Рось у Корсунь-Шевченківському районі. Загальна вартість реалізації запланованих заходів — мільйон 300 тисяч гривень. Очевидно, екологи розраховують і на кошти природоохоронного фонду, тож під час розгляду проектів наступного року ця пропозиція, можливо, буде схвалена рішенням комісії.

Водночас голова наукової ради обласної організації «Всеукраїнська екологічна ліга» Геннадій Столяренко запропонував варіанти, що сприятимуть поліпшенню якості питної води вже нині. Зокрема: збудувати перед водозабором міста Корсунь-Шевченківський біологічні очисні споруди, а також замінити піщані фільтри на вугільні.

Ще торік міжвідомча комісія узгодила оптимальні режими роботи водосховищ і водогосподарських систем басейну річки Рось. За інформацією Держводагентства, міжвідомча комісія рекомендувала водогосподарським організаціям у басейні Росі встановити спеціальні режими роботи на водних об’єктах. Відповідно до рішення комісії структурні підрозділи обласних санітарно-епідеміологічних служб повинні контролювати якість води в районах питних водозаборів та стан екологічно небезпечних об’єктів. За додержання встановлених режимів роботи водосховищ і моніторинг водогосподарської ситуації у басейні відповідальність поклали на басейнове управління водних ресурсів річки Рось.

На практиці, як бачимо, змін поки що мало. Тим часом крок за кроком проблему потрібно розв’язувати, адже здоров’я півмільйона людей залежить від екологічного стану водного об’єкта. Обласні управління та громадські організації нині розробляють пропозиції щодо поліпшення стану річки Рось для розгляду на міжвідомчій нараді у Мінприроди.

Кілька днів тому облдержадміністрація спрямувала до Міністерства екології та природних ресурсів лист із пропозицією розв’язувати цю проблему спільно з Держводагентством, басейновим управлінням водних ресурсів річки Рось, профільними структурами Черкаської та Київської областей.

Забруднення та маловодність річок — явища, які, на жаль, спостерігаємо чи не в кожному регіоні країни. Їх подолання потребує розумного комплексного підходу. Головне — не чекати, доки проблеми річок стануть реальною загрозою для людей.