Українці нарешті  склали плани на наступне літо. Принаймні, на червень. Нація, яка сьогодні протистоїть зовнішньому агресорові й мужньо переживає  соціальні та економічні негаразди, має ще один привід об’єднатися.

У вівторок національна збірна команда України зіграла внічию з командою Словенії у матчі-відповіді плей-оф кваліфікації Євро-2016 із рахунком 1:1 і нарешті здолала негативну тенденцію та оформила путівку на континентальну першість.

Загалом на турнірі зіграють 24 команди, які вже розділено на чотири кошики згідно з рейтингом для жеребкування. Україна потрапила в другий кошик і напевно не зіграє у групі з Італією, Росією, Швейцарією, Австрією і Хорватією.

Жеребкування пройде в Парижі 12 грудня. Усі збірні поділять на шість груп по чотири учасники, звідки до  плей-оф пройдуть по дві найсильніші збірні, а також чотири найкращі команди, що посіли треті місця. Груповий етап буде розіграно з 10 по 22 червня 2016 року.

Щоб потрапити до фінальної частини Євро-2016, нашій команді  знову знадобилися стикові матчі. І в суперники жереб визначив давнього кривдника — збірну Словенії. А збірна Словенії, опинившись у скрутному становищі після 0:2 у Львові, отримала конкретне завдання: забивати якнайбільше і не пропускати м’ячів у власні ворота. Саме тому господарі поля вийшли з перших хвилин в оновленій формації — з двома яскраво вираженими форвардами Новаковічем та Без’яком. Михайло Фоменко зробив лише одну заміну порівняно з першим поєдинком — Гармаша змінив Степаненко.

Коноплянка порадив словенцям спробувати себе в регбі. Фото з сайту ffu.org.ua

Напруга над стадіоном «Людські врт» просто вирувала перед стартом матчу. Зарядженість на боротьбу видно було неозброєним оком, тим паче, що капітан команди збірної Словенії Цесар встиг заробити «гірчичник» вже на 15-й секунді зустрічі. Коноплянка вистрілив зі штрафного у ближній кут, а Хандановіч продемонстрував чудову реакцію. Мариборська арена дуже примхливо зустрічала всі рішення арбітра, спрямовані на користь української команди. І словенці відчували цю підтримку, відкривши рахунок на 11-й хвилині поєдинку. П’ятов упорався з ударом головою Новаковіча із п’яти метрів після навісу із правого флангу, але першим на добиванні виявився Цесар.

Після цього гра вирівнялася і перетворилася на боротьбу нервів, у якій хтось мав першим припуститися помилки. Зробили це словенці на 28-й хвилині, коли Кампль обрізав свою команду в центрі поля. Коноплянка здійснив швидкий рейд до володінь господарів, віддав лівіше на Селезньова, але форвард збірної України з гострого кута не зумів переграти воротаря словенської команди.

Ближче до перерви підопічні Сречка Катанеця притиснули синьо-жовтих до власних воріт, однак  гравці в біло-зелених футболках запам’яталися в ці хвилини хіба що навісами, які вдало нейтралізовували українські футболісти, і спробою удару Печніка, який лише перевірив пильність П’ятова.

Побачивши, що українські футболісти почали часто помилятися в центрі поля, керманич синьо-жовтих змінив Сидорчука на Гармаша в дебюті другого тайму. Перед цим активний Коноплянка у фірмовому стилі змістився з лівого флангу в центр і змусив Хандановіча рятувати свої ворота від голу.

Наприкінці матчу можна було перевірити тезу про те, що фізика словенців далека від ідеалу. На дев’яносто хвилин їх ледве вистачає. Цікаво, як  збиралися грати  додаткові тридцять хвилин?

Утім, до цього не дійшло. У  завершальних миттєвостях поєдинку було все, що потрібно для матчів із такою психологічною напругою. І неправомірна боротьба футболістів, і провокації, і хвилюючі стандарти, і вилучення Бречка за фол проти Коноплянки, і врешті-решт гол Ярмоленка вже на п’ятій компенсованій арбітром хвилині.

Збірна України вперше в історії зуміла подолати таку непривітну для нас стадію плей-оф кваліфікаційного турніру. «Бувають такі ігри, коли мало футболу, а багато боротьби. З якогось моменту пішла вже навіть не боротьба, а суцільні удари руками, ліктями, ногами, і суддя навіть перестав звертати на це увагу», — під цими словами  Сергія Рибалки може підписатися вся українська команда.

Головний тренер національної збірної Михайло Фоменко після матчу заявив, що всі емоції й почуття залишилися біля футбольного поля. Приємно, що завдання, яке ставили, виконано.  Обидві команди  добре розуміли, що за результатом цього поєдинку стоїть вихід до фінальної частини чемпіонату Європи, коли закінчується процес, у який вкладено дуже багато сил хлопців і тренерського штабу. Я й мої колеги повністю перебували у грі. А почуття — це вже потім. Це наш робочий процес. Хочеться, щоб надалі позитивні емоції нам допомогли.

І хоч про результати жеребкування дізнаємося лише 12 грудня, завдання-мінімум для збірної вже визначено: перший крок — це вихід із групи, хоч би в якому складі вона була.

ВІТАННЯ

Шановні друзі!

Щиро вітаю гравців та тренерів національної команди України з футболу із здобуттям права виступати у фінальній частині чемпіонату Європи 2016 року.

Улітку наступного року у цих престижних змаганнях візьмуть участь 24 найсильніші команди Європи, які продемонструють високий професіоналізм, злагоджену гру, відповідальність та індивідуальну майстерність найкращих гравців.

Упевнений, що збірна команда України, виступаючи у фінальній частині європейської першості під національними кольорами, гідно представить нашу державу, виправдає надії та сподівання співвітчизників і порадує перемогами уболівальників.

Бажаю вам незламної віри у свої сили та удачі на футбольних полях Франції.

Президент України Петро ПОРОШЕНКО

ДО ЖЕРЕБКУВАННЯ ГОТОВІ

1. Франція, Іспанія, Німеччина, Англія, Португалія, Бельгія.

2. Італія, Росія, Швейцарія, Австрія, Хорватія, Україна.

3. Чехія, Швеція, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина.

4. Туреччина, Ірландія, Ісландія, Уельс, Албанія, Північна Ірландія.

ПРЯМА МОВА

Євген КОНОПЛЯНКА:

— Ми знали, що буде така гра. Жодного футболу, сама боротьба, самі провокації. Я знав, що ми виграємо. Нехай такі команди йдуть грати в регбі, а ми граємо у футбол і їдемо на Євро.

Андрій ЯРМОЛЕНКО:

— Одна мрія здійснилася. Багато працювали, довго йшли до цього. Ми пропустили необов’язковий м’яч на початку, гра була нервова. Перший тайм у нас не вийшов. У суперників великі центральні захисники, які виграли багато єдиноборств. Чудово розуміли: якщо заб’ємо м’яч, то гру закінчено. Я б навіть записав гол на Кравця, він не поскупився.