Системна ефективна політика у сфері інтелектуальної власності — одна з головних передумов розвитку інноваційної економіки та зростання валового внутрішнього продукту держави. Підвищення якості державного управління й продуктивності бізнес-процесів у цій галузі — один із пріоритетів діяльності нинішнього уряду.

1 червня 2016 року розпорядженням Кабінету Міністрів було схвалено Концепцію реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні, а 23 серпня уряд затвердив План заходів з реалізації концепції. Реформувати галузь планують протягом 2016-го — I кварталу 2017 року.

Складова перетворень — докорінна зміна моделі колективного управління авторськими і суміжними правами «Українська митецька реформа заради майбутнього». Мета — побудова ефективної системи збирання, розподілу й виплати авторської винагороди — роялті, що є необхідною умовою розвитку вітчизняного шоу-бізнесу, музичної індустрії й культури загалом.

Нині через неврегульованість відносин у сфері управління авторськими і суміжними правами користувачі не розуміють, кому і як платити, й не довіряють операторам ринку, а автори не отримують належних їм сум. У  результаті процвітають піратство й «сірі схеми», вітчизняний музичний ринок не отримує коштів, не розвивається, творчість авторів і виконавців не має підтримки.

Замість 1,5 мільярда гривень, які мають збирати за використання авторських прав в Україні, на практиці торік загальна сума зборів була лише 60 мільйонів. Для порівняння: в Німеччині від авторських роялті збирають приблизно ¤1 мільярд за рік, у Польщі — ¤300 мільйонів, в Угорщині — ¤70 мільйонів.

Реформа у сфері управління авторськими і суміжними правами передбачає реорганізацію органів управління галуззю для відповідності їх світовим стандартам, зокрема вимогам європейського законодавства (відповідним директивам ЄС). Заплановане роздержавлення Українського агентства з авторських та суміжних прав та його трансформація в недержавну організацію колективного управління відповідно до сучасних світових практик. Автори й правовласники вперше в Україні почнуть контролювати систему сплати роялті, а організації і підприємства, які використовують об’єкти авторського права і сплачують за це, зможуть довідатися, куди пішли їхні кошти.

Технології дають змогу зробити так, що, перебуваючи в будь-якому куточку світу, автори зможуть бачити, що відбувається з їхніми творами і правами, які суми авторських винагород їм належать, а кожен користувач контенту бачитиме, між якими правовласниками розподілено його виплати. Результатом стане збільшення доходів авторів та правовласників, подолання «сірих схем» і ліквідація умов для корупції.

Забезпечення технічних умов для прозорої ефективної діяльності у сфері збирання й виплати авторської винагороди пропонують за допомогою електронного обліку. Механізм розподілу роялті буде автоматизовано на базі інформаційної комп’ютерної системи на кшталт «митецького «ПроЗорро».

Для втілення реформи потрібно упорядкувати й доповнити наявну нормативну базу. До Верховної Ради вже внесено законопроект «Про авторське право і суміжні права» щодо діяльності організацій колективного управління, який пройшов антикорупційний комітет і тепер очікує на розгляд у профільному Комітеті з питань науки і освіти.

Мета «Української митецької реформи заради майбутнього» — налагодити прозорі зрозумілі правила збирання, розподілу та виплати роялті, по суті — створити інфраструктуру музичної індустрії.

Без реформ сфера авторського права залишиться сірою зоною вітчизняної економіки. Тільки після створення чітких зафіксованих у законодавстві правил, зрозумілих для всіх учасників ринку, можна чекати на зростання ділової активності в цій сфері, збільшення обсягу інвестицій та, відповідно, істотного підвищення сум, які спрямовують на виплату авторам та правовласникам і в державний бюджет країни. Ці суми знову повернуться в галузь — вже як інвестиційні вкладення. Вітчизняний мистецький бізнес нарешті стане самодостатнім, інвестиційно привабливим, що зможе не тільки забезпечити виживання в висококонкурентному середовищі, а й розвиток.

Дмитро КОСТЮК,
в. о. директора Українського агентства з авторських та суміжних прав,
для «Урядового кур’єра»