ТОЧКА ЗОРУ

Для добудови сучасного лікарняного корпусу годяться і бюджетне фінансування, й акцизи з пива

Нині 37 дітей чекають на операції з трансплантації кісткового мозку за кордоном. Коштує така операція від 150 тисяч євро і більше. Якщо вдасться знайти гроші, вони осядуть у клініках Німеччини, Ізраїлю, Білорусі та Росії. Ці кошти могли б залишитися в Україні — й операції та лікування обійшлися б набагато дешевше. І значно більше дітлахів отримали б вчасну і якісну допомогу. Якби…

Якби в Україні була сучасна дитяча лікарня. Але її — НЕМАЄ!

«За роки незалежності було понад 10 спроб збудувати сучасну лікарню для дітей (останній відомий проект — «Дитяча лікарня майбутнього»). — зауважує координатор кампанії «Наші діти», активістка руху «Простір свободи» Ганна Гопко. — Кожне зволікання коштує життів дітям, батьки яких не мають можливості лікувати їх за кордоном. Урядовці і політики мають об’єднатися, щоб знайти гроші на завершення будівництва. Адже вся модернізація НДСЛ «Охматдит» — це лише 1 мільярд 800 мільйонів. Тобто удвічі менше, ніж реконструкція стадіону «Олімпійський», яка платникам податків обійшлася більш ніж у 4 мільярди гривень».

Тільки тут — онкогематологія

Чому саме «Охматдит»? Бо це унікальна лікарня, яка має статус національної, де щороку 25 тисяч важкохворих дітей з усієї України проходять лікування. Лише в «Охматдиті» є такі відділення, як, наприклад, онкогематологія, де роблять трансплантацію кісткового мозку (ауто і від родинного донора). Однак більшості корпусів понад 100 років, діти потерпають від грибка й інших проблем.

Нині в «Охматдиті» вже збудовано каркас 9-поверхового корпусу, закуплено лінійний прискорювач. Витрачено на все це 225 мільйонів гривень. Але щоб каркас став повноцінною будівлею, щоб встановити прискорювач у належно обладнане приміщення, потрібні ще кошти. Працює ринковий принцип: тільки-но зупиняються надходження, зупиняються й роботи на об’єкті. Це означає, що заплановане на ІV квартал цього року завершення будівництва — проблематичне.

Президент Віктор Янукович доручив Кабміну забезпечити безперервне фінансуванням будівництва нового корпусу спеціалізованої лікарні «Охматдит». Уряд працює над виконанням цього завдання. Зокрема профінансовано роботи за перші чотири місяці 2013 року.

Водночас, розуміючи складну бюджетну ситуацію, народні депутати з міжфракційного об’єднання «За тверезе майбутнє України», Опікунська рада «Охматдиту» й численні громадські організації запропонували добудувати новий корпус «Охматдиту» коштом від підняття акцизів на пиво.

Ці пропозиції набули форми законопроектів за підписами тридцяти народних депутатів як із більшості, так і з опозиції. Збільшення акцизного податку на пиво призведе до подорожчання кожної пляшки цього напою на 1-2 гривні, таким чином він стане менш доступним для молоді. А бюджет щорічно отримає додаткові 4 мільярди гривень, що підуть на потреби охорони здоров’я. Значну частину отриманих коштів запропоновано спрямувати саме на завершення створення сучасного комплексу «Охматдиту», де онкохворим українським дітям робитимуть найскладніші операції з пересадки кісткового мозку.

Нині ці ініціативи розглядають у комітетах ВР. І їх розгляд перетворюється на справжні битви з пивними лобістами, які, зокрема, лякають «катастрофічним падінням виробництва пива» і «руйнуванням пивної галузі».

А якщо подивитися тверезо?

Ці аргументи спростовують народні депутати з групи «За тверезе майбутнє України». Вони нагадують, що нині в Україні пиво дешевше від соку й кефіру, в 1997–2007 роках його виробництво збільшилося в 5 разів, у 2012 році вироблено 3 мільярди літрів, а мінеральної води та безалкогольних напоїв — 2,7 мільярда літрів.

Чинні ставки акцизів на пиво в Україні у 4,5 раза нижчі за ставки в Росії. Якщо за таких акцизів пивоваріння в Росії не зникло, то чому воно відчутно постраждає в Україні?

А головне — не варто забувати й про іншу сторону медалі: українські підлітки (віком 11–15 років) посідають друге місце (після Чехії) за рівнем споживання пива порівняно з підлітками із 40 країн Європи та СНД. І з цим треба боротися!

До речі, 2006 року українські підлітки «вибороли» перше місце в Європі за рівнем споживання алкоголю, але завдяки підвищенню акцизу на пиво в 2,5 раза в 2009—2010 роках рівень істотно скоротився, хоча й залишається дуже високим. Тому пропоновані законопроекти — це ще й зниження залежності українців від алкогольного дурману.

Повертаючись до будівництва «Охматдиту», зазначу, що хворим дітям і їхнім батькам не так важливо, звідки візьмуть кошти. Але те, що знайти ці гроші потрібно, що лікарня має відкритися якнайшвидше — з цим погоджуються і маленькі пацієнти, і батьки.

ПРЯМА МОВА

Юрій ПАВЛЕНКО,
Уповноважений Президента України з прав дитини:

– Програмою економічних реформ Президента України передбачено створення стимулів для здорового способу життя населення, зокрема через підвищення акцизів на алкоголь і тютюнові вироби зі спрямуванням їх до Спеціального фонду державного бюджету з подальшим використанням для фінансування заходів охорони здоров’я. Сподіваюся, що таку ініціативу підтримає парламент.