ФАРМРИНОК

З аптечної мережі імпортні препарати  не зникнуть. А деякі навіть подешевшають  

Принаймні у цьому під час урядового брифінгу запевнили віце-прем’єр-міністр Костянтин Грищенко та голова Державної служби з лікарських засобів Олексій Соловйов. Так, Костянтин Грищенко заявив, що немає жодних об’єктивних  підстав говорити про зникнення імпортних ліків із полиць українських аптек з 1 березня, коли набере чинності законодавча норма про ліцензування ліків.

«Уведення норм про ліцензування відбуватиметься поступово. Цей механізм простий і прозорий для імпортерів ліків, він не повинен спричинити негативних наслідків для пересічних громадян. Ми жорстко контролюватимемо наявність ліків в аптеках», — наголосив віце-прем’єр. У свою чергу Олексій Соловйов додав, що провідні імпортери мають на складах запаси ліків на 3—4 місяці і країна буде цілком забезпечена ліками іноземного виробництва. 

 Посадовці обіцяють, що країна без імпортних препаратів не залишиться. Фото з сайту rexanto.com

Костянтин Грищенко також підкреслив, що ліцензування ліків — це загальновизнана світова норма, яка гарантує якість, безпеку, ефективність та відповідність вимогам реєстраційного досьє кожної серії лікарського засобу. Норма ліцензування передбачає, що імпортер — резидент України має нести відповідальність за відкликання неякісного препарату з ринку та його знищення. «Нині ситуація в Україні складається так, що ввезення ліків здійснюється через ланцюг посередників-дистриб’юторів. Відповідно ціна ліків, які отримує пацієнт, може зростати в кілька разів. При цьому якості не гарантує жоден із суб’єктів господарювання в цьому ланцюгу. Дистриб’ютори лікарських засобів в Україні несуть відповідальність лише за їх зберігання та розподілення», — зазначив віце-прем’єр.

Він пояснив, що ліцензування імпортних ліків — це фактично паспортизація постачальника, визначення конкретної особи, яка відповідатиме за долю лікарського засобу на українському фармацевтичному ринку.

«Встановлюється чітка адресна відповідальність. Імпортер — це юридична особа — резидент України, яка повинна мати прямі контакти на імпорт з виробником лікарських засобів. Імпортер зобов’язаний мати у штаті уповноважену особу, на яку покладається повна відповідальність за якість препаратів», — сказав Костянтин Грищенко. Так, ліцензування дасть змогу вирішувати питання якості препарату безпосередньо на території України. Тож Міністерство охорони здоров’я та Держлікслужба отримають змогу впливати на імпортерів неякісних та ефективних ліків, а українці — вимагати компенсації за завдану такими препаратами шкоду.

Зі свого боку голова Держлікслужби підкреслив, що завдяки введенню ліцензування імпорту та прямим контрактам між виробниками й імпортерами будуть створені додаткові передумови для зниження цін на ліки, або принаймні збереження їх на нинішньому рівні. Він додав, що механізм ліцензування не передбачає для імпортерів жодних додаткових витрат.

Олексій Соловйов також наголосив, що процес видачі ліцензій буде максимально спрощений і прозорий: «У процесі обговорення імпортери заявили, що процедура ліцензування імпорту ліків для них цілком зрозуміла та прийнятна, оскільки вона вже давно працює у Європейському Союзі, а отримання цієї ліцензії в Державній службі України з лікарських засобів за спрощеним порядком — на підставі виключно заяви — буде простим і прозорим».