НОВАЦІЇ

Держлікслужба підключить аптеки та лікарні до автоматизованої системи відстеження обігу лікарських засобів

За оцінками експертів, в Україні продають до 5% (деякі фахівці вважають, що ця цифра значно вища) підроблених медпрепаратів. Причому якщо в інших країнах переймаються дорогим фальсифікатом, то в нас підробляють практично все, починаючи від активованого вугілля й валеріанки. Фармацевти визнають, що нинішніми методами подолати чорний ринок неможливо.

Повідомлення про те, що якість ліків та ціни на них не відповідають належним параметрам, не лишились поза увагою уряду. Тож незабаром цій проблемі буде дано високотехнологічну відповідь: Державна служба з лікарських засобів планує до 2017 року запровадити автоматизовану систему відстеження обігу ліків, до якої підключать усі аптеки та лікувальні заклади. Кожну упаковку позначатимуть двовимірним штрих-кодом стандарту GS1 ECC200 (data-matrix), який уже випробуваний в Європейському Союзі й був рекомендований Європейською федерацією фармацевтичної промисловості (EFPIA). За допомогою цього коду можна прочитати всю інформацію про ліки: від виробника і до місця перебування упаковки на цю мить.

За допомогою двомірного коду можна з’ясувати всю інформацію про ліки. Фото Oлександра ЛЕПЕТУХИ

Дані з нього заноситиме до центральної бази даних Державної лікарської служби спочатку виробник, потім дистриб’ютор, а далі мережа аптек. За допомогою цієї системи і відстежуватимуть рух препаратів.

Фальсифікат, якщо він і потрапить до аптеки, продати не зможуть. Касовий апарат, під’єднаний до лікарської бази даних, просто не спрацює. Двічі просканувати одну й ту саму упаковку, замінивши її вміст, буде неможливо. Запустити автоматичну систему відстеження обігу лікарських засобів в Україні планують через півроку, а цілковито перейти на таку систему — через три роки одночасно з країнами Європейського Союзу. Нині ця система працює лише в Туреччині.

Запроваджувати її в Україні планується поетапно. Скажімо, цьогоріч створюватиметься база даних. Друга черга (2013—2014 роки) — підключення до системи виробників та оптових компаній для відслідковування та ідентифікації упаковки лікарського засобу на етапі проходження від виробника до дистриб’ютора. Третя (2015—2016 роки) — підключення до системи кінцевих реалізаторів: аптек, лікувальних та лікувально-профілактичних закладів, із впровадженням функцій контролю за рухом лікарського засобу від виробництва до реалізації, з контролем реалізації засобів за рецептами їх вартості та формуванням даних для відшкодування витрат пільговим категоріям громадян.

На запровадження системи вже витрачено 16 млн грн. Виробникам та власникам мереж теж треба викласти гроші на придбання технічного обладнання. Але чиновники запевняють, що впровадження технічних новацій до подорожчання ліків не призведе.

Нещодавно відбулася публічна апробація запуску системи. За словами керівника Держлікслужби Олексія Соловйова, дані про лікарські засоби зберігатимуться до закінчення терміну реалізації плюс один рік. Варто зауважити, що запуск проекту в Україні відбувається паралельно з упровадженням аналогічної системи в Євросоюзі. Однак при цьому ми вже враховуємо досвід і вади, котрі були виявлені в країнах ЄС.

— У нас не буде помилок, які виникали під час випробування системи в Євросоюзі, — запевнив Олексій Соловйов. — Потрібно розуміти: зміни в законодавстві ЄС, що вступають в дію вже з 2013 року, не тільки вкрай ускладнять можливість обігу фальсифікованих лікарських засобів на теренах Євросоюзу, а й потенційно призведуть до виштовхування таких лікарських засобів на менш контрольовані ринки, серед яких найпривабливішими за рядом ознак (географічне положення, обсяг ринку) є український, російський та білоруський. Таким чином, запровадження аналогічних заходів нагальне для України.

Представники Держлікслужби сподіваються, що за 6–8 місяців їм вдасться запустити пілотний проект, в якому, можливо, візьме участь кілька іноземних та один вітчизняний виробник.