Про це заявила голова Державної реєстраційної служби України (Укрдержреєстр) Ганна Онищенко, підсумовуючи в столиці на брифінгу роботу відомства за 7 місяців. Вона зауважила, що служба відкриє всі  реєстри, і нагадала: нещодавно парламент відкрив доступ до реєстру речових прав на нерухомість та реєстру юридичних і фізичних осіб-підприємців.

«Якщо раніше з першого реєстру отримували лише інформацію щодо обтяжень на нерухомість, то тепер кожен громадянин знатиме, кому належить нерухомість (є можливість пошуку об’єкта за адресою), яку, наприклад, хоче придбати. Дізнатися такі дані можна буде самостійно — на сайті Укрдержреєстру або звернувшись до державних реєстраторів чи нотаріусів. Позитивне те, що судам, правоохоронним органам, нотаріусам та адвокатам дали повний доступ до інформації, що міститься в реєстрі, і за об’єктом, і за суб’єктом.

Отже, органи держвлади чітко контролюватимуть і перевірятимуть насамперед посадовців щодо належного їм майна. А робота реєстраторів полегшиться, адже вони дотепер майже третину робочого часу витрачали, відповідаючи на запити різних органів», — уточнила Ганна Онищенко. 

 Щодо реєстру юридичних і фізичних осіб-підприємців, то, за її словами, тепер його доповнять інформацією про кінцевих вигодонабувачів (власники юридичні чи фізособи).

Ганна Онищенко поінформувала, як захищають права власності українських громадян на анексованій території та на Донбасі.

«Відключено відповідні реєстри в Криму та на Луганщині, аби не було несанкціонованого доступу. Тобто навіть якщо архіви захопили, то вони зафіксовані. Якщо буде потреба, то реєстри в Донецьку теж заблокують. А ось реєстрація актів цивільного стану  діє всюди», — каже вона.    

Експеримент, який бореться з чергами

Розказала Ганна Онищенко і про успішний столичний експеримент (з програмним забезпеченням), пов’язаний з реєстрацією прав на нерухомість. Так, складні форми заяв заповнював не сам громадянин, котрий хотів, наприклад, перереєструвати нерухомість, а оператор, який приймає документи. Результат такий: кількість відмов громадянам через помилки і кількість часу, що витрачається на роботу із заявником, зменшилися вчетверо. Тобто тепер на одного відвідувача йде лише 10 хвилин. Експеримент, який бореться з чергами, з Києва розповсюдили на Дніпропетровськ, Харків, Львів, Вінницю, Черкаси, Чернігів.

«Улітку Укрдержреєстр працював над розв’язанням проблем великих забудовників у Києві — у черзі на видачу свідоцтва про право власності на нерухомість стояли 5 тисяч квартир, введених в експлуатацію. Чергу ліквідували, інформацію в реєстр без хабарів і порушень строків (що підтвердили забудовники) внесли. Будівельники зауважують, що в столиці ліквідовано й так звану тарифну сітку: раніше за кожен квадрат житла під час реєстрації вимагали 5—15 доларів. Якщо таке траплятиметься щодо інших видів нерухомості, то реакція — перевірки та звільнення», — підкреслила Ганна Онищенко. І додала: вже звільнили багатьох держслужбовців, які не хотіли працювати за законом, а за кожну реєстраційну дію брали гроші. 

 Вона зауважила, що наводять порядок і з реєстрацією договорів оренди землі. «Законодавчо визначено, що ці договори мають реєструвати в Укрдержреєстрі. І з огляду на їх кількість виникла черга — бракує держреєстраторів, щоб робити це вчасно. Зрештою Мін’юст дозволив реєструвати договори не лише в тому районі, де розташована земельна ділянка, а в іншому, навіть якщо останній не сільськогосподарський. І процес пришвидшився у кілька разів, тож орендарі уникнули штрафів, зокрема з боку податківців», — зазначила очільник служби.

Конфіскат вийшов «з тіні»

Голова Державної виконавчої служби Дмитро Сторожук повідомив, що змінилося у цьому відомстві. За його словами, зокрема приділяли увагу боротьбі з корупцією (порушено 62 кримінальних провадження, 8 посадовцям загрожує позбавлення волі або відповідні штрафи), мотивації кваліфікованого державного виконавця (у першому читанні вже ухвалено законопроект щодо повернення до виконавчої служби 50% виконавчого збору та підвищення винагороди державному виконавцеві вдесятеро). 

«Також ми зруйнували найбільш корупційну схему — реалізацію арештованого та конфіскованого майна, яка давала мільярдні прибутки колишнім очільникам Мін’юсту. З вересня в усій Україні діє електронна система продажу майна (таку відкриту систему практикують майже в усьому світі, і будь-хто, маючи доступ до Інтернету, може нею скористатися). Вона забезпечила вихід продажу цього майна «з тіні» (90% громадян України не знали про існування такого механізму), спрямувала до бюджету майже 10 мільйонів гривень — з 95 мільйонів гривень, виторгуваних за два місяці на онлайн-аукціонах», — уточнив він.

За словами чиновника, нині в систему внесено понад 8 тисяч лотів на 1,5 мільярда гривень. І дуже показово те, що нині тут усе арештоване та конфісковане майно (авто, телефони, побутова техніка тощо), а не так, як раніше, коли вносили тільки земельні ділянки, майнові комплекси, квартири й автомобілі.

Пояснювати причину, гадаю, не варто.

А торги популярні — вже є 15 тисяч заявок на участь. Водночас, як зазначив Дмитро Сторожук, не обійшлося і без порушень у системі електронного продажу з боку посадовців виконавчої служби. Вони зокрема не вносили майна в систему, не знімали арешту з майна, реалізованого на торгах, підробляли документи тощо. Нині цим займається прокуратура. А щоб забезпечити електронній системі захист, проводять стрес-тести щодо її інформаційної та технологічної безпеки. Перший був на етапі розроблення, незабаром на вимогу громадськості проведуть наступний.

А ще Дмитро Сторожук нагадав, що прийнято урядову постанову, яка гарантує виплату чорнобильцям законної пенсії, якої не виплачували з 2011 року. За його словами, вже затверджено порядок, створено відповідні реєстри, кожен може звернутися до Державної виконавчої служби, сформувати заборгованість, стати в чергу і одержати нарешті гроші.