Як і будь-яку жінку, мене влаштовує ситуація, коли автомобіль їздить, а мороки з ним немає. Тож щоб не мати проблем з паливною системою, користуюся послугами однієї з брендових мережевих АЗС, де ризик заправити автівку незрозумілою сумішшю, доведеною «до кондиції» підпільним способом десь просто на нафтобазі, зведений до мінімуму. Проте ціни на таких заправках, попри те, що вартість бареля нафти Brent вже перетнула позначку $30, схоже, намертво замерзли. Тож цілком логічні взаємопов’язані запитання: чому і скільки ще так буде? Причому ця інформація цікавить не тільки мене — на сайті глави держави днями навіть з’явилася петиція такого собі Романа Войтка, який вимагає від Президента «зобов’язати нафтотрейдерів знизити ціни на АЗС», мотивуючи це тим, що «вартість нафти упала в рази і продовжує падати, а на заправках це не відображається». Не знаю, чи бачив цю електронну петицію хтось із наших урядовців, проте і міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин, і передусім Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк днями зазначили, що ситуація з цінами на бензин нелогічна. 

«Нагодувати» автівку за нинішніх умов влітає у копієчку, тож автовласники чекають, коли ціни на АЗС стануть більш демократичними. Фото Володимира ЗAЇКИ

Проблемою стурбовані в уряді

За словами міністра енергетики, на тлі сталої тенденції до зниження ціни на нафту таку саму тенденцію мають демонструвати й ціни на автозаправних комплексах нашої країни. При цьому Володимир Демчишин пообіцяв зустрітися з нафтотрейдерами, щоб спільно з’ясувати, чому ми в Україні маємо те, що маємо. Прем’єр поставив вимогу не просто знизити ціни на нафтопродукти на наших АЗС, а, залучивши до розмови у ключі розв’язання проблеми Антимонопольний комітет, напрацювати чітку формулу ціноутворення на ці продукти. За його словами, «це не адміністративний тиск, — йдеться про виключно економічні передумови зменшення вартості нафтопродуктів на АЗС, оскільки вже сьогодні ми бачимо, що є змога для такого зменшення».

Така зустріч відбулася. І її результати, хочеться вірити, будуть позитивними. Міністр енергетики заявив, що ціни на світлі нафтопродукти мають відреагувати на різке падіння вартості нафти вже у січні. Проте представники компаній, що постачають бензин та дизпальне, зауважили, що це відбудеться за кількох моментів, які «УК» і спробує з’ясувати.

Щоб усі складники паливних цін були прозорими й зрозумілими для кінцевого споживача, який поки що не дуже добре усвідомлює, чому наш бензин не поспішає за їхнім барелем, домовилися про регулярну публікацію у відкритих джерелах індикативних цін на пальне та їхню структуру. Для цього буде створено постійно діючу консультаційно-аналітичну групу за участю фахівців Мінекономіки, ДФС і НБУ. Цінову політику компаній ретельно відстежуватимуть, а за потреби до аналізу цін, як повідомили на сайті Міненерго, залучатимуть ще й Антимонопольний комітет. Чергову зустріч із гравцями ринку планують уже на кінець наступного тижня. 

Що насправді змушує тримати планку

Позиція і профільного міністра, і Прем’єра в цьому разі цілком зрозуміла. Більше того, її підтримують споживачі. Не проти і гравці нафтового ринку, та вони пояснюють, що є певні стримуючі чинники здешевлення нафтопродуктів. Як стверджують фахівці Консалтингової групи «А-95», ціни на пальне в Україні падають такими самими темпами, як і в Європі. Але на відміну від європейців, українцям відчути зниження цін на бензин і дизпальне передусім завадила девальвація. Саме цей чинник основний у нашій країні у структурі ціни, оскільки 85% вартості пального в нас — це валюта. Експерти наголошують: приблизно 40% у формулі ціни на бензин — це закупівельна вартість імпортного пального, ще близько 45% — акцизний збір і ПДВ. Окрім того, із січня цього року запровадили фіксований податок з обігу підакцизних товарів за ставкою 4,2 євроцента з літра. Не варто забувати, що паливний акциз в Україні «встановлено у євро, що посилює негативний вплив девальвації на ціни». Хай як прикро, наголошують фахівці паливного ринку, але на початку 2016 року «негативні тенденції на валютному ринку збереглися, що разом із підвищенням акцизів перекрило потенціал зниження цін. Проте січневий спад на світових біржах створює нове підгрунтя для зниження, яке справді може відбутися уже наприкінці січня». Але за умови стабілізації валютного курсу й наявності валюти для закупівель пального, яке — за прийнятими у світі правилами — відбувається на умовах передоплати.

На перший погляд, ціни на бензин і дизельне пальне у нас теж мали б істотно знизитися, але тримаються. Щоб з’ясувати, як цю ситуацію пояснюють нафтотрейдери, «Урядовий кур’єр» поставив ці запитання комерційному директорові й співвласникові мережі АЗС KLO В’ячеславу Стешенку. За його словами, нібито логічний висновок «нафта дешевшає — отже, і ціни на заправках повинні знизитися» працює з багатьма «але», оскільки шлях від похідної нафти до колонок має інерцію, зумовлену логістикою й процесом переробки, й тому займає півтора-два місяці.

«Ціна на нафту падає, але в Україні в цей час росте акциз на пальне, — пояснює В’ячеслав Стешенко. — При цьому він від початку нестабільний, оскільки нараховується в євро, курс якого постійно змінюється. А валютою ми платимо за сам нафтопродукт, сплачуємо акциз, роздрібний податок (0,042 євро/л), частково — логістику. У цьому році ми розмитнювали пальне вже за новими ставками, і можу сказати, що якби не підвищення податків і не подальше знецінення гривні, пальне б уже подешевшало».

Окрім того, наголошують продавці пального, негативну роль відіграє «проблема з придбанням валюти, оскільки 1 січня цього року втратив чинність Закон «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України», за яким уряд вніс пальне в категорію критичного імпорту, й тому була змога оплачувати товар за передоплатою, як вимагають контракти із закордонними постачальниками.

«Якщо це питання не вирішиться упродовж найближчих двох тижнів, — зазначає комерційний директор мережі АЗС KLO, — нинішню дестабілізацію постачань буде вкрай важко приховати. Відповідні звернення ми зробили, сприяння пообіцяв і міністр енергетики Володимир Демчишин. Ціна на бензин, за розрахунками Міненерго, має бути на рівні 19,5—19,7 гривні. Така ціна на ринку нині є, є вища, а є навіть нижча. І це нормально, якщо йдеться про вільний ринок, на якому споживач має змогу обирати товар, зважаючи на його якість і можливості власної кишені. Ціноутворення прекрасно бачать фахівці Антимонопольного комітету й профільного міністерства, розуміючи чинники зміни ціни».

Тож, за словами гравців нафтового ринку України, ціни на пальне можуть знизитися за умови, що ціна на нафту зафіксується на нинішньому рівні, валюта продемонструє стабільність, а Нацбанк розв’яже проблему з продажем нафтотрейдерам валюти, що дасть змогу вчасно сплачувати за постачання нафтопродуктів. Отож, як бачимо, вартість бензину може відреагувати на здешевлення нафти тільки тоді, коли всі працюватимуть на спільний результат. 

КОМПЕТЕНТНО

Сергій КУЮН,
директор 
ТОВ «Консалтингова група А-95»:

— Слід врахувати, що Україна не купує сиру нафту, імпортуючи готові нафтопродукти, динаміка зниження цін на які відрізняється від нафтової. Так, відповідно до відкритих даних котирувальних агенцій, упродовж року ціна на нафту Brent знизилася на 30% (з $48 до $30 за барель), тоді як бензин — усього на 12%. Загалом динаміка цін на сировину й готові нафтопродукти ідентична, та в окремі періоди цей зв’язок втрачається. Тому на зміну часові нафтовидобувачів, котрі кілька років купалися у надприбутках із ціною на нафту понад $100 за барель, настав час нафтопереробників і роздрібних трейдерів.

Так, польський концерн «Орлен» торік щокварталу повідомляв про рекордні фінансові результати, що стали найуспішнішими чи не за всю історію цієї компанії.

Україна повністю перебуває у європейському тренді, про що свідчить порівняння динаміки зміни цін на бензин і дизпаливо на АЗС. За даними Єврокомісії, впродовж останніх півроку падіння цін на європейських АЗС становило в середньому 25%, що повністю відповідає динаміці цін і в Україні. Проте не слід забувати, що йдеться про ціни у валюті.